вівторок, 14 жовтня 2014 р.

Казка «Летючий корабель». Непереборна життєствердність і людинолюбство у творі.

Українська література
5 клас
Тема. Казка «Летючий корабель». Непереборна життєствердність і людинолюбство у творі.
Епіграф:                                                                                                            Казка невіддільна                                                                                                                                                від краси,
сприяє розвитку естетичних почуттів,
без якого немислиме благородство душі, щира чуйність.
В.О.Сухомлинський
Мета: ознайомити зі змістом казки; навчити виокремлювати компози­ційні елементи і визначати їх особливості; вчити робити висновки; формувати навички вдумливого виразного читання, переказу казок; розвивати увагу, творчу уяву, прагнення експериментувати, акторські здібності; сприяти осмисленню того, що в житті постійно присутні добро і зло; виховувати учнів добрими, порядними людьми, а також виховувати активну життєву позицію щодо зла й несправедливості.
Очікування. Після уроку учні зможуть:
®   виразно читати та переказувати зміст казки;
®   відрізняти елементи її побудови та особливості;
®   характеризувати героїв казки, аналізувати реальне й фантастичне у ній;
®   осмислювати те, що в житті постійно присутні добро і зло, що дружба – великий скарб;
®   висловлювати власні міркування про прочитане, проводити аналогії із сучасним життям.
Тип уроку: урок формування і вдосконалення умінь і навичок.
Форма проведення: урок-проект.
Обладнання: підручник, учнівські ілюстрації до казки, ребуси, кросворди, ноутбук, таблиці, схеми, кораблики, костюми, тести для індивідуальної роботи.
Методи, прийоми і форми роботи: афірмація, тестові завдання, слово вчителя, бесіда, складання таблиць, макет летючого корабля, бумажні кораблики, метод «Щира посмішка», «Мікрофон», «Кошик сподівань», «Вірю – не вірю», «Ґронування».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотиваційний момент.
1.Забезпечення емоційної готовності до уроку.
¨     Прокажіть уголос вислів-афірмацію: слайд 2
«Я люблю свій розум, увагу та пам'ять, тому успіх приходить до мене легко і природно».
¨     Вправа «Щира посмішка» (учитель «дарує» щиру посмішку [у вигляді іграшкових м'ячиків] учням, а ті передають своєму однокласникові і так далі). Учитель бажає  всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми.
       2. Звернення до вислову
     Прочитаймо ще раз слова В.О.Сухомлинського, які записані на дошці, що супроводять нас протягом усіх уроків вивчення казок. Слайд 3
(Учитель читає цитату, робить відповідні акценти і продовжує вступне слово.)
     Відомий український педагог Василь Сухомлинський вважав, що казки, прочитані у дитячому віці, назавжди відкладають у серці «зернятка людяності, з яких складається совість». Ви, напевно, теж помітили, що казки приносять не лише естетичне задоволення, а й змушують нас замислитися над проблемою реального життя — вибором друзів, поведінки, правильного рішення. До таких роздумів спонукають нас казки, де герої проявляють хвалькуватість, користолюбство, нечесність, хитрування, пихатість, підлість — ось риси вдачі казкових персонажів, які викликають у нас осуд, іноді навіть і сміх.
¨     Розгадування кросворда
Всідаймось зручно всі, будь ласка,
Бо знову з нами добра казка.
Чого навчить, про що розкаже?
Кросворд нам відповідь підкаже.
Розв’язування кросворда. (За змістом казки «Ох»)
1.     Який був син в убогого чоловіка та його жінки? (Ледар)
2.     Він був гранатовим у золотій оправі. (Перстень)
3.     Риба, у яку перекинувся кінь. (Окунь)
4.     Пропущене слово у реченні «Син три роки …, та нічого не заробив». (Служив)
5.     Ох був зелений, а добрий дід був …  (Білий)
6.     Що спалював Ох, щоб змінити хлопця-ледаря? (Дрова)
                  

