неділю, 30 квітня 2017 р.

Пам'ятаймо...

30 квітня о 11 годині 45 хвилин на 82-му році життя після важкої і тривалої хвороби у Національному Інституті хірургії та трансплантологіїї ім. О.О.Шалімова НАМН України спочив у Бозі легендарний український поет, людина-епоха Борис Олійник... Царство Небесне...
Про нього сказали: свій серед чужих, чужий серед своїх.
Цінуймо Бориса Ілліча як поета.

четвер, 27 квітня 2017 р.

виставка

Друге існування непотрібних речей


 міні-вазон
НЛО 3 клас
 
 3 клас
Морозюк Валерія (3 кл.)
 6 клас
1 клас

середу, 26 квітня 2017 р.

№61 Укр. літ 8 клас

Урок № 61 Українська література. 8 клас
Тема. Контрольна робота за творчістю В. Дрозда, Ю. Винничука. Тестові завдання
Мета: повторити й узагальнити відомості з тем, виявити рівень знань, умінь та навичок для їхньої корекції; розвивати образне та логічне мислення, пам'ять, наполегливість, старанність, уміння висловлювати свої думки та їхні аргументи; виховувати на кращих моральних прикладах, зразки яких подаються у вивчених творах.
Обладнання: тестові завдання.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.
                                                               Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми й мети уроку
þ Вступне слово вчителя.
II. Основний зміст уроку
þ Пояснення вимог до виконання тестових завдань.
þ Виконання контрольної роботи.
Варіант I
Початковий і середній рівні (по 1 балу)
1. Кінь Шептало з оповідання В. Дрозда пишався:
А своєю силою, красою, незвичайністю;
Б тим, що він був чемпіоном із бігу;
В своїми предками — цирковими кіньми;
Г тим, що його любив конюх і підгодовував смачненьким.
2. За Шепталову сваволю Степан називав його:
А ледачим зіллям;
Б старою клячею;
В лиходієм;
Г хитрим стрибунцем.
3. Як білий кінь охарактеризував сам себе? Він був:
А брикливим і жорстоким;
Б байдужим до всього;
В принциповим і водночас відповідальним;
Г покірним і роботящим
4. Дракон із повісті-казки Ю. Винничука, який з’явився біля Люботина, не влаштовував князя, тому що був:
А одноголовим і маленьким;
Б надто страшним і сильним;
В добрим, освіченим;
Г іншої віри.
5. Учителем дракона Грицька із повісті-казки Ю. Винничука був:
А сам князь;
Б пустельник;
В князівна Настасія;
Г таємний радник князя Антось.             Відповіді: 1, 2, 3-Г, 4, 5.
6. Продовжте речення.
У повісті «Дорогою ціною» ми бачимо протест нескорених кріпаків. А кінь Шептало вибрав позицію … прикинутися покірним.
Достатній рівень (2 бали)
7. Що символізують образи колгоспної бригади, конюха Степана, коней? Відповідь аргументуйте. (Держава, влада, народ)
Високий рівень (4 бали)
8. Виконайте одне із завдань.
А) Придумайте інше закінчення історії дракона Грицька за умови, що він завчасно полетів із Люботина в інші краї.
Б) Напишіть свій фінал оповідання В. Дрозда «Білий кінь Шептало», коли кінь Шептало вирішив не повертатися до стайні. Переведіть алегоричну оповідь про коня в площину людини.
Варіант II
Початковий і середній рівні (по 1 балу)
1. Найбільше кінь Шептало не любив:
А їздити на базар, крутити колесо;
Б ходити з усіма кіньми на водопій;
В возити важкі вантажі — дрова, цеглу;
Г битися, штовхатися біля кормушки.
2. Якого кольору був Шептало, коли повернувся додому після віль­ної прогулянки?
А Сірого;
Б білого;
В вороного;
Г чорного.
3. Епіграфом до твору В. Дрозд обрав слова:
А Е. Ремарка;
Б Р. Рільке;
В О. Пушкіна;
Г П. Загребельного.
4. Люботинському князеві з повісті-казки Ю. Винничука потрібен був дракон, щоб:
А знайти собі зятя;
Б прославитися в битві з ним;
В настрахати ворогів;
Г залучити туристів.
5. Дракон Грицько з повісті-казки Ю. Винничука нагадував князівні при першій зустрічі:
А квіточку;
Б сонечко;
В бджілку;
Г метелика.                 Відповіді: 1-А, 2, 3-Б, 4, 5.
6. Продовжте речення.
Проблеми людини в суспільстві, свободи й неволі, особистості й натовпу розглядаються у творі... «Білий кінь Шептало» В. Дрозда
Достатній рівень (2 бали)
7. Поясніть алегоричність образів дракона Грицька, пустельника та князя з повісті-казки Ю. Винничука «Місце для дракона». (біла ворона, учитель, зрадник)
Високий рівень (4 бали)
8. Виконайте одне із завдань.
А) Напишіть невеликий твір «Актуальність твору Ю. Винничука “Місце для дракона” для сьогодення».
