понеділок, 22 жовтня 2012 р.

Т е м а. Особливості вживання в мовленні односкладних і двоскладних, поширених і непоширених, повних і неповних, ускладне­них і неускладнених речень.

Т е м а. Особливості вживання в мовленні односкладних і двоскладних, поширених і непоширених, повних і неповних, ускладне­них і неускладнених речень.
Епіграф: «Життя – це ряд зусиль. Ми бачимо мету, але не завжди бачимо дорогу» (В. Шкловський).
Мета: актуалізувати знання матеріалу з теми «Просте речення», сформувати в одинадцятикласників цілісне уявлення про особливості вживання в мовленні, зокрема науковому, односкладних і двоскладних, поширених і непоширених, повних і неповних, усклад­нених і неускладнених речень; підвищити рівень поінформованості із питань профорієнтації; розширити знання про світ професій; допомогти учням визначити власні професійні інтереси;
розвивати загальнонавчальні вміння визначати тип односкладних речень, тип ускладнювального компонента в простому реченні, форму­вати творчі вміння трансформувати син­таксичні одиниці в синонімічні, редагувати тощо; розвивати логічне мислення, удосконалювати культуру усного та писемного мовлення;
виховувати колективізм, почуття відповідальності за доручену справу, якості справжнього професіонала.
Тип уроку: урок формування й удосконалення мовних і мовленнєвих умінь і навичок.
Форма проведення:круглий стіл.
Методи, прийоми: слово вчителя, відкритий мікрофон, гранування, мозковий штурм, робота в групах.
Обладнання і ТЗН: підручник, дидактичний матеріал, плакат «Просте речення», схеми, таблиця «Види односкладних речень», алгоритм синтаксичного розбору простого речення, комп’ютерна презентація, вислови про професії, ноутбук.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент. Психологічне налаштування на роботу.
(Узявшись за руки, учні промовляють девіз класу (слайд):
«Всі разом ми — найкращий клас. І це ми доведемо ще не раз».)
Учитель. Як ви розумієте слова, взяті за епіграф нашої зустрічі (слайд)?
(Учні висловлюються у формі «відкритого мікрофона».)
Учитель. Мабуть, ви вже неодноразово замислювалися над питан­ням (слайд):
   Як не розгубитися серед розмаїття шляхів у майбутнє?
Саме це проблемне питання і зумовило вибір теми нашої з вами зустрічі за «круглим столом».
II.     Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.
Учитель. Сьогоднішній урок проведемо нетрадиційно. Що ви очікуєте від нашої зустрічі? Які завдання ставите перед собою (слайд)? Проблема вибору професії є надзвичайно важ­ливою в наш час і непростою. Це дуже серйозний крок. Це питання було, є і буде актуальним завжди.
III.  Мотивація навчальної діяльності.
·    Гра « Відгадай професії» (слайди)
-     Які речення ви вживали у своїх відповідях?
IV.  Актуалізація теоретичних знань з теми уроку.
Дослідження-узагальнення. Узагальни­ти теоретичні відомості про види простих ре­чень. Заповнити схему.
image1
V.     Сприйняття учнями навчального матеріалу.
Учитель пропонує учням прочитати теоретичний матеріал підручника (§4) та співставити його з плакатом «Просте речення».
Блок «Я роблю вибір...»
1.     Результати випереджальної роботи групи учнів.
Учитель. Як відомо, у світі є понад 40 тисяч професій. Які ж саме користуються найбільшою популярністю на ринку праці?
(Учні висловлюють власну думку щодо «Найпопулярнішої професії»).
2.      «Мозковий штурм»
   Хто з вас уже визначився з вибором професії?
    Звідки ви дізналися про цю професію?
    Що вплинуло на ваш вибір?
   Які чинники обумовлюють вибір людиною тієї чи іншої професії (слайд)?
    Чому стільки уваги приділяється вибору професії?
    На що впливає вибір професії в майбутньому (слайд)? Висловлювання запишіть у зошити, визначте вид речення.
-       Визначає подальше життя.
-       Визначає успішність самореалізації, соціалізації, кар'єрного і професійного зростання.
3.  Класифікація професій (слайд)
Учитель. Вирізняють 5 видів професій:
~       людина – людина;
~       людина – знакова система;
~       людина – художній образ;
~       людина – природа;
~       людина – техніка.
Запрошуємо на «ярмарок» професій (учні вибирають із запропонованих професій ту, яка найбільше подобається і вказують, до якого виду вона належить). Тут ви дізнаєтеся про різні сфери діяльності людини, про професійні якості та вимоги до спеціаліста. Будьте активними учасниками круглого столу.


