Т е м а. Особливості вживання в мовленні односкладних і двоскладних,
поширених і непоширених, повних і неповних, ускладнених і неускладнених
речень.
Епіграф: «Життя – це ряд зусиль. Ми бачимо мету, але
не завжди бачимо дорогу» (В. Шкловський).
Мета: актуалізувати знання матеріалу з теми «Просте
речення», сформувати в одинадцятикласників цілісне уявлення про особливості
вживання в мовленні, зокрема науковому, односкладних і двоскладних, поширених і
непоширених, повних і неповних, ускладнених і неускладнених речень; підвищити
рівень поінформованості із питань профорієнтації; розширити знання про світ
професій; допомогти учням визначити власні професійні інтереси;
розвивати загальнонавчальні вміння визначати
тип односкладних речень, тип ускладнювального компонента в простому реченні,
формувати творчі вміння трансформувати синтаксичні одиниці в синонімічні,
редагувати тощо; розвивати логічне мислення, удосконалювати культуру усного та
писемного мовлення;
виховувати колективізм, почуття
відповідальності за доручену справу, якості справжнього професіонала.
Тип
уроку: урок формування
й удосконалення мовних і мовленнєвих умінь і навичок.
Форма
проведення:круглий стіл.
Методи,
прийоми: слово
вчителя, відкритий мікрофон, гранування, мозковий штурм, робота в групах.
Обладнання
і ТЗН: підручник,
дидактичний матеріал, плакат «Просте речення», схеми, таблиця «Види
односкладних речень», алгоритм синтаксичного розбору простого речення, комп’ютерна
презентація, вислови про професії, ноутбук.
Перебіг
уроку
I. Організаційний момент. Психологічне
налаштування на роботу.
(Узявшись
за руки, учні промовляють девіз класу (слайд):
«Всі разом ми — найкращий клас. І це ми доведемо ще не раз».)
Учитель. Як ви розумієте слова, взяті за епіграф нашої зустрічі (слайд)?
(Учні
висловлюються у формі «відкритого мікрофона».)
Учитель.
Мабуть, ви вже неодноразово замислювалися над питанням
(слайд):
•
Як не розгубитися
серед розмаїття шляхів у майбутнє?
Саме це
проблемне питання і зумовило вибір теми нашої з вами зустрічі за «круглим
столом».
II. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями
уроку.
Учитель. Сьогоднішній урок проведемо нетрадиційно. Що
ви очікуєте від нашої зустрічі? Які завдання ставите перед собою (слайд)?
Проблема вибору професії є надзвичайно важливою в наш час і непростою. Це дуже
серйозний крок. Це питання було, є і буде актуальним завжди.
III. Мотивація навчальної діяльності.
· Гра « Відгадай професії» (слайди)
- Які речення ви вживали у своїх відповідях?
IV. Актуалізація
теоретичних знань з теми уроку.
Дослідження-узагальнення. Узагальнити теоретичні відомості про види
простих речень. Заповнити схему.
V. Сприйняття учнями навчального матеріалу.
Учитель
пропонує учням прочитати теоретичний матеріал підручника (§4) та співставити
його з плакатом «Просте речення».
Блок «Я роблю вибір...»
1.
Результати випереджальної роботи групи учнів.
Учитель. Як відомо,
у світі є понад 40 тисяч професій. Які ж саме користуються найбільшою популярністю на ринку
праці?
(Учні висловлюють
власну думку щодо «Найпопулярнішої професії»).
2. «Мозковий
штурм»
•
Хто з вас
уже визначився з вибором професії?
•
Звідки ви
дізналися про цю професію?
•
Що
вплинуло на ваш вибір?
•
Які
чинники обумовлюють вибір людиною тієї чи іншої професії (слайд)?
• Чому стільки уваги приділяється вибору
професії?
•
На
що впливає вибір професії в майбутньому (слайд)? Висловлювання запишіть у зошити,
визначте вид речення.
- Визначає
подальше життя.
- Визначає
успішність самореалізації, соціалізації, кар'єрного і професійного зростання.
3. Класифікація професій (слайд)
Учитель. Вирізняють 5 видів професій:
~ людина – людина;
~ людина – знакова система;
~ людина – художній образ;
~ людина – природа;
~ людина – техніка.
Запрошуємо на
«ярмарок» професій (учні вибирають із запропонованих професій ту, яка
найбільше подобається і вказують, до якого виду вона належить).
Тут ви дізнаєтеся про різні сфери діяльності людини, про професійні якості та
вимоги до спеціаліста. Будьте активними учасниками круглого столу.
Пам'ятка учасника круглого столу
• Говоріть просто, ясно, логічно, послідовно.
• Уникайте образливих реплік, поважайте
опонента, прагніть зрозуміти його точку зору.
• Уважно вислуховуйте думки тих, хто виступає.
• Умійте визнавати критику.
• Пам'ятайте, що найкращі докази – аргументи і
факти.
(Обговорення)
(Учні презентують роботу
випереджального характеру в групах відповідно до схеми класифікації професій.
Форма презентації довільна.)
4. Портрет
професіонала (слайд)
Учитель.
Якими ж якостями має володіти справжній професіонал, незалежно від того, у якій
сфері діяльності він працює?
(Учні відповідають
методом «гронування»)
• дисциплінований;
• організований;
• акуратний;
• пунктуальний;
• відповідальний;
• комунікабельний
VI. Виконання практичних завдань репродуктивного
й творчого характеру.
Дослідження-розпізнавання.
Прочитати речення. З'ясувати їхню стильову належність.