1л
е
Д
а
р

2п
е
Р
с
т
е
н
ь
3о
к
У
н
ь

4с
л
у
Ж
и
в

5Б
і
л
и
й

              6 д
р
о
в
А

Учитель. У виділеному вертикальному рядку прочитайте слово. Поясніть його значення.
У тлумачному словнику знаходимо таке пояснення: «Дружба – стосунки, відносини, в основі яких полягає взаємна довіра, прихильність, відданість тощо».
   На жаль, між людьми живе не тільки дружба, добро, але й підступність, зло. Тому нам треба вчитися боротися з останніми. Сьогодні нам у цьому допоможе народна казка «Летючий корабель».
3. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань.
¨     Гра “Пароль”. Продовжте речення: слайд 4
*    Усне народне оповідання про вигадані, а часом і фантастичні події, що сприймаються як реальні,  – це… (казка).
*    Казка має своєрідну побудову: вона складається із … (зачину, основної частини, кінцівки).
*    За змістом казки поділяються на такі види: (про тварин, побутові та фантастичні).
*    Казки, у яких розповідається про незвичайні події та вчинки героїв, неможливі у повсякденному житті, називають … (фантастичними).
*    Що завжди перемагає у казках? (добро, справедливість).
*    Як ви гадаєте, до якого виду казок належить казка “Летючий корабель”? (до фантастичних)
*    Яке число найчастіше повторюється в казках і чому? (число три, бо його вважали магічним)
*    Чого казка вчить людину? (кращих людських рис).
¨     Тестові завдання (для Бабія Е. та Недаєва М.)
1.  Епічний фольклорний твір чарівного, пригодницького або побутового характеру, який розповідає про вигадані події, називається
А міфом
Б легендою
В казкою
Г переказом
2. Зачин - це
А вступ, початок в епічних фольклорних творах
Б ланцюжок пригод, що відбуваються з героями твору
В прикінцева частина казки
Г безпосередні дії, спрямовані на взаємодію героя з навколишнім середовищем
3.    Герой, наділений незвичайними вла­стивостями, що допомагають йому подола­ти всі перешкоди, діє в
А авторських казках
Б казках про тварин
В суспільно-побутових казках
Г чарівних казках
4.   Дядько з небожем у казці «Про прав­ду і кривду» посперечалися за
А землю
Б худобу
В пару коней
Г 200 карбованців
5.     Із проханням дати напитися води небіж звернувся до
А бабусі
Б молодої дівчини
В пана
Г літнього чоловіка
6.   Для зцілення королівської дочки тре­ба було
А звернутися по допомогу до діда-всевіда
Б побризкати цілющою водою
В відрубати глухого кутка й підкурити
Г віддати чортам королівство
7.   Слово гребінка з казки «Мудра дівчи­на» - це
А високий дерев'яний стояк із зубцями, що на них насаджується пряжа за руч­ного прядіння
Б дерев'яна пластинка із зубцями для розчісування пряжі
В дошка, в яку закладають гребінь під час прядіння
Г ґанок
8.    Сто ліктів полотна, на вимогу пана, Маруся повинна була виткати зі стеблинки
А проса
Б ячменю
В пшениці
Г льону
9.   Марусі не була властива така риса ха­рактеру, як
А винахідливість
Б зарозумілість
В мудрість
Г доброта
10.    У казці «Ох» батько віддавав сина почергово на навчання до
А кравця, шевця, коваля, Оха
Б Оха, кравця, шевця, коваля
В коваля, Оха, кравця, шевця
Г шевця, коваля, Оха, кравця
11.   За наймичок у хаті Оха були
А потерчата
Б злидні
В мавки
Г русалки
12.   Казка «Ох» закінчується такою фра­зою:
А «Кому казка не така, хай послуха та й тіка»
Б «І стали вони жить-поживать, добра на­живать»
В «Ось вам казка, а мені бубликів в'язка»
Г «І я там був, мед-вино пив, хоч у роті не було, а по бороді текло - тим вона в ме­не й побіліла!»
Відповіді. 1 В. 2 А. З Г. 4 Б. 5 А. 6 В. 7 Б. 8Г.9Б. 10 А. 11 В. 12 Г.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.
Учитель. Щоб дізнатися тему уроку, потрібно розгадати ребус.
Відповідь: казка «Летючий корабель». Слайд 5
¨     Метод «Кошик сподівань»
-       Чого очікуєте від сьогоднішнього уроку?
¨     Рефлексія
На ваших партах є кораблики, які ви виготовили вдома (малюнок або паперовий кораблик). Вони допоможуть нам сьогодні мандрувати разом із героями казки “Летючий корабель”.
ІV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу  
Учитель. Неодмінною й основною ознакою чарівних казок є незвичайність описуваного, надприродність, таємничість, чудесність подій, динамічність розгортання їх. Центральний мотив кожної казки цього жанрового різновиду дорога, зображення мандрівки головного персонажа. Про таку подорож розповідає казка «Летючий кора­бель». Саме в ній утілилися одвічні мрії людини сягнути неба.
þ Метод «Мікрофон». – Чому «Летючий корабель» казка?
(Зачин: «Були собі…»
 Кінцівка: «Такий бенкет задали, що аж до неба дим пішов.»
      Чудодійні перетворення: з чорного хліба стали білі паляниці, з води – горілка, зрубане дерево перетворилось на корабель, дрова – на військо, лахміття – на багатий одяг.
      Герої наділені надзвичайними можливостями, про що свідчать їхні імена.)
þ Робота над структурою казки
З'ясуйте за поданою схемою перебіг казкових подій. Слайд 6
Логічні частини:
Події:
зачин                 

