вівторок, 28 лютого 2012 р.

Гаврилівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів
Каланчацька районна рада

Урок  української літератури
6 клас
Сучасна дитяча проза
(урок позакласного читання)

Федоров Сергій Іванович,
учитель української мови та літератури
Гаврилівська ЗОШ І – ІІІ ступенів
с. Гаврилівка Друга
Каланчацький район
Херсонська область






Тема: Ніна Воскресенська «Легенда про Бовдура Великого» (страшенно смішна історія)
Епіграф:
Якщо діти не роблять нічого, вони роблять зло.
Г. Філдінг
Бовдур – це не оцінка розумових
здібностей або вчинків. Це стан душі.
Ніна Воскресенська
Мета: стисло ознайомити учнів із життям і творчістю Ніни Воскресенської, проаналізувати її твір «Легенда про Бовдура Великого»; розкрити ідейно-тематичне спрямування, охарактеризувати персонажів, простежити їх поведінку, висловлюючи власну думку щодо її оцінки;
розвивати культуру зв'язного мовлення, вміння уважно й осмислено читати сучасні дитячі твори, грамотно висловлювати почуття, спостереження, логічно мислити; формувати світогляд школярів;
виховувати почуття пошани, поваги до творчості Ніни Воскресенської, рідної мови та культури; пізнавальний інтерес, прагнення творити добро без будь-якої користі для себе, бути сміливішими, чеснішими, добрішими.
Тип уроку: урок позакласного читання
Форма проведення: урок-знайомство.
Обладнання: книга Ніни Воскресенської «Легенда про Бовдура Великого», малюнки О. Полоскіної до твору, бібліотечка творів письменниці; дидактичний матеріал (кросворд, тести, картки).
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Гра «Щира посмішка» (учитель, звертаючись до учня, кидає йому м'ячик-смайлик, а той іншому учневі і так далі).
Вправа «Продовжіть речення» «Я хочу, щоб сьогодні на уроці...».
ІІ. Актуалізація опорних знань.
·        Чому, на ваш погляд, дитячі роки в житті людини вважаються найщасливішими?
·        Яким творам художньої літератури ви надаєте перевагу? Чому?
·        Кого з дитячих письменників ви знаєте? (Мар'яна Савка, Галина Малик, Сашко Дерманський, Леся Воронина, Марина Павленко, Зірка Мензатюк, Олександр Гаврош, Валентин Бердт, Володимир Рутківський, Роман Скиба, Ігор Січовик, Юрко Бедрик, Леся Мовчун, Ніна Бічуя, Сергій і Марина Дяченки, Андрій Курков, Марія Морозенко, Ксенія Ковальська, Ніна Воскресенська).
Учитель: видавництво «Грані-Т» придумало серію «Сучасна дитяча проза» й закликало взяти участь у такому експерименті дорослих сучасних письменників. Так, для дітей почали писати Лариса Денисенко, Світлана Поваляєва, Любко Дереш, Ірен Роздобудько й багато інших.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Дорогі учні, світ літератури такий різнобарвний, багатожанровий, що й не знаєш, що його прочитати. Чільне місце у ньому посідає дитяча література. Сьогодні на уроці ми познайомимося з незвичними персонажами, яких вигадала сучасна українська дитяча письменниця Ніна Воскресенська, спробуємо відвідати Країну Мрій, де мрії здійснюються.
Оголошення епіграфа.
Якщо діти не роблять нічого, вони роблять зло.
Г. Філдінг
Бовдур – це не оцінка розумових здібностей
або вчинків. Це стан душі.
Ніна Воскресенська
ІV. Основний зміст уроку.
1.     Стисле ознайомлення з життєвим і творчим шляхом Ніни Воскресенської
(матеріал для вчителя)
НІНА ВОСКРЕСЕНСЬКА
Ні́на Воскресе́нська народилася 30 грудня 1960 року, Київ. Відома українська дитяча письменниця. Справжнє ім'я – Мацебула Ніна Василівна.
Біографічні відомості
Працювала інженером, програмістом, журналістом, редактором, верстальником, лаборантом у хімічному кабінеті та навіть бетонником третього розряду (в студентському будівельному загоні). Часто доводилося поєднувати кілька спеціальностей. Дипломант Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова-2004» за повість «Володар Країни мрій», 2-ге місце на Всеукраїнському конкурсі творів для дітей «Золотий лелека» (2008 рік) за твір «Руда ворона», фіналіст Всеросійської дитячої премії «Заветная мечта 2008/2009» за повість «Властелин Страны желаний». Твори друкувалися в дитячих журналах «Професор Крейд», «Пізнайко».
Зараз працює журналістом. У творчому доробку письменниця має: наукові статті, стінні газети, комп’ютерні програми, казки для дітей, тексти для комп’ютерних енциклопедій та шкільних підручників, нарешті, статті на усілякі теми: від книговидання до газовидобування. Книжки, які були видані у 1995 –  2001 роках, писалися під різними псевдонімом, як і кілька десятків публікацій у журналі «Барвінок».
Основні твори:
·         «Легенда про Бовдура Великого» (К.: Грані-Т, 2007)
  • «Властелин Страны Желаний» (К.: Грані-Т, 2007)
  • «Последнее желание короля» (К.: Грані-Т, 2007)
  • «Дивовижні пригоди Наталки в країні Часу» (К.: Грані-Т, 2007)
  • «Ніна Воскресенська про Олександра Македонського, Клеопатру VII, Івана Котляревського, Фрітьофа Нансена, Гарі Гудіні» (К.: Грані-Т, 2007)
  • «Нина Воскресенська об Александре Македонском, Клеопатре VII, Иване Котляревском, Фритьофе Нансене, Гарри Гудини» (К.: Грані-Т, 2007)
  • «Веселі літери: абетка» (К.: Грані-Т, 2008)
  • «Руда Ворона» (К.: Грані-Т, 2008)
  • «Першокласні історії» (Тернопіль : Навчальна книга - Богдан , 2009)
Відзнаки:
Лауреат Всеукраїнського конкурсу романів та кіносценаріїв «Коронація слова»  2003
    2. Опрацювання твору Ніни Воскресенської «Легенда про Бовдура Великого» (фрагменти).
Тема: зображення світу пригод, які насичені фантастичними перетвореннями, міжусобними війнами та дотепними жартами.
Ідея: засудження темних людських вад, які втілені у негативних персонажах: жадібність, підступність, брехня, підлабузництво; виховання порядності, чемності, доброти, щирості, поваги, любові до оточуючих.
Основна думка: кожен із нас має свою мрію, щоб її досягти, то треба пройти чимало перешкод, але обов'язково ця мрія здійсниться, бо в цьому завжди допомагає віра.
Композиція:


