понеділок, 30 вересня 2013 р.

Речення, його граматична основа (підмет і присудок). Речення з одним головним членом (урок-гра)

Українська мова
5 клас
Тема. Речення, його граматична основа (підмет і присудок). Речення з одним головним членом (загальне ознайомлення) (слайд 1)
Епіграф:                                                                         
Якої б не сягли вершини,
Який би не взяли рубіж,
Ми знаємо: не все звершили,
Ми знаємо: зумієм більш.
Лев Іванюк
Мета: сформувати в учнів поняття про речення як синтаксичну одиницю, його ос­новні ознаки, показати, у чому полягає йо­го відмінність від словосполучення; забез­печити засвоєння поняття про односкладні речення; виробляти вміння знаходити підмет і присудок у реченні та головний член односкладного речення; розвивати логічне мислення, спостережливість, пам'ять, творчі здібності учнів, вміння аналізувати та робити висновки; виховувати захоплення осінньою природою рідного краю. (Слайд 2)
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Форма проведення: урок-гра.
Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис, пунктуація, морфологія, орфографія, фонетика.
Міжпредметні зв’язки: мова, література.
Обладнання: підручник, таблиці, дидактичний матеріал, атрибутика осені для прикрашання класу,  листочки для відзнак, «смайлики» (емоції людини), ноутбук.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
   З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.
þ Слово вчителя.
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Роботу швидше починаймо!
      Доброго дня! Діти, погляньте один на одного й подаруйте посмішку. Візьміться за руки,  відчуйте дотик тепла товариша й побажайте йому всього найкращого.
þ «Малюнкове вітання».
    Зараз пропоную вам обрати «Смайл уроку» серед запропонованих і намалювати його в зошит на полі олівцем.  (На дошці смайли):
þ Аутотренінг (вислів-афірмація).
   Для того щоб справитися на уроці із завданнями, будьте старанними й уважними. Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте за мною (слайд 3):
Я – п’ятикласник!
Я хочу якомога більше знати!
Я думаю, замислююся, пригадую!
Мої думки позитивні!
Я – творча особистість!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
     Сьогодні ми створимо урок разом із вами. Я пропоную його провести у формі гри. Для цього формуємо дві команди: 1-ша команда – «ПІДМЕТ»; 2-га команда – «ПРИСУДОК». (За кожне правильно виконане завдання учитель роздає листочки)

1.  Конкурс.
А розпочнемо урок із бліцхвилинки (бліцопитування «Блискавка»).
Синтаксис – це… (розділ науки про мову, що вивчає словосполучення і речення).
Пунктуація – це… (розділ науки про мову, що вивчає розділові знаки).
Словосполучення – це… (змістове й граматичне поєднання двох повнозначних слів).
Головним є те слово, … (від якого ставиться питання).
Залежним називається… (слово, до якого ставиться питання).
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація.
- А сьогодні мова піде про речення. Отож, записуємо дату, тему, епіграф уроку (слайд 4, 5). Що б ми не вивчили, чого б не досягли, а треба працювати далі. Спробуйте визначити завдання уроку. (Учні формулюють мету.)
-Для чого нам потрібно вивчати речення? (Слайд 6) (Відповіді учнів.)
-Отже, ми сьогодні будемо вивчати речення та його граматичну основу.

