неділю, 30 листопада 2014 р.


Методичний коментар.
Учитель може використати асоціативний малюнок «Вулиця Алфавітна» на уроці у 5 класі, коли вивчають алфавіт.  Матеріал знадобиться учням під час розгадування, наприклад, шифрограми.

Учитель. Є казкова вулиця Алфавітна, на якій проживають літери. Кожен будинок має свою нумерацію. А щоб не помилитися, записано ім’я кожної букви. Отак вони всі дружно живуть на одній вулиці і ходять один до одного у гості, так утворюються слова.

Методичний коментар.
Учитель може використати асоціативний малюнок «Будинок приголосних звуків» на уроці у 5 класі, коли вивчають приголосні звуки.
Учитель. У двоповерховому будинку мешкають приголосні звуки. На першому поверсі мешкають глухі приголосні, бо вони недочувають, а на другому поверсі – зверху – мешкають дзвінкі приголосні, вони люблять веселитися. Сусіди живуть мирно, попарно, наприклад Б дружить з П, а В, Р, Р', Л, Л', М, Н, Н', Й проживають в іншому корпусі, тому сусідів знизу не мають. А звук Ф настільки глухенький, що наставляє свої вуха, щоб усе почути. Пари не має. Ось такі приголосні звуки живуть у будиночку. Діткам варто з ними дружити.

Український правопис

середу, 26 листопада 2014 р.

Виховна година "Діти голодомору"

Тема. Діти голодомору.
Мета: сприяти усвідомленню масштабності трагедії, який вчинено щодо українського народу; розвивати толерантність, вміння керувати своїми емоціями; виховувати почуття співпереживання та шанобливого ставлення до невинно убієнних.
Обладнання: клас оформлено у свічках, у кутку – вишита ікона Божої Матері, на столі хлібина, колоски, кетяги калини.
Хід заходу
Звучить тиха елегійна музика. На її фоні виступає ведучий
Ведучий.  Багато років тому нам хотіли винести вирок смерті. Мільйони синів і доньок України, мільйони невинних людей, мільйони наших рідних і близьких були без жалю винищені Голодомором. Тоталітарний комуністичний режим свідомо спланував і здійснив терор нашого народу голодом.
Учитель.   81 рік тому наш народ пережив катастрофу, яка могла зупинити життя всієї нації. Голодомор приніс не лише страждання і смерть. Він посіяв страх серед людей. Тільки правда про геноцид українського народу і чиста пам'ять про усіх полеглих здатна звільнити нас від мороку минулого.
Учениця читає вірш
Жила Вкраїна. Плакала, стогнала
Проте я твердо свідчити берусь:
За всі віки безхліб'ям не загнала
Нікого в землю Україна-Русь.
Від тих часів, коли з'явилось рало, 
Голодних мук не відало село.
Хай неврожай - та люди не вмирали:
З двадцятим віком лихо це прийшло.
Історик. Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Багато сторінок написано криваво-чорним кольором. Це було не стихійне лихо, а зумисне підготовлений голодомор 1932-33 років. Влада забрала у людей все. Все, до останнього колоска, до останньої зернини. Це був розбій, свідомо спрямований на фізичне винищення селян, українців. Масове голодування почалося в грудні 1931 року і тривало до вересня 1933. 22 місяці народ страждав, мучився, вмирав. Моторошно подумати, але навесні 1933 року, коли настав пік голоду, в Україні щодня вмирало голодною смертю 25 тис. чоловік, щогодини - 1 тисяча, щохвилини - 17. Голод забрав протягом 1932-33 років, за різними підрахунками, від 7 до 10 мільйонів людських життів.
Учень. Голодне лихоліття найбільше вразило дітей. Третина всіх померлих від голоду – діти. Весна… А над селом нависла чорна хмара. Діти не бігають, не граються. Ноги тонесенькі, голова схилена до землі, а обличчя майже немає.
Виявом дитячої смертності не займався ніхто. В Україні було 55 тисяч сіл і в кожному помирали діти.
Фотопрезентація «Діти голодомору»
Учитель.
О діти, діти, ангели невинні!
Чом ви так тяжко й страшно мовчите?
Ви вже ніколи рідній Україні
Своїх сердець і душ не віддасте.
Ви не розцвівши згинули дочасно,
Поклав у землю вас голодомор,
Я ж бачу, як важкий достиглий колос,
Схилився над голодними дітьми.
Щоб не дивитись на муки своїх дітей, матері прискорювали сумний кінець. Натопивши маковинням хату, закривала ляду мати. І на ранок усі діти мертві.
Заздалегідь підготовлені учні показують сцену, як матір приголублює своїх голодних живих дітей, а потім вони гинуть, мати – збожеволює. Ролі без слів.
/Звучить адажіо/
/На фоні музики учениця-мати читає вірш/
Спіть діти, спіть міцно,
Янгол божий на порозі,
Вже не буде їсти хтітись,
І не будуть пухнуть ноги.
Натопила маковинням
Затулила лядку й комин,
І в тумані темно-синім
Заспівала колискову:
Спи, синочок, горе-ласку, засинай навіки, доню…