розвиток подій      

розв'язання проблеми   

кінцівка   

Запам'ятайте! Чарівні казки передбачають наявність нереального, фантастичного у характерах героїв, їхній мові, зовнішності та вчинках. У цих казках неодмінно відбуваються чарівні перетворення, діють чарівні речі, використовуються магічні числа. Сили зла завжди уособлюються у вигаданих істотах.
þ Заповнення паспорту твору (колективно, учні роблять записи в зошити). Слайд 7
Тема: розповідь про пригоди найменшого сина та його нових друзів.
Ідея: уславлення найкращих людських рис характеру: доброти, наполегливості, уміння допомогти у скрутну хвилину; (Ідея бра­терства, взаємодопомоги, унікальності кожного на кораблі життя. Гуртом вони можуть навіть із дурника зробити королевича, вартого принцеси.)
Основна думка: людина без друзів – що дерево без коріння.     Жанр: чарівна казка.
þ Гра «Склади сюжет казки»
Розкласти малюнки у хронологічній послідовності, виконують учні парою біля дошки.
þ «Вірю – не вірю» (якщо вірите – хлопаєте раз, а якщо не вірите – мовчите)
-       Чи вірите ви, що…         Слайди 8 – 11  
1.     У діда і баби було два сини.(Ні)
2.     Дурень вирішив піти за братами.(Так)
3.     Старі поблагословили всіх своїх дітей у дорогу.(Ні)
4.     Дід, якого зустрів дурень, ходив по світу і просив милостиню.(Ні)
5.     Дід порадив дурникові не брати по дорозі нікого на  свій корабель.(Ні)
6.     Чоловік ніс в’язку дров за плечима, бо хотів розпалити вогонь, щоб зігрітися.(Ні)
7.     Товариші, прилетівши на кораблі, опустились у царя під вікнами і пішли обідати.(Так)
8.     Цар, побачивши дурня на золотому кораблі, зразу ж погодився видати за парубка свою дочку.(Ні)
9.     Обпивайло  дістав води живлющої і цілющої.(Ні)
10.         У чавунній бані Морозко  розкинув  солому і відразу стало тут холодно.(Так)
11.         Військо  у лаву стало, – як перемите!(Так)
12.         Царівна засміялась: який у неї гарний чоловік буде!(Так)
þ Складання таблиці. Правильно розставте імена персонажів, які допомогли дурникові, і як саме допомогли. Слайд 12
Орієнтовне виконання.
Ім'я
Зміст допомоги
Дідусь
Подарував чарівний летючий кора­бель
Слухало
Припадаючи до землі вухом, чув усе, що говорив цар, і переказував дурневі
Скороход
Приніс дурникові живлющої і цілю­щої води
Стрілець
Пустивши стрілу в млин, розбудив у важливий момент Скорохода
Об'їдайло
З'їв за одним разом шість пар смаже­них волів і сорок печей хліба
Обпивайло
Вигоїв сорок сорокових кухлів води і сорок сорокових кухлів вина
Морозко
Розкинув свою солому, і температура в бані зменшилася
Чоловік із дровами
Перетворив в'язку дров на полк війська
þ Розгадування ребусів Соценка Максима /персонажі/.
þ «Ґронування»
Назвіть риси характеру  дурня. Робота біля дошки.
                                                      терплячий
     розгублений                                            живе без батьківської любові
                
панікує
                                                                                                                 прагне щастя, мрійник 
доброзичливий                                                                                          
                                                                                                                                                 невпевнений
                                                                      ДУРЕНЬ
              плаксивий