2.  Конкурс.
Робота біля дошки. Прочитайте запи­сані сполучення слів, укажіть, із текстів якого стилю взято їх (усно). Назвіть лек­сичне й фразеологічне словосполучення. Зробіть розбір двох синтаксичних слово­сполучень (на вибір) (слайд 7).
Напрям вітру, червоні кетяги калини, вайлу­ватий гарбуз, природа дрімає, захистити зелено­го друга, Червона книга, день промайнув, по­живні речовини, дрижаки бити.
Бесіда
Ø Чи є серед записаних сполучень слів речення?
Ø Як відрізнити речення від словоспо­лучення?
Ø Які основні ознаки речення?
Матеріал для вчителя. (Слайд 8)У процесі бесіди учні мають зробити висновок, що, на відміну від слова і словосполучення, речення виражає закінчену думку. За допомогою речень люди спілкуються між собою, тобто передають повідомлення, ставлять запитання, висловлю­ють прохання тощо. До основних ознак речення відносять: наявність закінченої думки; інто­наційну завершеність; наявність граматичної основи – підмета і присудка; граматичний зв'язок між усіма словами.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
þ Пояснення вчителя.
-       Що ж таке речення? Речення – це… (слово або група слів, що передають повідомлення, питання або пораду, прохання, наказ; ... найменша одиниця людського спілкування; речення є засобом вираження думки.)
þ Робота з підручником. Опрацювання правил на с. 59 – 61.
þ Робота з таблицею «Головні члени речення».
Прочитайте і обговоріть у парах матеріал про граматич­ну основу речення, що таке підмет і прису­док, якими частинами мови вони виражені, на які питання відповідають, як їх підкрес­люють у реченнях. Після хвилинного обговорення, кожна команда задає по два питання.

3.  Конкурс. Робота з роздатковим матеріалом у групах (командах).
þ Відтворення деформованого тексту.
Визначити межі речень. Списати, розставити розділові знаки. Прочитати, слідкуючи за тим, як у кінці речення знижується голос (слайд 9).

Осінь
Прийшла осінь у зелені коси беріз вплелися золотисті стрічки різнобарвними вогнями горять осики дикі груші важкі жолуді падають з дубів лісові миші наповнюють свої нірки насінням кленів бруслини.                             
Відповідь. (Слайд 10)
(Прийшла осінь. У зелені коси беріз вплелися золотисті стрічки.
Різнобарвними вогнями горять осики, дикі груші. Важкі жолуді падають з дубів.
Лісові миші наповнюють свої нірки насінням кленів, бруслини.)
-       Пригадайте, що таке тема тексту?
-       На вашу думку, заголовок передає тему чи основну думку?

4.     Конкурс.
Дослідження-моделювання. Устано­віть зв'язок між словами, поставте їх так, щоб утворилося речення-прислів’я. Доведіть, що в цій конструкції наявні всі ознаки ре­чення.
І команда. Боляче, осіння, кусає, муха. (Осіння муха боляче кусає.)
ІІ команда. Конí, на, осінь, рябому, їздить. (Осінь на рябому коні їздить.)

5.     Конкурс
Міні-диктант із завданням. Запишіть речення, підкресліть граматичні основи в кожному з них. Дайте заголовок тексту, ви­значте стиль його.
Скрізь багряніє осіннє намисто. Дерева й кущі ніби змагаються між собою своїми барва­ми. Їхні листочки шумлять, дзвенять, шеле­стять. Пахне останніми хризантемами. Осінь... (З журн.)
-   Якою частиною мови найчастіше ви­ражаються підмет і присудок? Скористайтеся таблицею.
- Зверніть увагу на передостаннє й ос­таннє речення. Що ви помітили?
Запам'ятайте! (Слайд 11)Речення, граматична ос­нова якого складається з підмета і присудка, на­зивається двоскладним. (Правило у підручнику на с. 62)
-Яке речення називається односклад­ним?

6.     Конкурс. (Слайд 12)
Кодовий диктант. Позначте цифрою 1 двоскладні речення, а 2 – односкладні.
Теплий, погожий ранок. Розвидняється. Со­нечко сміливіше розправило промінчики-руки. Не спить вже моє місто. Прокинувся і я. Радію новому дню.
Код: 221112. (Слайд 13)
Фізкультхвилинка.
Хтось постукав тихо в клас.
Так, перерві ще не час.
Тут підказує Марійка:
«Це, звичайно, фізкультхвилинка!»
(Під мелодію діти виконують вправи):
Станьмо, діти, чітко в ряд,
Вирушаємо у сад.
Руки вгору підіймаєм,
Наче яблука зриваєм.
Назбираємо багато,
Щоб узимку ласувати.