Назвати в них головний член. Визначити вид односкладного речення за формою
морфологічного вираження головного члена, скориставшись теоретичним матеріалом.
Форми вираження головного члена односкладного
речення
|
Вид односкладного речення
|
1. Дієслово 1-ї або 2-ї особи однини чи множини дійсного
та наказового способів
|
Означено-особове
|
2. Дієслово у формі 3-ї особи множини теперішнього
чи майбутнього часу або у формі множини минулого часу дійсного способу
|
Неозначено-особове
|
3. Дієслово 2-ї особи однини і множини дійсного та
наказового способів (дія стосується узагальненої особи)
|
Узагальнено-особове
|
4. Безособові дієслова; особові дієслова, вжиті в
безособовому значенні; інфінітив зі словами можна, треба,
доцільно, неможливо, не варто та ін.; дієприкметникові форми
на -но, -то
|
Безособове
|
5. Іменники у формі називного відмінка або кількісно-іменні
словосполучення
|
Називне
|
1. До
судження про предмет або явище можна дійти через умовивід. Особливості
наукового пізнання. Під принципом у науковій теорії розуміють найабстрактніше
визначення ідеї (За М. Пилипчуком). 2. Глупоту не виліковують
(Латин. афоризм). 3. Дамо
стислу характеристику основним методам пізнання. Назвіть основні етапи розвитку
наукових знань (За М. Пилипчуком). 4.
Майстра пізнають по роботі (Латин. афоризм). 5. Наведено перелік типових
науково-дослідних задач. Розглянемо загальну схему послідовності виникнення
наукових досліджень. Кожному досліднику необхідно вміти шукати й добирати
потрібну літературу для своєї роботи (За М. Пилипчуком). 6. Під час опрацювання нового матеріалу
складено конспект. Уважай найпершою чеснотою вміння стримувати язика
(Латин. афоризм). 7. Проти
факту немає доказу (За М. Пилипчуком). 8. Силу потрібно підтримувати
постійними вправами. Цвях цвяхом вибивають (Латин. афоризми).
Ø Дослідити,
який тип односкладних речень не характерний для наукового стилю. Відповідь обґрунтувати.
Творче
спостереження з елементами аналізу.
Прочитати текст. Визначити стиль і тип мовлення.
Дослідити, чим ускладнено речення.
Сучасне
технологічне суспільство характеризують як постіндустріальне й інформаційне.
Та все ж хімія в усіх її проявах була, є і буде однією з найпередовіших та
найцікавіших галузей сучасної науки.
Хоч би яким
геніальним був програміст, усе одно він використовує виготовлені хіміками полімерні
кнопки клавіатури й отримує інформацію з виготовленого хіміками
рідкокристалічного дисплея, а від головного болю, спричиненого перевантаженням, його врятує виготовлена хіміками
пігулка.
Кваліфіковані
хіміки необхідні скрізь: у науці, матеріалознавстві, фармакології, медицині,
мікро- та наноелектроніці, виготовленні засобів захисту тварин і рослин,
виробництві барвників і полімерів тощо. Використовуючи
досягнення хімії, передові країни світу щороку на 20-25% збільшують
інвестиції у високотехнологічні галузі економіки (Ю.Воловенко).
Ø Назвати
речення, ускладнені дієприкметниковими і дієприслівниковими зворотами.
Дослідження-моделювання.
Узявши за основу подані речення, побудувати моделі:
а) простого
речення, ускладненого однорідними членами (або відокремленим членом, або
вставним словом чи словосполученням);
б) складного
речення (складносурядного, складнопідрядного чи безсполучникового).
Зразок. Слов'яни – нащадки стародавнього народу (М. Попович).
1. Слов'яни – мовні і культурні нащадки
стародавнього народу. (Просте речення, ускладнене однорідними означеннями)
2. Безсумнівно, слов'яни – нащадки стародавнього народу. (Просте
речення, ускладнене вставним словом)
3. Слов'яни – нащадки стародавнього народу,
який ми називаємо індоєвропейцями. (Складнопідрядне
речення)
Тільки українець
може зрозуміти справжню вагу слова «Київ» (У. Самчук).
Багата й
прекрасна рідна земля (М. Тищенко).
Одне з найпочеспіших місць у культурному набутку
українського народу належить писанкарству (Т. Глущенко).
Ø Дослідити, яку роль відіграють ускладнювальні компоненти
у змодельованих реченнях.
VII. Узагальнення
й систематизація зробленого на уроці.
Синтаксичний розбір простого речення.
Зробити
синтаксичний розбір речення, узятого епіграфом до уроку, скориставшись алгоритмом.
VIII. Підсумок
уроку. «Відкритий мікрофон» (слайд)
- Чи вдалося нам знайти відповідь на наше
проблемне питання?
- Що особисто для себе винесли ви з нашої
зустрічі?
- Які висновки зробили?
- Чи «придбав» хтось із вас на ярмарку собі
професію? Яку?
- Що ще ви хотіли б дізнатися про професії?
Учитель. Завершити нашу розмову хочеться словами К.
Ушинського (слайд): «Якщо ви вдало виберете працю і вкладете в неї
душу, то щастя саме вас знайде».
IX. Домашнє завдання.
1. Дібрати й записати науковий текст (до 10
речень) відповідно до вашого профілю навчання. Дослідити його синтаксичну
організацію (назвати види простих і складних речень). З'ясувати, чим
ускладнено синтаксичні конструкції.
2. Підготуватися до контрольної роботи.
Немає коментарів:
Дописати коментар