/На сцені з’являється мати-Україна, запалює свічку, звучить фонограма, на сцену і в зал виходять діти зі свічками/
Україна. Богородице! Матір наша небесна! Куди ж ти відійшла? Чого ж залишила мою землю і народ мій на поталу червоних дияволів? Чи ж не бачиш криниці, повної українських сліз? Чи ж не бачиш, що то вже не я – Україна, а велетенська могила? Де ж ви, сили небесні?!
/Із-за куліс/ І стояла вона осліпла від горя, напівблаженна, мукою підпирала небо. Мати-Україна на велетенському хресті розп’ята.
Україна (шепоче). Дітоньки мої, заждіть! Івани, Марії, Тараси, стривайте!
Куди ж ви, як же я без вас? (голосніше) Прости, небо! Прости, земле! Простіть, зорі! Всі сили земні і небесні, простіть!
Учитель. Я вважаю, що голодомор затронув кожну українську сім’ю. Моя рідня з Рівненської області. Бабуся 1928 року народження розповідала, що їхню сім’ю голодомор зачепив не так страшно, як вони чули, що коїться з іншими. Знали, що біда коїться на півдні, сході. Боялися… але вижили.

У кожному регіоні згадують у ці дні жертв голодомору. На Херсонщині (у селі Музиківка) нещодавно з’явився новий пам’ятник. У Херсоні збираються люди біля меморіалу жертвам геноциду (на вулиці Тираспільскій), щоб віддати глибоку шану.
Запалімо й ми свічу пам’яті…
/Відеокліп Оксани Білозір «Свіча»/
Дорогі п’ятикласники, запишіть вдома спогади своїх бабусь, дідусів про ті страшні роки. Видамо книгу спогадів нашого класу.
Учитель історії. Ми закликаємо вас сьогодні згадати у ваших молитвах усіх тих, хто страждав і помер під час великого Голодомору.
Говорячи словами О.Міщенка «Мертвим нікому довіритися, крім живих, - і нам треба так жити тепер, щоб смерть наших людей була виправдана щасливою і вільною долею нашого народу». Мільйони людей, які загинули у 1932-33 роках голодною смертю, не можуть безслідно розчинися у часі і просторі. Про них пам'ятатимемо ми, хто вижив, їх діти та онуки.
Учитель. Хай же пам’ять про всіх невинно убієнних згуртує нас, живих, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної держави, на власній землі!
Пам'ять про Голодомор має бути вічною, як реквієм, як пересторога  всім сущим на Землі.  

Звучить Євген Станкович «Панахида за померлими з голоду»
(усі підводяться)

суботу, 22 листопада 2014 р.

Танці вчителів


Танцює Федоров С. І. зі своїми колегами: Крупою П.М., Кручаненком С. В., Мазуренко В.Г., Осауленко А.А., Федоровою Т.І. (за сумісництвом - кохана дружина). День сільського працівника.

середу, 19 листопада 2014 р.

Наймичка


Пам’ятки для учнів


Пам’ятка
«Як добирати й систематизувати матеріал до твору»
  1. Вдумайтесь у зміст теми, зрозумійте її сутність і мету.
  2. Доберіть тексти тематично співзвучних художніх творів, публ­іцистичних або  наукових статей.
  3. Виділіть і перечитайте окремі слова дібраних джерел. Офор­міть тезаурус: афористичні вислови, цікаві думки, описи тощо.
  4. Виберіть із тезаурусу ті думки, які справді таки підтверджу­ватимуть (розвиватимуть, уточнюватимуть чи пояснювати­муть) висловлену думку.