Могутній чаклун Огризок
Маленькі відьомські радощі
Великі чаклунські неприємності
Сновиди   
Фатальна пристрасть славетного лицаря
Приватне розслідування Хіврі
Тернистий шлях жаб'ячого таланту
Ціна смачного обіду   
Нічний кошмар Огризка
Перші гості
Шабаш
Утікачі
Вовкулаки
Покарання
Зникнення Гриця
Із вогню — в полум'я
Диво-господиня Ква-Ква
Розбір польотів
Тримай злодія!
Заповіт
Частина друга. ВОНА       
Ква-Ква — диво-майстриня
Повернення
Синя нечиста сила
Суперзавдання для суперкоманди
Суперкоманда для суперзавдання
Хіврина щербата доля
Ріка Гніву
Порятунок
Мудрий Плазун
Переправа
Чарівний нічний голос
Свободу відьмам!
Звільнення Огризка
Дивне зникнення Плазуна
Пиріг Щедрості
Ключі від Країни Мрій
Давні друзі
ВОНА
Облога
Розумний гном і хитра відьма
Лицарська клятва
Зелена лапа допомоги
Зрада
Хробакова таємниця
Несподівана зустріч
На порозі Країни Мрій
Володар Країни Мрій
Прокляття Темряви
Додаток 1. Кодекс Честі лицарського ордену Ложки, Ножа й Виделки
Додаток 2. Чотири поради молодим жабам, які мріють про казкового лицаря
Одна порада молодим лицарям, яким на життєвому шляху трапилась молода жаба, яка мріє про казкового лицаря
Додаток 3. Три стадії перетворення нормальної людини на поплічника Темряви


Жанр: страшенно смішна історія, повість.


