четвер, 19 грудня 2013 р.

Урок літератури рідного краю Тема: Валерій Кулик 9 кл.

9 клас
Урок літератури рідного краю

Тема: Валерій Кулик.
Мета:ознайомити дев’ятикласників із творчістю поета Херсонщини: Валерія Кулика, розглянути ідейно-художній зміст збірки сонетів «День Сково­роди»; спонукати учнів до пошуково-пізнавальної діяльності;
розвивати культуру мовлення, пам’ять, уміння грамотно робити виснов­ки, удосконалювати навички аналізувати поетичні твори;
виховувати в учнів інтерес до літератури Херсонщини, зокрема до творчості В. Кулика, прищеплювати любов до поетичного слова.
Епіграф:                                          ... Колос зігнувся і дивиться в землю –
пізнай себе самого.
Небо в тисячі люстер перехмарюється –
пізнай себе самого.
Дніпро у тінь пославсь, а повен перебігу –
пізнай себе самого.
П. Тичина, симфонія «Сковорода»
Тип уроку: урок вивчення нових знань та розвитку на їх основі умінь та навичок.
 Обладнання і ТЗН: збірка сонетів «День Сковороди. Вінок сонетів» В. Кулика, портрети (світлини) поета різних періодів, виставка його творів, публікації із періодики, аудіозапис (звуки природи), ноутбук.
Література: 1. Голобородько Я. Чари трояндового вина: [Про нову книгу херсонця В. Кулика «Трояндове вино»] // Наддніпрянська правда. – 1995. – 2 березня.
2. Ігнатова Т. Книжкова виставка ювіляра: [Поету В. Кулику – 60] // Наддніпрянська правда. – 2008. – №61 (8 серп.). – С. 2.
3. Кичинський А. Валерію Кулику – 50 // Гривна. – 1998. – 31 липня.
4. Кулик Валерій Павлович // Знамениті і пам’ятні дати Херсонщини на 2008 рік: Бібліографічний покажчик. – Херсон, 2007. – С. 49 – 54.
5. «Теплиться в душі чарівне слово…»: [Поету В. Кулику – 60] // Херсонський вісник. – 2008. – №41 (9 жовт.).
6. Шульц Е. Валерий Кулик: «Мне не хватает… понимания…». О херсонском поэте // Новый формат. – 2006. – №6/7. –С. 20.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
       Слово вчителя.
Рефлексія.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.     Перевірка домашнього завдання.
2.     Репродуктивна бесіда
ü Із творчістю яких митців нашого краю ви уже ознайомлювалися? Що вам найбільше запам’яталося?
ü Що ви можете сказати про Григорія Сковороду і його творчість? У чому ж геніальність цієї особистості?
ü Пригадайте, що таке сонет? Кого ви можете назвати із поетів, хто писав ці твори-шедеври? (можливо й у світовій літературі)
ü Що є особливістю акровірша? Чи змогли б ви скласти акровірш?
ü Як ви вважаєте, що потрібно людині, щоб життя їй не видавалося сірим, буденним?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.  
Оголошення епіграфа уроку.
... Колос зігнувся і дивиться в землю –
пізнай себе самого.
Небо в тисячі люстер перехмарюється –
пізнай себе самого.
Дніпро у тінь пославсь, а повен перебігу –
пізнай себе самого.
П. Тичина, симфонія «Сковорода»
ІV. Повідомлення теми, мети уроку.
Херсонщина – край сонячних мрій, баштанний рай, степові простори, місце зустрічі Дніпра із морем. Херсонщина – це привітні люди. Херсонщина – місце, де творили і творять свої шедеври митці Слова: Микола Куліш, Іван Дніпровський, Дніпрова Чайка, Алла Тютюнник, Микола Братан, Анатолій Кичинський, Василь Загороднюк, Валерій Кулик, Іван Немченко… Кожен із творців незвичний по-своєму, але їх дещо об’єднує – херсонська свобода степу – рідна земля…
 Я вважаю, ви вже здогадалися про кого у нас сьогодні на уроці буде йти мова. Так, ми з вами ознайомимося із творчістю одного із найгеніальніших постатей нашого краю – Валерієм Павловичем Куликом. Він же присвятив цілу збірку сонетів Сковороді.
V. Основний зміст уроку.
v  Вивчення біографії та творчої діяльності Валерія Кулика.
Учитель. Розпочнімо ж наш урок зі знайомства із поетом, журналістом Валерієм Павловичем Куликом.