Пам’ятка
«Як працювати над твором-роздумом на морально-етичну тему у публіцистичному стилі»
  1.  Продумайте послідовність викладу думок, складіть план майбутнього твору.
  2. У вступі сформулюйте тезу(твердження), яку вам треба дове­сти в основній частині твору.
  3. Обґрунтовуючи твердження, використовуйте переконливі ар­гументи і докази, наводьте приклади.
  4. Висловіть власне ставлення до порушеної у творі проблеми.
  5. Свої міркування ілюструйте відомими сентенціями, крила­тими висловами, прислів’ями та приказками морально-етичної тематики.
  6. Використовуйте слова й сполучення слів, що пов’язують тезу й аргументи, аргументи й висновок: тому що, оскільки, тому, відтак, таким чином, отже та ін.
  7. Завершіть твір-роздум висновком у вигляді побажання, за­клику, звернення чи поради.
  8. Дотримуйтеся вимог публіцистичного стилю (доречно вжи­вайте риторично-питальні речення, вставні слова і слово­сполучення, звертання, багатозначну й експресивно-емо­ційну лексику тощо).
Види мовленнєвої діяльності
Форма мовлення
Види мовленнєвої діяльності
Сприйняття мов­лення
Продукування мов­лення
Усне мовлення
Слухання
Говоріння
Писемне мовлення
Читання
Письмо


 Пам’ятка
«Як готувати докладний переказ тексту із творчим завдан­ням»
1.      Прочитати (прослухати) текст.
2.      Визначити стиль, тип, жанр мовлення, тему та основну думку висловлювання.
3.      З’ясувати значення незнайомих слів.
4.      Висловити власну думку про прочитаний (прослуханий) текст з погляду його змісту, форми, задуму і мовного оформлення.
5.      Визначити тезу творчого завдання й дібрати художні за­соби, які б її розкривали.
6.      Поміркувати над змістом і послідовністю висловлювання творчого задуму.
7.      Скласти самостійно складний план тексту, включаючи  вла­сне творче доповнення.
8.      Написати докладний переказ тексту, підпорядковуючи ви­словлювання темі й основній думці, дотримуючись ком­позиції, мовних і стильових особливостей, а також автор­ського задуму.

Пам’ятка
«Як написати оповідання»
  1. Вибрати тему оповідання.
  2. Обміркувати головну думку (ідею) майбутнього опові­дання.
  3. Поміркувати, які персонажі могли б діяти в оповіданні.
  4. Придумати зав’язку, кульмінацію, розв’язку (вибудувати сю­жет) оповідання. Накреслити позасюжетні елементи (портрет, пейзаж, ліричні відступи).
  5. Зробити робочі начерки оповідання (план, характеристики персонажів, вислови, які варто використати тощо).
  6. Написати оповідання на чернетці.
  7. Відредагувати текст оповідання. Дібрати влучний і цікавий заголовок.

Пам’ятка
«Як працювати над твором-описом місцевості в художньому стилі»
  1. Вдало дібрати фактичний матеріал (виділіть об’єкти, що складають основу опису місцевості) і підготувати план майбутнього твору.
  2. Дібрати яскравий заголовок, що виражав би основну думку висловлювання.
  3. Дотримуватися вимог художнього стилю (доречно викорис­товувати художні засоби – епітети, метафори, порівняння – задля увиразнення мовлення).
  4. Використовувати слова і словосполучення на позначення    мі­сця розташування об’єктів опису місцевості, як-от: прямо перед нами, неподалік, поруч, у центрі, у далині, трохи далі та ін.
  5. Передати власне ставлення до місцевості, що описується (за­хоплення, замилування, здивування тощо).
Пам’ятка
«Як написати стислий переказ розповідного тексту з елемен­тами опису місцевості у художньому стилі»
  1. Прочитати або прослухати текст, який необхідно перека­зати стисло.
  1. Визначити тему й основну думку висловлювання.
  2. Вдуматися в тему, пропоновану для стислого переказу.
  3. Виділити з тексту основну інформацію.
  4. Продумати композицію переказу, тип мовлення.
  5. Зробити тематичні виписки.
  6. Самостійно скласти план переказу.
  7. Виписати художні засоби, що допомагають авторові опи­сати    місцевість.
  8. Дібрати слова та речення для зв’язку частин тексту.