·        Гра «Стоп-кадр» (потрібно відгадати епізод твору за малюнком, прокоментувавши його. Додаток 1)
·        Робота в групах
Характеристика персонажів
Кожна група характеризує когось із персонажів, цитуючи їхні дії та зовнішність.
1-ша група: Огризок і Хівря;
2-а група: жаба Ква-Ква, вовкулаки, відьми;
3-я група: хробак Плазун, хлопець-лицар Гриціан (Гриць);
4- а група: ВОНА, дівчина Теона;
5-а група: дракониха Гризела, гном Смик.
Учитель: поясніть значення розділів «Ріка Гніву», «Пиріг Щирості», «Хробакова таємниця», «Володар Країни Мрій», «Прокляття Темряви».
– Як ви вважаєте, чи дочекається Темрява своєї зіркової миті?
– З ким би із персонажів ви б потоваришували? Чому саме з ним?
V.  Закріплення вивченого матеріалу.
?  Завдання з ключем.
Відповівши вірно на завдання, із перших літер прочитаєте, як називається пиріг, яким поділилася Ква-Ква з Гризелею і навпаки.
1.     Один із  розділів «Хіврина ... доля» (щербата).
2.     Остання частина твору (епілог).
3.     Хто могли літати, окрім відьом (дракони).
4.     Розпечена безодня, через яку треба було пройти героям (Ріка Гніву).
5.     Сильвіо й Роберто сперечалися, стоячи біля непритомного Гриця, що то є вечеря, а інший стверджував, що це ... (обід).
6.     Якого кольору була нечиста сила, що вчепилася за Гризелею у печері? (синього)
7.     Дуже чемна та привітна дівчина, у яку закохався Гриць (Теона).
8.     Король Бовдур Великий був упевнений, що Країна Мрій ..., доки живе любов, добро і справедливість, на яких, власне, світ і тримається (існуватиме).
Відповідь: Щедрості.
?  Робота на картках «Хто це?»
Картка № 1
Я бачу, ти не належиш до тих мрійників, тому відкрию тобі велику таємницю, і подумала: «Невже й ця нікчемна повзуча душа доклалася до створення Країни Мрій? Розчавила б не вагаючись!»
ВОНА про Плазуна.
Картка № 2
– Ти помиляєшся. Мрії – як зірки. Вони вказують нам шлях у темряві.
Гризела до Темряви.
Картка № 3
На півзігнутих лапах маленькими кроками ... просувалася вперед. Все її нутро протестувало проти завдання Теони. Хоча, якби можна було глибше зазирнути у ... душу, прочитати там довелося б таке: «Огризок отримав, що заслужив, але чому я, та­лановита співачка, маю прибирати?»
Бо прибирати ... дуже не любила. На Відьмино­му болоті, де вона виросла, це заняття вважалося ще ганебнішим, ніж чищення зубів.
Жаба Ква-Ква.
Картка № 4
Вона скривила губи в усмішці, кинула окрайця на стіл і сказала:
..., щиро тобі вдячна за турботу, але я не можу скористатися з твоєї щедрості й поступлюся честю згризти цього сухаря тобі.
Тут уже й ... запідозрила щось нехороше.
Ні, ні. Ти їж!
Після тебе!
Ти перша!
Ні, я за тобою!
Обидві стиснули кулаки й уже готові були кину­тись одна на одну, як раптом ... сказав:
Погляньте на хліб. Він змінюється!
І всі з подивом побачили, що замість черствого окрайця хліба на столі лежав духмяний буханець.
Це і є пиріг Щедрості, усміхнувся в бороду .... Сподіваюся, ви все зрозуміли?
... вдала, що напружено думає, ... по­чухала потилицю. ... сказав:
Класно! Виходить, коли ми готові заради інших поступитися своєю часткою, він збільшується так, що вистачить усім та ще й залишиться.
Звісно, кивнув ....
Жаба, дракониха, Гриць,  гном Смик.
Картка № 5
А чаклун, переконавшись, що навіть зі страшним закляттям можна поборотися, після нетривалих роз­думів віддав заповіт вірній ..., і та сховала його в дерев'яну скриньку яку закопала в садку під грушею. Щоб ніхто не знайшов.
Огризок наказав ... пильно стежити за садком.
Хівря.
Картка № 6
Колишній ватажок вовкулаків заскреготав зубами від люті. Після того, як зграя піймала його на гарячо­му, він втратив і ковбаси, й посаду. Тепер ... дякував небу, що взагалі залишився живий. Залисини на загривку й обідраний хвіст красномовно свідчили про те, що вовкулаки не пробачили своєму керівни­кові підлої зради.
Вовкулака Шаблезубий Вольф.
Картка № 7
Усе сталося так швидко, що ... нічого не змогла зрозуміти. І лише коли вона побачила, що з печери зникла частина шукачів Країни Мрій, а голов­не Гриць, до неї таки дійшло, що проґавила дещо важливе.
Темрява.
Картка № 8
... працював удень і вночі, без вихідних і свят. Бо вірив, що Країна Мрій допомо­же людям стати сміливішими, чеснішими, добрішими. І справді, мешканці королівства не надсилали йому га­небних або ницих мрій, якими хлопця колись лякала Темрява. Чи то не мали їх, чи просто соромилися від­верто про них говорити ніхто не знає. Але ті мрії, які надходили до Країни Мрій перші сто років (у Країні Мрій час ішов не так, як у королівстві: для Володаря наші сто років це була лише одна доба), ... було виконувати дуже приємно. Він сподівався, що так триватиме завжди. Минув час, і він забув про Темряву і її прокляття.
Завдяки його сумлінній праці ім'я ... і справді стало славетним.
Король Бовдур Великий.

  • Кросворд  «Добро і зло».
1З
і
ґ
ф
р
и
Д




2 В
О
в
к
у
л
а
к
а



3 Б
р
а
с
л
е
т


4 Г
Р
р
у
ш
і


5 Г
н
О
м




І


6 О
г
р
и
З
к
о

7 П
Л
а
з
у
н

8 В
О
Н
А


1)    Дракон – чоловік Гризели.
2)    Хто такий Шаблезубий Вольф?
3)    Ключ до Країни Мрій.
4)    Що полюбляв їсти Гриць?
5)    Хто допоміг Хіврі позбутися вовкулаків із дому?
6)    Ім'я Правителя.
7)    Хробак, який знає деякі заклинання.
8)    Теона, Темрява, ... – один і той же образ.
VІ. Підсумок уроку.
Бесіда.
– Чи змінювався характер персонажів протягом усього твору?
– Чи є схожість між вами і героями? З ким саме?
– Яке навчальне та виховне значення має цей твір?
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів із коментарем.
VІІІ. Домашнє завдання.
Підготувати прислів’я та приказки, скласти загадки, ребуси про тварин, поняття добра та зла.

Написати твір-мініатюру «Чи потрібно людині мріяти?»