Учнівські повідомлення:
Учень. Валерій Павлович Кулик народився в селищі Чаплинка 1948 року, в родині освітян. Закінчив факультет української філології Херсонського педагогічного інституту. Працював кореспондентом районних газет у Чаплинці, Білозерці, Цюрупинську, Новій Каховці, створив і керував літературною студією «Біле озеро», а сьогодні очолює літературно-мистецький гурт «Таврійський первоцвіт».
Учень. Перші вірші Валерія Кулика було опубліковано у Чаплинській районній газеті «Радянська Таврія» 1961 року, а перша книжка поета «Відстані» побачила світ у видавництві «Таврія» у 1978 році. Сьогодні творчий доробок майстра слова нараховує близько двох десятків поетичних збірок та чотири пісенних. Кулик Валерій Павлович – член Національної спілки письменників України з 1996 року.
Слово вчителя (огляд творчості):
Поезія В. П. Кулика приваблює своїм широким тематичним діапазоном:
Ø патріотична («Розмова з сином», «Світ мій світає з тобою, Українонько»);
Ø філософсько-етична («Балада про вічне дерево», «І слухати зорю…»);
Ø мистецька («Рожевий духоцвіт м’якої глини»);
Ø героїчна («Бунтарська кров», «На Каховському плацдармі»);
Ø історична («Колективізація», «Голод»).
Наскрізними у творах поета є образи саду, хліба, материнської хати, рушника, ластівки, ромашки, за допомогою яких автор прагне утвердити в довколиш-ності високі ідеали добра і краси, гуманності та благородства.
Мова поезії митця наповнена буйними соками рідної землі, вишукана й проста, барвиста і прозора, емоційна та розважлива.
Учень (ТВОРИ)
1.     Кулик В. П. День Сковороди: Вінок Сковороди. – Херсон: Наддніпряночка, 2008. – 20 с.
2.     Кулик В. П. Дорога до тебе: Вірші. – Сімферополь: Таврія,1989. – 64 с.
3.     Кулик В. П. Колодязь у степу: Ліричні вірші, переклади. – Херсон: Просвіта, 2002. – 52с.
4.     Кулик В. П. Світився гранями сонет: З російської літературної класики / Пер. В. П. Кулика. – Херсон: Персей, 2000. – 80с.
5.     Кулик В. П. Сонце моєї матері: Поезії. – Херсон: Чиста криниця, 1998. – 20с.
Журналістська діяльність В. Кулика. Нині Валерій Павлович є старшим редактором телебачення Херсонської облдержтелерадіокомпанії «Скіфія»; автор та ведучий літературно-мистецьких телевізійних програм; лауреат і дипломат кількох Міжнародних та Всеукраїнських телевізійних фестивалів. А телепрограма «Ахалцихе – квітка надії» про національні меншини Херсонщини у 2005 році була  удостоєна гран-прі на Міжнародному фестивалі у Донецьку. Почесне звання «Заслужений журналіст України» присвоєно старшому редактору Херсонської обласної  державної телерадіокомпанії «Скіфія» Валерію Павловичу Кулику.  
v  Ідейно-художній аналіз збірки «День Сковороди: Вінок сонетів».
1.     Слово вчителя.
У змістовій індивідуальній поетичній стилістиці Валерія Кулика форма посідає важливе місце. Саме про це свідчать його численні сонети, майстерно довершені вінки сонетів, а також філігранні (майстерно виконані) переклади сонетів та вінків сонетів.
2.     Виразне читання сонетів учителем та учнями (на вибір) /Додатки/. Читання відбувається під супровід аудіо запису (звуки природи).
3.     Пояснення слів:
·        Костур – груба палиця, часто із загнутим верхнім кінцем; ціпок.
·        Сума – торбина.
·        Габа заст. Турецьке сукно білого кольору.
·        Цямрина – одна деревина з колодязного зрубу; один ряд колод у зрубі. Верхня частина дерев’яного колодязного зрубу; колодязний зруб.
·        Вівня – вовче лігво (з давньоруської).
·        Флейта – духовий музичний інструмент високого регістру.
4.     Робота над змістами сонетів.
Кожен сонет поєднується невидимою ниточкою → Григорій Сковорода, який усе звідав, подорожуючи, «і все горів у зоряних думках».