Пам’ятка
«Як працювати над складанням повідомлення на лінгвістичну тему»
  1. Відновити в пам’яті матеріал, необхідний для розкриття теми висловлювання.
  2. Скласти план викладу думок.
  3. Дібрати матеріал та аргументи для кожного пункту плану.
  4. Оголосити повідомлення на лінгвістичну тему.



Види
читання
Що потрібно усвідо­мити?
Характер читання
Ознайомлю-вальне
Чи варто це читати?
Кому текст адресовано?
Який зміст має кожен із
розділів (абзаців) і текст в цілому?
Швидке перегортання сторінок, читання заго­ловків;
перегляд окремих фраг­ментів тексту, ознайом­лення з ілюстраціями; читання анотації, змісту видання
Вивчальне
(поглиб­лене,
аналітичне)
Яка тема та основна дум­ка тексту?
Що в тексті головне, а що – другорядне?
Яку нову для читача ін­формацію містить текст?
Повільне, вдумливе чи­тання тексту або його частин; глибоке проник­нення в його зміст; максимально повне осягнення нової
інформації
Вибіркове
Про що говориться в тек­сті?
Яка інформація є корис­ною?
У яких частинах (розді­лах) тексту її вміщено?
Перегортання сторінок, швидке читання заголов­ків, змісту, окремих фрагментів тексту; повіль­не читання потріб­них частин з метою ви­лучення потрібної
інформації

Вивчальне читання мовчки текстів різних стилів
Читаючи мовчки текст:
1)      глибоко проникайте в його зміст;
2)      максимально повно охоплюйте нову інформацію;
3)      розумійте взаємозв’язок явищ, фактів, подій, описаних у текс­ті;
4)      з’ясовуйте особливості композиції тексту;
5)      визначайте основну і другорядну інформацію;
6)      запам’ятовуйте пичиново-наслідкові зв’язки між явищами;
7)      ставтесь до прочитаного творчо і критично.

Пам’ятка
«Як працювати над текстом, що пропонується для критичного аудіювання»
  1. Прослухати текст.
  2. Визначити тип і стиль мовлення.
  3. Поміркувати над темою й основною думкою тексту.
  4. З’ясувати значення незнайомих слів.
  5. Скласти план відповідно до теми і змісту висловлювання.


  6.  
    Оцінити позицію автора щодо описаних подій, явищ у текс­ті.
7.Висловити власні міркування на подану тему, дотримую­чись стилю, логіки та послідовності викладення думок.

Пам’ятка
«Як опрацювати статтю»
1. Запам’ятай, як називається стаття і хто її автор.
2. Прочитай статтю. Які слова і вирази тобі незрозумілі?
    З’ясуй їх значення.
3. Про кого або про що ця стаття?
4. Про які явища природи або події розповідається?
5. Поділи матеріал на частини. Виділи головне в кожній із ній.                    Назви частини. Склади план.
6. Яка головна думка всієї статті? Знайди в тексті уривок або ре­чення, де автор говорить про найголовніше.
7. Що нового ти дізнався із прочитаного?

Пам’ятка
«Як працювати з підручником»
1.   Для ознайомлення в загальних рисах зі змістом книги необ­хідно:
а) прочитати титульну сторінку – прізвище автора, заголовок, рік видання;
б)  прочитати анотацію (коротку інформацію про цю книгу), вмі­щену на зворот­ному боці титульної сторінки;
в)  уважно ознайомитися зі змістом, вміщеним або в кінці книги, або після титуль­ної сторінки;
г)  прочитати передмову або вступ.
2.  Під час читання звернути увагу на:
а)  назви окремих розділів, частин, параграфів тощо;
б)  вдумливо ставитись до слів і словосполучень, виділених різ­ними шрифтами (розрядкою, курсивом, напівжирним тощо);
в)  з’ясувати значення незрозумілих слів за допомогою словни­ків та енциклопедій;
г)  звернути увагу на посилання (позначаються зірочкою або циф­рою) і зразу ж уважно прочитати пояснення (внизу сторінки).
3. Для засвоєння змісту прочитаного необхідно:


а)  поділити прочитаний матеріал на частини, виділити в них най­головніше;
б)  скласти план (простий, складний), тематичні виписки, тези або конспект.

