пʼятницю, 21 жовтня 2016 р.

7 клас УМ

УРОК № 22 (7 клас)
Тема. Способи дієслів (дійсний, умовний, наказовий)
Мета: формувати ключові компетентності:
  уміння вчитися — самоорганізовуватися до навчаль­ної діяльності;
   інформаційну — навчати учнів використовувати таблиці як джерело інформації.
Формувати предметні компетентності й компетенції шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих завдань відповідно до змістових ліній:
  мовної і мовленнєвої — формувати загальнопізнавальні вміння розрізняти способи дієслів; формувати вміння утво­рювати різні способи, правильно вживати їх у мовленні; удосконалювати навички правильного й доречного викорис­тання способових дієслів в усному та писемному мовленні;
   діяльнісної — сприяти засвоєнню дієслівних слово­сполучень із керованим залежним словом;
    соціокультурної — виховувати мовну культуру.
Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок.
Обладнання: підручник, таблиця «Способи дієслів», дидактичний матеріал.
Хід уроку
Вправа «Я ставлю перед собою мету...»
   Що є підставою для поділу дієслів на дієвідміни?
  Які є способи визначення дієвідміни дієслова?
  Навіщо нам потрібні знання з цієї теми?
  Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Запишіть фонетичною транскрипцією слова.
Посміхається, перекидаєшся.
4.     Дослідження-класифікація. Розпо­діліть слова за значенням: а) реальна дія; б) можлива чи бажана дія; в) наказ, про­хання чи порада.
Ніс би, прочитай, заспіваємо, читала б, умийся, умиваєшся, зеленіє, виступають, на­пишу, учитесь, заспівали б, спіймали, внесли б, пам'ятайте, біжить, намалював би, станьмо, сміється, учітесь.
Ø  Назвіть способи дієслів.
Ø  Поставте наголос у виділених словах.
III.    Мотивація навчання
Проблемне питання (напіввідкрите — відпо­відь передбачувана).
Як ви поясните реальну, бажану чи можливу дії? Наведіть приклади дієслів до кожної дії.
                  V.     Опрацювання навчального матеріалу. Виконання системи практичних завдань
1.  Робота з теоретичнім матеріалом для зістав­лення нових знань із базовими
% Робота у групах «Дійсний», «Умовний», «Наказовий» /жеребкування/
Спосіб дієслова вказує на відношення дії до дійсності, установлене тим, хто говорить.
Кожна група створює у зошиті таблицю. Після заповнення колонки представник групи представляє класу свій спосіб дієслова, що він означає, наводить приклади. Потім групи міняють тричі, поки уся таблиця буде заповнена.
Дійсний
Умовний
Наказовий
Дієслова озна­чають реальну дію, тобто ту, яка відбувалася, відбувається чи відбуватиметься
Дієслова означають дію не реальну, а лише бажану або мож­ливу за певних умов
Через наказ, прохання, поба­жання, пораду, заклик виражає спонукання до дії
Дієслова зміню­ються за часами, числами та особами
Дієслова зміню­ються за числа­ми, а в однині — і за родами
Дієслова зміню­ються за числа­ми та особами
2.  Складання схеми
Дійсний спосіб
реальна дія
Т.ч. (особі і число)


Мн. ч.
(рід, число)
Мб. ч.
(особа і число)


Умовний спосіб
-         змінюється за числами і родами

Наказовий спосіб
-         змінюється за числами і особами
3.  Дослідження-моделювання
Від пода­них неозначених форм за зразком утворіть дієслова дійсного, умовного й наказового способів.(Представник із групи визначає у дужках спосіб дієслова)
                                                   пораджу
                                               (дійсний спосіб)
Зразок. Порадити              порадь
           (наказовий спосіб)
              порадив би
           (умовний спосіб)
Розказати, перевіряти, сидіти, узяти, зроби­ти. (Кожна група утворює свій спосіб дієслова, потім діти міняються місцями і створюють той спосіб дієслова, за який сіли.)
    Визначте вид дієслів. Доберіть до них видові пари.

4.  Вибірковий диктант
Випишіть дієслова у три стовпчики: дійсного, умов­ного і наказового способу.
1. Веди мене, дорого правоти, як не мені, дай іншому дійти на тихі води і на ясні зорі (Д. Павличко). 2. Як би я тепер хотіла у мале човенце сісти! (Леся Українка). 3. Якби мені черевики, то пішла б я на музики (Т. Шевчен­ко). 4. Пішов би я в Україну, пішов би додому, там би мене привітали, зраділи б старому (Т. Шевченко).
5.  Дослідження-відновлення
Відновіть народні вислови, поставивши дієслова, що в дужках, у формі 2-ї особи однини дійсного способу.
1. Як (дбати), так і (мати). 2. Як (працювати), так і (мати). 3. Як не (робити), так і не (мати). 4. Як (робити), так і (ходити). 5. Як (шити), так і (пороти) (Народна творчість).
6.  Антонімічна п'ятихвилинка
У порожні клітинки правої частини фігури впишіть антоніми до поданих дієслів у тій самій формі наказового способу. Визначте особу й число дієслів.
Ключ. 1. Знайди. 2. Висуши. 3. Винось. 4. Руйнуй. 5. Виходь. 6. Забувай. 7. З'явися.
1
X
О
В
А
Й

5
В
X
О
Д
Ь




2
З
М
О
Ч
И

6
З
Г
А
Д
У
Й


3
В
Н
О
С
Ь

7
З
Н
И
К
Н
И


4
Б
У
Д
У
Й

      VI.        Підсумок уроку
Бесіда
  Чи задоволені результатами своєї роботи?
   Що вдалося найкраще?
   Що не вдалося?
Складання тестового завдання на вивчену тему
Оцінювання навчальних досягнень учнів
VII.    Домашнє завдання
Випишіть із підручника української літератури розповідь у художньому стилі. Визначте способи вжитих дієслів. Укажіть на їх морфологічні ознаки.
















ДИДАКТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
ВИБІРКОВИИ ДИКТАНТ
þ Випишіть дієслова у три стовпчики: дійсного, умовного і наказового способу.
1. Веди мене, дорого правоти, як не мені, дай іншому дійти на тихі води і на ясні зорі (Д. Павличко). 2. Як би я тепер хотіла у мале човенце сісти! (Леся Українка). 3. Якби мені черевики, то пішла б я на музики (Т. Шевченко). 4. Пішов би я в Україну, пішов би додому, там би мене привітали, зраділи б старому (Т. Шевченко).
ДОСЛІДЖЕННЯ-ВІДНОВЛЕННЯ
þ Відновіть народні вислови, поставивши дієслова, що в дужках, у формі 2-ї особи однини дійсного способу.
1. Як (дбати), так і (мати). 2. Як (працювати), так і (мати). 3. Як не (робити), так і не (мати). 4. Як (робити), так і (ходити). 5. Як (шити), так і (пороти) (Народна творчість).
АНТОНІМІЧНА П'ЯТИХВИЛИНКА
þ У порожні клітинки правої частини фігури впишіть антоніми до поданих дієслів у тій самій формі наказового способу. Визначте особу й число дієслів.


1
X
О
В
А
Й
  


2
З
М
О
Ч
И



3
В
Н
О
С
Ь



4
Б
У
Д
У
Й



5
В
X
О
Д
Ь



6
З
Г
А
Д
У
Й

7
З
Н
И
К
Н
И

1





  


2








3








4








5








6







7