І. Ідея: любов до батьківської мови.
    «Слово звучить і сонячно, й медово, Як шум тополь на весняних вітрах».
ІІ. Опис рідного краю,весни.
ІІІ. Вітер легко бився на плечі, любов’ю озорявся дорогою. (Який худож­ній засіб використано?).
ІV. Шлях, де сяяла рілля:
Він прибивавсь на милі береги
Високі, із гірською крутизною,
Де скелі возвишались, як Боги,
Над плесами, що грали рогозою…

V. Ідея: «Який вогонь несуть його байки! »
     Образ лелеки → «…стрімке крило творило добрий змах».
VІ. Основна думка: спасіння є – молитви дух святої... Блаженна мить хвилини золотої…
VІІ сонет про людей у селі, які давно не знають супокою. Образ білої хмарки → віра в краще, провісниця добра.
VІІІ. Основна думка: не піддаватися злу, боротися з труднощами. Символ – кетяг на калині (Що він символізує?).
ІХ. Основна думка: «Ми у житті красу плекать повинні, І вірити в щасливі кольори…», «Лиш віра наша буде прісно й нині…».
Х. Сковорода знав слово честі.
ХІ. «Просвітителя зустрічали на межині», день був у білому цвітінні – весілля.
ХІІ. «Любий друже, істину шукай Не в бурштинах оздобленій бантині, А в доброті, що лине через край».
ХІІІ. Паралелізм: В Кулик & Г. Сковорода. Доріг так забагато в Україні. «І світ мене ловив, та не спіймав».
ХІV. Блажен, хто людству вічне світло ніс,
Хто Слово мав за найгострішу зброю.
За тим народ возводиться, мов ліс,
І проти кривди він стоїть горою.
(ХV. Акровірш → Хвала Сковороді.)
5.     Робота в групах.
ü Визначити художні засоби в сонетах.

v Пошуково-пізнавальна діяльність учнів.
Заповнити «вінок» (за часовою стрілкою) тими фразами, щоб склався акровірш.



В свитині ветхій, в вічних постолах.

А хліб, як сонце, сходив по столах,

І світ мене ловив та не спіймав…

Ходив під небом я із костуром  й сумою,







 










ХV


Доріг так забагато в Україні

 


Магістрал



Любов’ю озорявся дорогою.
                                         Х
В
А
Л

Осяяні зеленим буйством трав.
 


А
С

Аж двиготіло мудрістю земною,
К
О

В
О

Рука ішла на співи жайворині,
Р

Стрімке крило творило добрий змах.
О
Д
І

                                        

Один лиш посох.
Я його усе ж  тримав.

Водив мене у часі-темноплині

Озвалась біла хмарка наді мною.

Коли мій степ ромашками пропах,
 












VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
ü Гра «Хто швидше?» (учні поділяються на дві команди).
І. Завдання першій команді.
По горизонталі: 1. Херсонський письменник, який народився у Чаплинці.(Кулик).
По вертикалі: 1. Із чим ходив ліричний герой під небом /1/? (Костуром).2. Із чим порівнюється хліб, що сходив по столах /2,3/? (Сонцем). 3. Що допомагало долати страх /1/? (Слово). 4. Письменник, який написав симфонію «Сковорода». (Тичина). 5. До якої мови звертається герой, обожнюючи її? (Батьківської).


1








2






3





4






5

























ІІ. Завдання другій команді.
По горизонталі: 1. Автор поезії «De libertate».(Сковорода).
По вертикалі: 1. Яке крило творило добрий змах? /5/?(Стрімке).2. Що озвалось до героя у сьомому сонеті?(Хмарка). 3. «…тепла вись»?(Небо). 4.  «День Сковороди» – це «… сонетів». (Вінок). 5. Слово звучить… /1/(Сонячно). 6. Чого так забагато в Україні /12,13/?(Доріг). 7. Слово звучить… /1/(Медово). 8. У ній лиш істина грядуща /14/.(Правда). 9. Якого філософа згадано у сонеті /7/?(Сенека)


1







2







3





4






5








6






7






8






9







VІІ. Підсумок уроку вчителем.
VІІІ. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
ІХ. Домашнє завдання з інструктажем.  

Читати повість «Конотопська відьма», скласти цитатну характеристику щодо героїв твору.