Пам’ятка
«Як читати книжку»
1. Пам’ятай: читання – одне з найважливіших завдань у самоосвіті, ставитись до нього треба серйозно.
2. Внутрішньо налаштовуйся на читання. Не поспішай, не «ковтай» зміст книжки, а читай уважно, вдумливо, намагайся запам’ятати прочитане.
3. Зміст треба осмислювати. Не можна допускати механічного фік­сування тексту.
4. Вчися читати швидко, не проговорюючи про себе, охоплюй по­глядом цілі фрази, речення.
5. Для свідомого сприймання прочитай передмову, перегортаючи сторінки, обміркуй заголовки.
6. Коли щось незрозуміло, не поспішай гукати на допомогу інших. Спочатку спробуй самостійно розібратися. Користуйся словника­ми, довідниками.
7. Роби помітки, виписки, за потреби склади план (тези, конспект).
8. Найцікавіше запам’ятай. Порівнюй прочитане з уже відомими фактами, знайди йому місце в системі знань.
9. Прочитавши книжку, обміняйся думками і враженнями про неї з друзями, дай оцінку. Згадай основні образи, події, думки.
10. Порівняй власну думку про книжку з відгуками і рецензіями на неї: один розум добре, а колективний – краще.
11. Зроби відповідні записи про книжку у читацькому щоденнику.

Пам’ятка
«Як скласти план оповідання»
1. Прочитайте оповідання.
2. Розділіть його на смислові частини.
3. Знайдіть головне в кожній частині.
4. Придумайте заголовок до кожної частини.


5. З придуманих заголовків запишіть план оповідання.

6. Запишіть оповідання за планом.

Пам’ятка
«Як скласти загадку»
1. Вибери предмет (наприклад: сонце).
2. До чого подібний? ( жовте яблуко, золота тарілка).
3. Знайди інший предмет, пов’язаний з першим (розташування – чисте синє небо).
4. До чого подібний другий предмет? (синє море, океан широ­кий).
5. Уособлюємо перший предмет (купається, плаває).
6. Із дібраних слів складаємо загадку.
   Золота тарілка в синьому морі купається.

Пам’ятка
«Як опрацювати вірш»
 1. Як називається вірш? Хто його автор?
 2. Прочитай вірш. Про що він?
 3. Які відчуття автора виражені у цій поезії? Якими словами авторові удалося виразити свої відчуття? Які з них тобі особливо подобають­ся?
 4. Підготуй відповіді на питання.
 5. Відшукай образні вирази.
 6. Які картини можна намалювати до цього вірша? Придумай ма­люнок.
 7. Визнач слова з логічним наголосом, розстав інтонаційні, смис­лові паузи, наголоси.
 8. Приготуйся передати виразним читанням авторські відчуття. Повправляйся у виразному читанні.

Пам’ятка
«Як опрацювати байку»
1. Назва байки. Хто її автор?
2.  Прочитайте байку. Які події в ній зображені?
3.  Хто діє в байці?
4.  Якими показані герої байки? Прочитай, як описує їх автор.
5.   Що засуджується в байці? Яка її мораль?

.  Як автор ставиться до подій, зображених у байці?
7.  Як ставиться до дійових осіб?
8.  Що ви зрозуміли з цієї байки?
9.  Який вираз став крилатим?
10.  До вчинку якої особи підходить прислів’я?
11.  В яких випадках життя можна сказати словами прислів’я?
12.  Підготуйся до виразного читання байки і читання в особах.

Пам’ятка
«Як готувати завдання з позакласного читання»
  Розглянь уважно обкладинку і титульний аркуш книги.
  Прочитай прізвище автора, назву книги, видавництво.
  Прочитай передмову або вступ.
  Щодня по главах читай книгу, уважно розглядай ілюстрації, за­лишай закладки серед сторінок, які б ти хотів прочитати своїм то­варишам.
• Коротко перекажи зміст прочитаної книги в домашньому крузі.
• Запиши про прочитану книгу в читацький щоденник, вказавши автора, заголовок і короткий зміст книги.
• Яскраво оформи карточку-відгук, вказавши на лицьовій її сто­роні прізвище й ініціали автора, серію книги, її заголовок, прізвище художника-ілюстратора, назву видавництва, кількість сторінок. На зворотному боці напиши, чому ти радиш прочитати її своїм това­ришам.