7.     Конкурс.
Диспут. Прокоментуйте си­туацію: Яна й Акрам засперечалися. Яна стверджувала, що осінь і осінній день – це відповідно слово й словосполу­чення. Акрам заперечив, мовляв, це мо­жуть бути односкладні речення. Хто з дітей має рацію? Обґрунтуйте.
Методична ремарка. Учитель, вислу­хавши міркування, наголосить, що поза контек­стом це, безумовно, слово й словосполучення. Однак якщо є інтонаційна завершеність, то в тексті осінь і осінній день будуть односкладними реченнями.

8.     Конкурс.
Пояснювальний диктант. Відгадати загадки. Визначити граматичні основи речень, яким частинами мови вони виражені, обґрунтувати, двоскладним чи односкладним є подане речення. (Слайд 14)
    І команда. Без крил летять, без ніг біжать, без води пливуть. (Хмари.)  Сіре сукно лізе у вікно. (Туман.)
ІІ команда. Рукавом змахнув – дерево зігнув. (Вітер.) З неба зійшов, у землю пішов. (Дощ.)

9.       Конкурс «Показуха»
Два учасника із кожної команди показують жестами, мімікою предмет, явище, особу (підмет) і дію (присудок).

10.  Конкурс.
Дослідження-реконструювання. Робота з роздатковим матеріалом у парах.
          Перебудувати речення з одним головним членом на речення з підметом і присудком. Граматичні основи підкреслити.
       У лісі мені дихалося вільно. (У лісі я дихав вільно.) На галявині пахло свіжою травою. ( На галявині пахла свіжа трава.) Мені  хочеться багато знати. (Я хочу багато знати.) Із садочка віє пахощами. (Із садочка віють пахощі.)

11.                                                                                                                                                                                                                   Конкурс.
Творча робота.
І команда (слайд 15)
           Завдання перекладачам. Записати текст українською мовою.
Осень. Золотая осень. В ясном небе белоснежными астрами проплывают облака.
Осенние цветы ещё улыбаются золотому солнцу. Они напоминают нам теплое лето.
(Осінь. Золота осінь. У ясному небі білосніжними айстрами пропливають хмарки. Осінні квіти ще посміхаються золотому сонцю. Вони нагадують нам про тепле літо.)
ІІ команда
           Уявіть, про що могли б розмовляти квіти між собою на осінньому балу.
                                 Складіть і запишіть діалог квітів на осінньому балу.
V. Підсумок уроку.
þ Термінологічний диктант. Запишіть терміни, які відповідають поданим визна­ченням (слайд 16).
G Найменша одиниця людського спілкування - це ... речення.
G Граматична основа речення - це ... підмет і присудок.
G На питання хто? що? відповідає ... підмет.
G Член речення, що означає предмет, про який ідеться в реченні, - це... підмет.
G Член речення, який відповідає на питання який є підмет? хто він такий? що він таке? - це ... присудок.
G Двома лініями підкреслюють ... присудок.
G Найчастіше присудок виражається ... дієсловом.
G Речення, граматична основа якого складається лише з підмета або лише з присудка, називається ... односкладним. 
þ Рефлексія (метод незакінченого речення).
-       На уроці я …
                    повторив…
                    зрозумів…
                    навчився…
Я не вміла, а тепер умію…
(Повернення до епіграфа.)
Учитель. Повернімося до смайликів. Виберіть собі смайлик і знову намалюйте на полі олівцем. Чи однакові вони?
VІ. Домашнє завдання, інструктаж. (Слайд 17)
Опрацювати  § 10 (с. 51 - 55), на 1 – 9 балів – виконати вправи 94, 95; на 10 – 12 балів – написати творчу роботу « Я – осінній листочок. Я відчуваю…».
VІІ. Заключне слово вчителя.
Оцінювання з коментарем. Підрахунок кількості набраних листочків дасть змогу визначити найактивнішого учня класу.
(Слайд 18)
Полюбімо природу палко,
Не топчімо ногами фіалку…
Як розорим світ оцей вщерть,
Вирок нам без війни буде: смерть.
Зупинімось – останній є шанс.
Ця планета не тільки для нас…

                                                  Зоя Кучерява