УРОК № 22 (7 клас)
Тема. Способи дієслів (дійсний,
умовний, наказовий)
Мета: формувати ключові компетентності:
•
уміння вчитися — самоорганізовуватися до
навчальної діяльності;
•
інформаційну — навчати учнів
використовувати таблиці як джерело інформації.
Формувати предметні компетентності
й компетенції шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих
завдань відповідно до змістових ліній:
•
мовної і мовленнєвої — формувати
загальнопізнавальні вміння розрізняти способи дієслів; формувати вміння утворювати
різні способи, правильно вживати їх у мовленні; удосконалювати навички
правильного й доречного використання способових дієслів в усному та писемному
мовленні;
•
діяльнісної — сприяти засвоєнню
дієслівних словосполучень із керованим залежним словом;
•
соціокультурної — виховувати мовну культуру.
Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок.
Обладнання: підручник, таблиця «Способи дієслів», дидактичний
матеріал.
Хід уроку
Вправа «Я ставлю перед собою мету...»
—
Що є підставою для поділу дієслів
на дієвідміни?
—
Які є способи визначення
дієвідміни дієслова?
—
Навіщо нам потрібні знання з цієї
теми?
—
Що ви очікуєте від сьогоднішнього
уроку?
Запишіть фонетичною транскрипцією
слова.
Посміхається, перекидаєшся.
4.
Дослідження-класифікація. Розподіліть слова за значенням:
а) реальна дія; б) можлива чи бажана дія; в) наказ, прохання чи порада.
Ніс би, прочитай, заспіваємо, читала б, умийся,
умиваєшся, зеленіє, виступають, напишу, учитесь, заспівали б, спіймали,
внесли б, пам'ятайте, біжить, намалював би, станьмо, сміється, учітесь.
Ø Назвіть способи дієслів.
Ø Поставте наголос у виділених словах.
III. Мотивація навчання
Проблемне питання (напіввідкрите — відповідь передбачувана).
Як ви поясните реальну, бажану чи
можливу дії? Наведіть приклади дієслів до кожної дії.
V. Опрацювання навчального матеріалу. Виконання системи
практичних завдань
1. Робота з теоретичнім матеріалом для зіставлення нових
знань із базовими
% Робота у групах «Дійсний», «Умовний», «Наказовий» /жеребкування/
Спосіб дієслова вказує
на відношення дії до дійсності, установлене тим, хто говорить.
Кожна група створює у зошиті
таблицю. Після заповнення колонки представник групи представляє класу свій
спосіб дієслова, що він означає, наводить приклади. Потім групи міняють тричі,
поки уся таблиця буде заповнена.
Дійсний
|
Умовний
|
Наказовий
|
Дієслова означають реальну дію,
тобто ту, яка відбувалася, відбувається чи відбуватиметься
|
Дієслова означають дію не
реальну, а лише бажану або можливу за певних умов
|
Через наказ, прохання, побажання,
пораду, заклик виражає спонукання до дії
|
Дієслова змінюються за часами,
числами та особами
|
Дієслова змінюються
за числами, а в однині — і за родами
|
Дієслова змінюються
за числами та особами
|
2. Складання схеми
Дійсний спосіб
реальна дія
Т.ч. (особі і
число)
|
Мн. ч.
(рід, число)
|
Мб. ч.
(особа і число)
|
Умовний спосіб
-
змінюється за числами і родами
Наказовий спосіб
-
змінюється за числами і особами
3. Дослідження-моделювання
Від поданих неозначених форм за зразком утворіть
дієслова дійсного, умовного й наказового способів.(Представник із групи
визначає у дужках спосіб дієслова)
(дійсний спосіб)
(наказовий спосіб)
порадив би
(умовний спосіб)
Розказати, перевіряти, сидіти,
узяти, зробити. (Кожна група утворює
свій спосіб дієслова, потім діти міняються місцями і створюють той спосіб дієслова,
за який сіли.)
•
Визначте вид дієслів. Доберіть до
них видові пари.
4. Вибірковий диктант
Випишіть дієслова у три стовпчики:
дійсного, умовного і наказового способу.
1. Веди мене, дорого правоти, як
не мені, дай іншому дійти на тихі води і на ясні зорі (Д. Павличко). 2.
Як би я тепер хотіла у мале човенце сісти! (Леся Українка). 3. Якби мені
черевики, то пішла б я на музики (Т. Шевченко). 4. Пішов би я в
Україну, пішов би додому, там би мене привітали, зраділи б старому (Т.
Шевченко).
5. Дослідження-відновлення
Відновіть
народні вислови, поставивши дієслова, що в дужках, у формі 2-ї особи однини
дійсного способу.
1. Як (дбати),
так і (мати). 2. Як (працювати), так і (мати). 3. Як не (робити), так і не
(мати). 4. Як (робити), так і (ходити). 5. Як (шити), так і (пороти)
(Народна творчість).
6. Антонімічна п'ятихвилинка
У порожні
клітинки правої частини фігури впишіть антоніми до поданих дієслів у тій самій
формі наказового способу. Визначте особу й число дієслів.
Ключ. 1. Знайди. 2. Висуши. 3. Винось. 4. Руйнуй. 5.
Виходь. 6. Забувай. 7. З'явися.
1
|
X
|
О
|
В
|
А
|
Й
|
|
5
|
В
|
X
|
О
|
Д
|
Ь
|
|
|
|
||||||||||||
2
|
З
|
М
|
О
|
Ч
|
И
|
|
6
|
З
|
Г
|
А
|
Д
|
У
|
Й
|
|
|||||||||||||
3
|
В
|
Н
|
О
|
С
|
Ь
|
|
7
|
З
|
Н
|
И
|
К
|
Н
|
И
|
|
|||||||||||||
4
|
Б
|
У
|
Д
|
У
|
Й
|
|
VI.
Підсумок уроку
Бесіда
—
Чи задоволені результатами своєї
роботи?
—
Що вдалося найкраще?
—
Що не вдалося?
Складання тестового завдання на
вивчену тему
Оцінювання навчальних досягнень
учнів
VII. Домашнє завдання
Випишіть із підручника української літератури
розповідь у художньому стилі. Визначте способи вжитих дієслів. Укажіть на їх
морфологічні ознаки.
ДИДАКТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
ВИБІРКОВИИ ДИКТАНТ
þ Випишіть дієслова у три стовпчики: дійсного, умовного
і наказового способу.
1. Веди мене,
дорого правоти, як не мені, дай іншому дійти на тихі води і на ясні зорі (Д.
Павличко). 2. Як би я тепер хотіла у мале човенце сісти! (Леся
Українка). 3. Якби мені черевики, то пішла б я на музики (Т. Шевченко).
4. Пішов би я в Україну, пішов би додому, там би мене привітали, зраділи б
старому (Т. Шевченко).
ДОСЛІДЖЕННЯ-ВІДНОВЛЕННЯ
þ Відновіть народні вислови, поставивши дієслова, що в
дужках, у формі 2-ї особи однини дійсного способу.
1. Як (дбати),
так і (мати). 2. Як (працювати), так і (мати). 3. Як не (робити), так і не
(мати). 4. Як (робити), так і (ходити). 5. Як (шити), так і (пороти)
(Народна творчість).
АНТОНІМІЧНА П'ЯТИХВИЛИНКА
þ У порожні клітинки правої частини фігури впишіть
антоніми до поданих дієслів у тій самій формі наказового способу. Визначте
особу й число дієслів.
1
|
X
|
О
|
В
|
А
|
Й
|
|
|
|
|||||
2
|
З
|
М
|
О
|
Ч
|
И
|
|
|
|
|||||
3
|
В
|
Н
|
О
|
С
|
Ь
|
|
|
|
|||||
4
|
Б
|
У
|
Д
|
У
|
Й
|
|
|
|
|||||
5
|
В
|
X
|
О
|
Д
|
Ь
|
|
|
|
|||||
6
|
З
|
Г
|
А
|
Д
|
У
|
Й
|
|
||||||
7
|
З
|
Н
|
И
|
К
|
Н
|
И
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
6
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
7
|
’
|
|
|
|
|
|
Немає коментарів:
Дописати коментар