Б) Підготуйте свій виступ у дискусії на тему: «Як зберегти власну індивідуальність у сучасному жорстокому світі, залишатися людиною в будь-яких ситуаціях».
Варіант III
¨     З-поміж поданих варіантів відповідей оберіть один правильний.
1.    У творі «Місце для дракона» є всі вказані герої, КРІМ (0,5 бала)
А Грицька  Б Армана  В Настасії  Г Лавріна
2.    Події, описані у творі «Білий кінь Шептало», відбуваються у (0,5 бала)
А кінця XIX ст.
Б 20-х рр. XX ст.
В 60-х рр. XX ст.
Г початку XXI ст.
3.    Яка із проблем не порушена у творі «Місце для дракона»? (0,5 бала)
А Добро і зло
Б вірність і зрада
В патріотизм та героїзм
Г кохання і ненависть
4.    Почуття, які оволоділи конем на природі (0,5 бала)
А волі
Б небезпеки
В страху
Г байдужості
5.    Жанр твору «Білий кінь Шептало» (0,5 бала)
А казка
Б новела
В оповідання
Г повість
¨     До кожного рядка, позначеного циф­рою, доберіть правильний варіант-відпо­відник, позначений буквою.
6.    Установіть відповідність між геро­єм вивченого твору та його діями (2 бали).
1 «… справді буває злий»        
2 «… чіпкі руки пригнýли голову білого коня, спритно накинули недогнуздок і владно потягли до себе»        
3 «Соромився становища робочої худоби, яку вільно запрягти, поганяти»    
4 «… прагнуть на кожнім кроці суперечити, огризатися, показувати свій характер»
А хлопчина
Б циркові коні
В конюх Степан
Г коні  
Д кінь Шептало
¨     Прочитайте уривок і виконайте завдання до нього.
Але розбудили не державу, а лихі інстинкти, – сказав пустельник. – Це ще добре, як народ на цьому й заспокоїться. А як ні?.. Що буде, як відчує, що йому замало смерті змія, бо зло ним не вичерпалося? Що буде, коли він кинеться шукати й інші джерела зла? Чи всі вони будуть справжні?.. Одного на всю державу замало. Де взяти ще стільки , аби кожен із нас мав кого розіп’яти? 
7.    Автор і назва твору, з якого взято ури­вок (1 бал).
8.    Замість пропусків на місці крапок мають бути слова ... (0,5 бала).
9.    Літературний рід, до якого належить твір; жанр його (1 бал).
10.     Твір складається з ... (1 бал).
11.     Тема твору (2 бали).
12.     Основна думка твору (2 бали).
Варіант IV
¨     З-поміж поданих варіантів відповідей оберіть один правильний.
1.    У творі «Білий кінь Шептало» є всі вказані герої, КРІМ (0,5 бала)
А Степана  Б хлопчака  В старого коня  Г Шептала
2.    Події, описані у творі «Місце для дракона», відбуваються у (0,5 бала)
А Львові  Б Києві  В Люботині  Г Чернігові
3.    Центральною проблемою твору «Білий кінь Шептало» є (0,5 бала)
А влада і гроші
Б людина в суспільстві, свобода й неволя, особистість і натовп
В патріотизм та героїзм
Г перше кохання
4.    У творі «Місце для дракона» описано події (0,5 бала)
А доби Середньовіччя
Б часів кріпацтва
В ХХ століття
Г сьогодення
5.    Жанр твору «Місце для дракона» (0,5 бала)
А оповідання
Б повість-казка
В фантастична розповідь
Г роман
¨     До кожного рядка, позначеного циф­рою, доберіть правильний варіант-відпо­відник, позначений буквою.
6.    Установіть відповідність між геро­єм вивченого твору та його словами (2 бали).
1 «І нема в мене ані ворога, ані друга. І нікому нема до мене діла»        
2 «Якщо зла не буде – звідки добро пізнаєш?»   
3 «Яке це щастя мати друзів і могти для них пожертвувати життям»     
4 «Я виріс у сідлі і в сідлі з мечем у руках волію постати перед Богом»
А пустельник
Б князь
В Лаврін
Г Грицько
Д радник Антось
¨     Прочитайте уривок і виконайте завдання до нього.
Шептало ступив кілька кроків, гепнувся у грязюку і покотився по дорожній хлюпавці. Коли звівся на ноги, вже не був конем; до ранку земля підсохне, обсиплеться, і він стане таким же , яким був досі. Колишній спокій та розсудливість повернулися до Шептала.
7.    Автор і назва твору, з якого взято ури­вок (1 бал).
8.    Замість пропусків на місці крапок мають бути слова ... (0,5 бала).
9.    Літературний рід, до якого належить твір; жанр його (1 бал).
10.     Розповідь в уривку ведеться від іме­ні ... (1 бал).
11.     Тема твору (2 бали).
12.     Основна думка твору (2 бали).
 III. Підсумок уроку
¨     Інтерактивна вправа «Мікрофон»
— У процесі роботи я краще усвідомив (усвідомила), що...
۩       Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про В. Чемериса, прочитати твір «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання».