Тема: безособові
речення.
Епіграф
уроку:
Сумом
оповилася земля
Від
реалій нашого буття,
І
застиг у затінках журби
Сенс життя.
Олена Білогубець
Мета: поглибити знання учнів про односкладні дієслівні
речення; сформувати поняття про безособове речення, способи вираження в ньому
головного члена;
розвивати творчі вміння аналізувати, трансформувати й
конструювати безособові речення, у яких головний член має різні способи
морфологічного вираження, формувати вміння визначати стилістичну функцію цих
синтаксичних конструкцій у текстах різних стилів мовлення;
за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного
матеріалу виховувати вміння бачити прекрасне у природі й житті людей, розуміти
сутність існування людини на планеті Земля.
Тип уроку: урок засвоєння
нових знань і розвитку на їх основі умінь та навичок.
Методи і прийоми: розповідь учителя, бесіда за запитаннями, метод
евристичної бесіди, аналіз тексту, розв'язання проблемних запитань, творчі
роботи, гра.
Міжпредметні зв'язки: українська література, географія, екологія.
Обладнання і технічні засоби: картка-алфавіт,
плакат «Просте односкладне речення», таблиця «Способи вираження головного члена
в безособових реченнях», презентація, картки, смайлики, дошка, підручники, іграшкові м'ячі, дидактичні матеріали, ноутбук.
Література:
1. Бараненко В. Односкладні прості речення
// УМЛ. – Число 5 – 6, 2010. – С. 36.
2. Білогубець. О. Поетичний
калейдоскоп // УМЛ. – Число 40, 2010. – С. 31.
3. Заоборна М. Просте речення.
Складні випадки аналізу. Навчальний посібник для студентів вищих педагогічних
навчальних закладів. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2002. – С. 126 с.
4. Ліферук А. Тематичні контрольні
роботи з української мови у 8 класі // УМЛ. – Число 12, 2011. – С. 17.
5. Новий довідник: українська мова
та література. – К.: ТОВ «Казка», 2006. – С. 323 – 324.
6. Пеньковець Н. Синтаксис простого
та складного речення // УМЛ. – Число 37, 2010. – С. 25.
7. Рідна мова: підр. для 8 кл.
загальноосвіт. навч. закл. / О. В. Заболотний,
В. В. Заболотний. – К.: Генеза, 2008. –
С. 81 – 85.
8. Усі уроки української мови у 8
класі / Упор. С. А. Омельчук / С. А. Омельчук, А. І. Ляшкевич. – Харків: Вид.
група «Основа», 2010. – С. 153 – 157.
9. Федоренко В. Л. Енциклопедія
інтелектуальних ігор на уроках української мови. – Харків: Вид.
група «Основа», 2008. – 424 с.
План уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності .
ІV. Актуалізація
опорних знань.
V. Сприйняття і засвоєння учнями теоретичного
матеріалу.
VІ.
Осмислення та усвідомлення взаємозв’язків у вивченому
матеріалі (формування навичок використовувати на практиці здобуті знання).
VІІ. Узагальнення
та систематизація вивченого у формі гри.
VІІІ. Підсумок
уроку.
ІХ.
Оголошення результату навчальної діяльності учнів на уроці.
Х. Домашнє завдання з інструктажем.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вправа «Добре серце» (учитель «дарує» своє добре серце учням).
Вправа «Щира посмішка» (учитель «дарує» щиру посмішку [у вигляді
іграшкових м'ячиків] учням, а ті передають своєму однокласникові і так далі).
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Сьогодні на уроці спробуємо
з'ясувати, яке значення мають безособові речення, способи вираження в них
головного члена та стилістичні особливості.
Робота
з епіграфом
Епіграфом до уроку взято слова
Олени Білогубець, які потрібно розгадати.
На дошці написані шифр-цифри, на
столі у кожного учня лежить картка-алфавіт (додаток), де кожна буква має свій
номерний знак. Поставте на місці цифри букву і прочитайте вислів. Скісна
рисочка позначає межу слова.
Картка-алфавіт
Аа
1
|
Бб
2
|
Вв
3
|
Гг
4
|
Ґґ
5
|
Дд
6
|
Ее
7
|
Єє
8
|
Жж
9
|
Зз
10
|
Ии
11
|
Іі
12
|
Її
13
|
Йй
14
|
Кк
15
|
Лл
16
|
Мм
17
|
Нн
18
|
Оо
19
|
Пп
20
|
Рр
21
|
Сс
22
|
Тт
23
|
Уу
24
|
Фф
25
|
Хх
26
|
Цц
27
|
Чч
28
|
Шш
29
|
Щщ
30
|
ь
31
|
Юю
32
|
Яя
33
|
22.24.17.19.17./ 19.20.19.3.11.16.1.22.33./ 10.7.17.16.33./
3.12.6./ 21.7.1.16.12.14./ 18.1.29.19.4.19./ 2.24.23.23.33./
12./ 10.1.22.23.11.4./ 24./
10.1.23.12.18.15.1.26./ 9.24.21.2.11/
22.7.18.22./ 9.11.23.23.33./
? Відповідь:
Сумом оповилася земля
Від
реалій нашого буття,
І
застиг у затінках журби
Сенс життя.
Олена Білогубець
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності .
Учитель. На нас
чекає незвичайна мандрівка.
Спочатку пригадайте, які види
речень ви вивчали. (слайд)
Вид
|
Спосіб
вираження головного члена
|
Значення
|
Означено- особові
|
Дієслово у формі:
а) 1-ї
та 2-ї особи однини й множини теперішнього чи майбутнього
часу;
б) 2-ї особи наказового способу
|
Головний
член
означає
дію, яку виконує конкретна
особа
|
Неозначено-особові
|
Дієслово у формі:
а) 3-ї
особи множини
теперішнього
чи майбутнього часу;
б)
множини минулого часу;
в) множини
умовного способу
|
Головний
член
означає
дію, яка
здійснюється невизначеною особою
|
Узагальнено-особові
|
Дієслово
у формі 2-ї особи однини теперішнього чи
майбутнього часу або
наказового способу.
Рідше – інші форми
|
Головний
член
означає
дію, що
може стосуватися будь-якої особи в будь-який
момент часу
|
Але погляньте на карту України,
вона незвичайна. Придивіться і задумайтесь, куди б вам захотілося поїхати.
ІV. Актуалізація
опорних знань.
Учитель.
Щоб
завести надпотужні двигуни наших авто, потрібно заправитися, а бензином для нас
є різноманітні завдання. (слайд)
·
Завдання
з ключем
Запишіть послідовно спочатку номери означено-особових речень, потім –
неозначено-особових, а потім – узагальнено-особових. Поясніть, чим ви керуєтеся,
розмежовуючи ці види речень. Визначте головні члени речення та граматичну форму
їх вираження.
1. Деякий час
їхали мовчки (С. Музиченко). 2. Від корявого дерева
тепла не чекай (Нар. творчість). 3. Опустіться, тихі
зорі, синові під вії (В. Симоненко).
4. Іду і мрію про щось (М. Йогансен). 5. Три дні дали на
роздуми мені (Л. Костенко). 6. Тужу за вами, солов'ї
Вкраїни (М. Рильський). 7. Прийди весняною грозою, сипни на серце
яблунь цвіт (Р. Братунь). 8. Землі кланяйся низько – до хліба будеш
близько (Нар. творчість).
КЛЮЧ. Замініть
послідовно виписані цифри відповідними буквами: 1 – о, 2 – і, 3 – п, 4 – е, 5 – н, 6 – т, 7 – р, 8
– й. Якщо ви правильно виконали завдання, то із записаних букв прочитаєте
прізвище автора вислову «Чого б ти не навчався, ти навчаєшся для
себе».
(слайд)
Відповідь: Петроній.
·
Лінгвістична гра
«Естафета»
Кожен
ряд учнів одержує завдання записати на дошці у колонку слова. учень, який
написав слово, передає крейду іншому зі свого ряду. Переможе той ряд, хто
швидше впорається із завданням і не допустить жодної помилки.
(Дошка поділена на стільки
частин, скільки рядів у класі, наприклад,
ряди. У кожній колонці учні записують слова, що позначають:
1-й ряд – імена відомих письменників
та поетів Херсонщини,
2-й ряд – назви відомих вам
природних катастроф,
3-й ряд – імена відомих людей
Каланчацького краю,
4-й ряд – назви явищ природи.)
Учитель. Що ж,
ми під'їжджаємо до найбільшої штучної водної артерії України ( перегляд фотографій Північнокримського
каналу). Як хочеться, щоб так було завжди. Але є люди, які не можуть
берегти природу. Неприємно дивитися на засмічені території як біля річки чи
штучної водойми, так і у лісі чи парках. Що можна сказати про тих людей, які,
мабуть, не усвідомлюють про наслідки своєї байдужості (судження учнів).
V. Сприйняття
і засвоєння учнями теоретичного матеріалу.
Учитель.
От
уже і приїхали з вами до Безособових речень.
А чи знаєте ви, що вельми доречні
безособові речення в художніх описах природи та переживань людини, коли вона
залишається віч-на-віч із природою. За допомогою таких речень відтворюється
напружений душевний стан персонажа чи автора.
(слайд)
Способи вираження головного члена
в безособових реченнях
|
||
Спосіб вираження
|
Приклад
|
Значення
|
Безособове
дієслово
|
Мені
не спиться. Уже світає.
|
Стан людини, природи, світу
|
Особове
дієслово у безособовому значенні
|
У лісі пахне грибами.
|
|
Прислівник
(із допоміжним дієсловом або без нього): добре,
приємно, важко, жаль, шкода, холодно, тепло, слід, треба, можна тощо
|
На
вулиці було
темно. Йому страшно.
|
|
Дієслівна
форма на -но,
-то
|
На лузі траву скошено.
|
|
Інфінітив або інфінітив у поєднанні з прислівником
чи присудковими словами треба, можна, час, слід, жаль
|
Можна побачити все.
|
Бажання / небажання, можливість, неможливість тощо
|
Слова нема (немає), не було, не
буде, при яких є додатки в родовому відмінку
|
У мене немає часу.
Нема краси в затятості безсилій...
|
Відсутність кого- або чого-небудь
|
Ø Дослідження-трансформація
Замініть неозначено-особові речення безособовими.
Простежте, як змінився характер розповіді.
ЗРАЗОК. На свято селища запросили відомих виконавців. – На свято селища запрошено
відомих виконавців.
NB!!!
Слід відрізняти безособові речення з головним членом, вираженим сполученням
прислівника та інфінітива, від двоскладних.
НАПРИКЛАД: Під гору важко бігти – безособове;
Під гору бігти важко –
двоскладне.
NB!!!
Безособові речення не можна переробити на двоскладні без зміни змісту.
НАПРИКЛАД: 1. Я
працюю – констатація факту. 2. Мені працюється
– вказівка на потяг до роботи, який охоплює того, хто говорить.
Учитель. Що ж,
мандруємо далі! Ох! Яке
жахіття
ми бачимо... (слайди)
-
-
-
Як можна прокоментувати
побачене, використовуючи безособові речення?
Приємно відпочивати, пора і далі
вирушати.
VІ. Осмислення та усвідомлення
взаємозв’язків у вивченому матеріалі (формування навичок використовувати на
практиці здобуті знання).
Завдання
1. (слайд)
Перебудуйте
безособові речення на двоскладні.
1. Потому несподівано зразу труснуло сніжком. (М. Коцюбинський.) 2. Сьогодні чогось не спалося хлопцеві. (М. Стельмах.) 3. Димом і темнотою заслало йому очі. (Панас Мирний.)
Завдання
2. (слайд)
Випишіть
безособові речення.
1. Над
містом вибивалося сонце. 2. Ясніла
далечінь Дніпра і тремтіла під шовком голубого марева. 3. Було тихо, свіжо, привітно. 4. Надії знов стало легко і радісно на душі. (Я. Баш.) 5. Старшина майже не почував болю. 6. Йому тільки дедалі важче дихати. 7. Було тихо, сонячно і мляво. 8. Старшині хотілося сісти, зануритись у
воду. 9. Але навкруги туманіло.
10. Не було на світі нічого,
крім водяної дороги. (О.
Гончар.)
Завдання
3. (слайд)
Перекладіть
українською мовою.
1. Мне
захотелось выпустить птиц. 2.
Сладко пахнет сушеными яблоками. 3. В воздухе начинало чуть-чуть
сереть. 4. В душе её всё ещё не было ответа сыну. 5. И с
белеющих полей веет запахом медовым.
Завдання
4. (слайд)
Визначте, чим
виражений головний член речення.
1.
Морозом вікна позамуровано. (Панас Мирний.) 2. Від борозни повівало
гіркими корінцями і розпареним душком землі.
(Гр. Тютюнник.) 3. Надворі вже зовсім розвиднілося. (Я.
Баш.) 4. Василині було
чогось сором. (І. Нечуй-Левицький.) 5. У
хуторі було тихенько, як у вусі. (Марко Вовчок.) 6. Тут можна
було пробратись тільки поповзом. (О.
Гончар.) 7. Опівдні зробилося
зовсім тепло.
(Гр. Тютюнник.) 8. Чернишеві стало
приємно. (О. Гончар.)
Кросворд «Найкмітливіший»(слайд)
1у
|
з
|
а
|
1Г
|
а
|
л
|
ь
|
н
|
е
|
н
|
о
|
-
|
о
|
с
|
о
|
б
|
о
|
в
|
е
|
||||
2о
|
з
|
н
|
А
|
ч
|
е
|
н
|
о
|
-
|
о
|
с
|
о
|
б
|
о
|
в
|
е
|
|||||||
3п
|
о
|
В
|
і
|
н
|
ь
|
|||||||||||||||||
4К
|
Р
|
и
|
м
|
|||||||||||||||||||
5с
|
И
|
н
|
т
|
а
|
к
|
с
|
и
|
с
|
||||||||||||||
6Ч
|
о
|
р
|
н
|
о
|
б
|
и
|
Л
|
ь
|
||||||||||||||
7ц
|
у
|
н
|
а
|
м
|
І
|
|||||||||||||||||
8д
|
В
|
о
|
с
|
к
|
л
|
а
|
д
|
н
|
е
|
|||||||||||||
9Ф
|
о
|
К
|
у
|
с
|
і
|
м
|
а
|
|||||||||||||||
10н
|
е
|
о
|
з
|
н
|
А
|
ч
|
е
|
н
|
о
|
-
|
о
|
с
|
о
|
б
|
о
|
в
|
е
|
|||||
По вертикалі: 1. Населений пункт у Каланчацькому районі.
По горизонталі: 1. Односкладне речення, головний член якого означає дію, що може стосуватися
будь-якої особи в будь-який момент часу. 2. Односкладне речення, головний
член якого означає дію, яку виконує конкретна особа. 3. Природне лихо, яке спіткало Закарпаття у липні 2007
року. 4. Регіон, із яким межує Каланчацький район. 5. У якому розділі науки про мову вивчають прості
речення?6. Українське місто, у якому
вибухнула АЕС. 7. Найвищі хвилі, які руйнують
усе на своєму шляху. 8. Вид речення за складом
граматичної основи. 9. АЕС у Японії, про яку
заговорив увесь світ у березні 2011 року. 10. Односкладне речення, головний
член якого означає дію, виконувану неозначеною особою.
VІІ. Узагальнення та систематизація
вивченого у формі гри.
®
Гра «Мої 12 балів!»
Умови гри: учитель
проводить відбірковий тур. Далі основна гра. Усього питань 12, кожне з яких
оцінюється в 1 бал. Учень-учасник може сказати «пас», якщо не впевнений у
відповіді, тоді гра переходить до іншого учасника.(Гра проводиться під супровід
фонограми передачі «Перший мільйон»).
Ø Відбірковий тур:
розташувати одиниці мови від найбільшої до найменшої.
1.
Словосполучення;
2.
Звук;
3.
Текст;
4.
Слово.
Відповідь:
3, 1, 4, 2.
1. Укажіть серед поданих речень односкладне.
А Скрізь блищали
дзеркала, бронза...
Б Записував він народні пісні, казки й приказки,
звичаї...
В Від теплого
слова і лід розмерзає.
Г І хочеться
тобі марно час гаяти! ☺
2. Односкладне речення, в якому дійова особа мислиться
як хтось із певного кола людей, а головний член
співвідносний із присудком, виражається дієсловом у III особі теперішнього,
минулого та майбутнього часу, називається
А означено-особовим
Б
неозначено-особовим ☺
В узагальнено-особовим
Г безособовим
3. Яке із речень є означено-особовим?
А Люблю милуватись красою моєї України. ☺
Б Зажурився і старий січовик.
В Місячним сяйвом залиті мріють сади.
Г У хаті пахне хлібом.
4. Визначте вид речення
Надворі смеркало і сутеніло.
А означено-особове
Б неозначено-особове
В узагальнено-особове
Г безособове ☺
5. Укажіть неповне речення.
А – Олесю, ти
був з батьком у зубного лікаря?
Б – Був.
☺
В – Ну й що? Тепер зуб не болить уже?
Г – Я не знаю, бо він у лікаря залишився.
6.
Яке
із речень є безособовим?
А Надворі
розвиднялось. ☺
Б Забилось
серце.
В Життя є
молодість, труд і любов.
Г Земля
віддячить за добро.
7.
Якого типу подане речення: Що посієш, те її пожнеш
?
А Узагальнено-особове; ☺
Б означено-особове;
В
неозначено-особове.
8. Визначте
тип поданого речення: Повільно йшли мовчазні до перону.
А Безособове;
Б узагальнено-особове;
В неозначено-особове. ☺
9. Якого типу подане речення: Не брудни
криниці, бо схочеш водиці?
А Безособове;
Б узагальнено-особове; ☺
В означено-особове.
10. Вкажіть тип
речення: Затишно й хороше вдома.
А
Безособове; ☺
Б узагальнено-особове;
В неозначено-особове.
11. Установіть спосіб
морфологічного вираження головного члена (прислівник) в безособовому реченні.
А Пахне грибами.
Б Надворі тихо, як у
хаті. ☺
В Погожого літнього
дня можна довго милуватися лісовими пейзажами.
12. Установіть спосіб морфологічного вираження головного
члена (прислівник з інфінітивом) в безособовому реченні.
А Пахне грибами.
Б Надворі тихо, як
у хаті.
В Погожого літнього
дня можна довго милуватися лісовими пейзажами.
☺
VІІІ. Підсумок уроку.
Учитель.
Які
висновки ви можете зробити із сьогоднішньої теми?
Учнівські
висновки:
1.
У безособових реченнях, як і в односкладних особових,
є один головний член у формі присудка, але дія або стан, названі ним, не мають
виконавця чи носія або реалізуються незалежно від нього. Окрім цього, способи
вираження головного члена в безособових реченнях різноманітніші.
2.
Безособові речення широко представлені в художньому та
розмовному стилях, можуть виступати синтаксичними синонімами до двоскладних.
Учитель.
З
яким же ж настроєм завершили нашу подорож?
/смайлики зі слайду, додаток/
Бажаю вам, щоб реалії нашого життя не
затьмарювали ваші душі. Хай щастить!..
Ø
Саморефлексія «Кольорова
феєрія»
-
«Я все зрозумів».
- «Мені дещо незрозуміло».
-
|
- «Мені складно зрозуміти».
ІХ.
Оголошення результату навчальної діяльності учнів на уроці.
Учитель коментує навчальні досягнення учнів, оцінює якість пізнавальної
діяльності (активність, послідовне та чітке доведення думки, обдуманість
відповіді, швидке знаходження відповіді).
Х.
Домашнє завдання з інструктажем.
? Написати есе «Люблю свій рідний край», епіграфом якого
можуть бути такі слова:
У селі моє коріння,
Почався тут мій родовід,
Із чистим, мов роса, сумлінням,
Піду і я в широкий світ.
? Опрацювати § 18 (с. 82, 83), виконати вправу 149.
Немає коментарів:
Дописати коментар