Пам'ятка учасника круглого столу
   Говоріть просто, ясно, логічно, послідовно.
    Уникайте образливих реплік, поважайте опонента, прагніть зро­зуміти його точку зору.
   Уважно вислуховуйте думки тих, хто виступає.
   Умійте визнавати критику.
   Пам'ятайте, що найкращі докази – аргументи і факти.
 (Обговорення)
(Учні презентують роботу випереджального характеру в групах відповідно до схеми класифікації професій. Форма презентації довіль­на.)
4.  Портрет професіонала (слайд)
Учитель. Якими ж якостями має володіти справжній професіонал, незалежно від того, у якій сфері діяльності він працює?
(Учні відповідають методом «гронування»)
   дисциплінований;
   організований;
   акуратний;
   пунктуальний;
   відповідальний;
   комунікабельний
VI. Виконання практичних завдань ре­продуктивного й творчого характеру.
Дослідження-розпізнавання.
Прочитати речення. З'ясувати їхню стильову належ­ність. Назвати в них головний член. Визначи­ти вид односкладного речення за формою морфологічного вираження головного члена, скориставшись теоретичним матеріалом.
Форми вираження головного члена односкладного речення
Вид односкладного речення
1. Дієслово 1-ї або 2-ї особи однини чи множини дійс­ного та наказового спо­собів
Означено-особове
2. Дієслово у формі 3-ї особи множини теперішнього чи майбутнього часу або у формі множини минулого часу дійсного способу
Неозначено-особове
3. Дієслово 2-ї особи одни­ни і множини дійсного та наказового способів (дія стосується узагальненої особи)
Узагальнено-особове
4. Безособові дієслова; осо­бові дієслова, вжиті в без­особовому значенні; інфі­нітив зі словами можна, треба, доцільно, неможли­во, не варто та ін.; дієпри­кметникові форми на -но, -то
Безособове
5. Іменники у формі назив­ного відмінка або кіль­кісно-іменні словосполу­чення
Називне
1. До судження про предмет або явище можна дійти через умовивід. Особливості наукового пізнання. Під принципом у науковій теорії ро­зуміють найабстрактніше визначення ідеї (За М. Пилипчуком). 2. Глупоту не виліковують (Латин. афоризм). 3. Дамо стислу характеристику основним методам пізнання. Назвіть основні етапи розвитку наукових знань (За М. Пилипчуком). 4. Майстра пізнають по роботі (Латин. афоризм). 5. Наведено перелік типових науково-дослідних задач. Розгля­немо загальну схему послідовності виникнення наукових досліджень. Кожному досліднику не­обхідно вміти шукати й добирати потрібну літера­туру для своєї роботи (За М. Пилипчуком). 6. Під час опрацювання нового матеріалу складено конспект. Уважай найпершою чеснотою вміння стримувати язика (Латин. афоризм). 7. Проти факту немає дока­зу (За М. Пилипчуком). 8. Силу потрібно підтримува­ти постійними вправами. Цвях цвяхом вибивають (Латин. афоризми).
Ø Дослідити, який тип односкладних ре­чень не характерний для наукового стилю. Відповідь обґрунтувати.
Творче спостереження з елементами аналізу.
Прочитати текст. Визначити стиль і тип мовлення. Дослідити, чим ускладнено ре­чення.
Сучасне технологічне суспільство характери­зують як постіндустріальне й інформаційне. Та все ж хімія в усіх її проявах була, є і буде однією з найпередовіших та найцікавіших галузей сучасної на­уки.
Хоч би яким геніальним був програміст, усе одно він використовує виготовлені хіміками полі­мерні кнопки клавіатури й отримує інформацію з виготовленого хіміками рідкокристалічного дисп­лея, а від головного болю, спричиненого переван­таженням, його врятує виготовлена хіміками пігулка.
Кваліфіковані хіміки необхідні скрізь: у науці, матеріалознавстві, фармакології, медицині, мікро- та наноелектроніці, виготовленні засобів захисту тварин і рослин, виробництві барвників і полі­мерів тощо. Використовуючи досягнення хімії, пе­редові країни світу щороку на 20-25% збільшують інвестиції у високотехнологічні галузі економіки (Ю.Воловенко).
Ø Назвати речення, ускладнені дієпри­кметниковими і дієприслівниковими зворо­тами.
Дослідження-моделювання.
Узявши за основу подані речення, побудувати моделі:
а) простого речення, ускладненого однорід­ними членами (або відокремленим членом, або вставним словом чи словосполученням);
б) складного речення (складносурядного, складнопідрядного чи безсполучникового).
Зразок. Слов'яни – нащадки стародавнього на­роду (М. Попович).
1.  Слов'яни – мовні і культурні нащадки стародавнього народу. (Просте речення, ускладнене однорідними означеннями)
2.  Безсумнівно, слов'яни – нащадки стародавнього народу. (Просте речення, ускладнене вставним словом)
3.  Слов'яни – на­щадки стародавнього народу, який ми називаємо індоєвропейцями. (Складнопідрядне речення)
Тільки українець може зрозуміти справжню вагу слова «Київ» (У. Самчук).
Багата й прекрасна рідна земля (М. Тищенко).
Одне з найпочеспіших місць у культурному набутку українського народу належить писанкарству (Т. Глущенко).
Ø  Дослідити, яку роль відіграють ускладнювальні компоненти у змодельованих ре­ченнях.
VII.        Узагальнення й систематизація зроб­леного на уроці.
Синтаксичний розбір простого речення.
Зробити синтаксичний розбір речення, узя­того епіграфом до уроку, скориставшись ал­горитмом.
VIII.    Підсумок уроку. «Відкритий мікрофон» (слайд)
-       Чи вдалося нам знайти відповідь на наше проблемне питання?
-       Що особисто для себе винесли ви з нашої зустрічі?
-       Які висновки зробили?
-       Чи «придбав» хтось із вас на ярмарку собі професію? Яку?
-       Що ще ви хотіли б дізнатися про професії?
Учитель. Завершити нашу розмову хочеться словами К. Ушинського (слайд): «Якщо ви вдало виберете працю і вкладете в неї душу, то щастя саме вас знайде».
IX.      Домашнє завдання.
1.     Дібрати й запи­сати науковий текст (до 10 речень) відповідно до вашого профілю навчання. Дослідити його синтаксичну організацію (на­звати види простих і складних речень). З'ясу­вати, чим ускладнено синтаксичні конст­рукції.

2.     Підготуватися до контрольної роботи.