                                                                                                                             слабодухий
                                  нерозважливий
                                                   
                                                             ввічливий                                                                       сміливий                                       
                                                                 готовий боротися
                                                                  за своє щастя
-         Яких людей символізує цей герой?
-         Чи справедливо його так названо у творі?
-         Завдяки чому збулась мрія героя про щастя?
þ Інсценізація уривку казки
Дійові особи:
читець – Піньонжик Т.
Дурень – Гоцак Д.
Слухало – Шамрай Б.
Скороход – Соценко М.
Стрілець – Сікорський І.
Об’їдайло – Коваленко М.
Обпивайло – Медінський Д.
Морозко – Мазюк А.
Чоловік із дровами – Недаєв М.
Дурень прокинувся, коли гляне — аж стоїть корабель: сам золотий, щогли срібні, а паруси шовкові так і понадималися — тільки летіти! От він, недовго думавши, сів на корабель, той корабель знявся й полетів. Як полетів та й полетів нижче неба, вище землі, й оком не змигнеш!
Летів-летів, коли дивиться — припав чоловік на шляху до землі вухом та й слухає. Він і гукнув:
    Здорові, дядьку!
    Здоров, небоже!
    Що ви робите?
    Слухаю чи вже позбиралися до царя на обід люди.
    А хіба ви туди йдете?
    Туди.
    Сідайте зі мною, я вас підвезу.
Слухало сів. Полетіли.
Летіли-летіли, коли дивляться — шляхом іде чоловік, одна нога за вухо прив'язана, а на одній скаче.
    Здорові, дядьку!
    Здоров, небоже!
    Чого ви на одній нозі скачете?
    Того, що коли б я відв'язав другу, то за одним ступнем увесь би світ переступив, а я не хочу.
    Куди ж ви йдете?
    До царя на обід.
    Сідайте з нами.
    Добре.
Скороход сів. Знову полетіли.
Летіли-летіли, коли дивляться — на дорозі стрілець стоїть і прицілюється з лука, а ніде не видно ні птиці, нічого. Дурень крикнув:
    Здорові, дядьку! Куди ви цілитеся, що не видно ні птиці, нічого?
    То що, що не видно? То вам не видно, а мені видно!
    Де ви її бачите?
    Е, там за сто миль сидить на сухій грушці!
    Сідайте з нами!
Стрілець і сів. Полетіли.
Летіли-летіли, коли дивляться — іде чоловік і несе за спи­ною повний мішок хліба.
    Здорові, дядьку!
    Здоров!
    Куди ви йдете?
    Іду добувати на обід хліб.
    Та у вас і так повен мішок!
    Що тут цього хліба! Мені й на один раз поснідати не стане.
    Сідайте з нами!
    Добре.
Сів і Об'їдайло. Полетіли.
Летіли-летіли, коли дивляться: ходить чоловік коло озера, мов чо­гось шукає.
    Здорові, дядьку!
    Здоров!
    Чого ви тут ходите?
    Пити хочеться, та ніяк води не знайду.
    Та перед вами ж цілісіньке озеро, чому ви не п'єте?
    Е, що тут цієї води! Мені й на один ковток не стане.
    Так сідайте з нами!
    Добре.
Обпивайло сів. Полетіли.
Летіли-летіли, коли глянули — аж іде чоловік у село й несе куль соломи.
    Здорові, дядьку. Куди це несете солому?
    У село.
    Ото! Хіба в селі немає соломи.
    Є, та не така!
    А хіба це яка?
    А така, що хоч би яке спекотне літо було, а тільки розкидай цю солому, то зараз де не візьметься мороз і сніг.
    Сідайте з нами!
Морозко сів. І полетіли далі.
Летіли-летіли, коли дивляться — іде чоловік у ліс і несе в'язку дров за плечима.
    Здорові, дядьку!
    Здоров!
    Куди ви дрова несете?
    У ліс.
    Ото! Хіба в лісі немає дров?
    Чому немає? Є, та не такі.
    А які ж?
    Там прості, а це такі, що як тільки розкидав їх, так зараз де не візьметься військо перед тобою!
    Сідайте з нами!
І той згодився, сів та й полетіли.
þ «Точка зору». Слайд 13
-       Чи хотіли б ви, щоб у вас були такі товариші, як у дурня? Чому?
-       У вас є кораблики. Запишіть, будь ласка, імена тих своїх друзів, кого б ви взяли з собою у подібну подорож.
V. Підсумкова рефлективна бесіда. Слайд 14
-       Чи легко вам було вибирати тих, з ким будете мандрувати?
-       Чи керувались ви при виборі словами дідуся?
-       То чого вчить нас ця казка?
Сьогодні наша мандрівка казкою тривала  протягом уроку, а життя – це довга подорож.  Пам’ятайте слова дідуся: «По дорозі бери, кого б там не стрів». Хто б не зустрівся на вашій дорозі, допоможіть йому, адже добро повертається сторицею.
VІ. Оцінювання. Аргументація оцінок.
Учитель. Казка нині - не напівзруйнований пам'ятник далекого минулого, а яскрава, жива частина нашої національної культури. Чисті, вічно свіжі фольклорні джерела, як чарівна вода з казкового гор­нятка, напоюють силою кожну людину, да­рують радість і дорослим, і дітям, перекону­ють нас у тому, що творчість народу воісти­ну безсмертна.
Слайд 15. Збери прислів’я. Казки маленькі, а розуму в них багато.
Слайд 16. Збери прислів’я. Казка – вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.
VІІ. Домашнє завдання.
1. Прочитати статтю «Виразне читання прозових творів» (с.51-52)
2. Повторити вивчений матеріал, підготуватися до контрольної роботи (с. 8 – 62).
Слайд 18. Молодці!



Немає коментарів:

Дописати коментар