Українська мова
5 клас
Тема. Речення,
його граматична основа (підмет і присудок). Речення з одним головним членом (загальне ознайомлення) (слайд 1)
Епіграф:
Якої б не сягли вершини,
Який би не взяли рубіж,
Ми знаємо: не все звершили,
Ми знаємо: зумієм більш.
Лев Іванюк
Мета:
сформувати
в учнів поняття про речення як синтаксичну одиницю, його основні ознаки,
показати, у чому полягає його відмінність від словосполучення; забезпечити засвоєння
поняття про односкладні речення; виробляти вміння знаходити підмет і присудок у
реченні та головний член односкладного речення; розвивати логічне мислення,
спостережливість, пам'ять, творчі здібності учнів, вміння аналізувати та робити
висновки; виховувати захоплення осінньою природою рідного краю. (Слайд 2)
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Форма проведення: урок-гра.
Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис,
пунктуація, морфологія, орфографія, фонетика.
Міжпредметні зв’язки: мова, література.
Обладнання: підручник, таблиці, дидактичний матеріал,
атрибутика осені для прикрашання класу, листочки
для відзнак, «смайлики» (емоції людини), ноутбук.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.
þ Слово вчителя.
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Роботу швидше починаймо!
Доброго
дня! Діти, погляньте один на одного й подаруйте посмішку. Візьміться за
руки, відчуйте дотик тепла товариша й
побажайте йому всього найкращого.
þ «Малюнкове
вітання».
þ Аутотренінг (вислів-афірмація).
Для того щоб справитися на уроці із
завданнями, будьте старанними й уважними. Покладіть руки на парту, заплющте очі
та промовляйте за мною (слайд 3):
Я – п’ятикласник!
Я хочу якомога більше знати!
Я думаю, замислююся, пригадую!
Мої думки позитивні!
Я – творча особистість!
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
Сьогодні ми створимо урок разом із вами. Я
пропоную його провести у формі гри. Для цього формуємо дві команди: 1-ша
команда – «ПІДМЕТ»; 2-га команда – «ПРИСУДОК».
(За кожне правильно виконане завдання
учитель роздає листочки)
1. Конкурс.
А
розпочнемо урок із бліцхвилинки (бліцопитування «Блискавка»).
Синтаксис – це… (розділ науки про мову, що вивчає
словосполучення і речення).
Пунктуація – це… (розділ науки про мову, що вивчає розділові
знаки).
Словосполучення – це… (змістове й граматичне поєднання двох
повнозначних слів).
Головним є те слово, … (від якого ставиться питання).
Залежним
називається… (слово, до якого ставиться
питання).
ІІІ.
Оголошення теми, мети уроку. Мотивація.
- А сьогодні мова піде про речення. Отож, записуємо дату,
тему, епіграф уроку (слайд 4, 5). Що б ми не
вивчили, чого б не досягли, а треба працювати далі. Спробуйте визначити
завдання уроку. (Учні формулюють мету.)
-Для чого нам потрібно вивчати речення? (Слайд 6) (Відповіді учнів.)
-Отже, ми сьогодні будемо вивчати речення та його
граматичну основу.
2. Конкурс.
Робота біля дошки. Прочитайте записані сполучення слів, укажіть, із
текстів якого стилю взято їх (усно). Назвіть лексичне й
фразеологічне словосполучення. Зробіть розбір двох синтаксичних словосполучень (на
вибір) (слайд 7).
Напрям вітру, червоні кетяги калини,
вайлуватий гарбуз, природа дрімає, захистити зеленого друга, Червона книга,
день промайнув, поживні речовини, дрижаки бити.
Бесіда
Ø Чи є серед записаних сполучень слів речення?
Ø Як відрізнити речення від словосполучення?
Ø Які основні ознаки речення?
Матеріал
для вчителя. (Слайд 8)У
процесі бесіди учні мають зробити висновок, що, на відміну від слова і
словосполучення, речення виражає закінчену думку. За допомогою речень
люди спілкуються між собою, тобто передають повідомлення, ставлять запитання,
висловлюють прохання тощо. До основних ознак речення відносять: наявність
закінченої думки; інтонаційну завершеність; наявність граматичної основи – підмета
і присудка; граматичний зв'язок між усіма словами.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
þ Пояснення вчителя.
-
Що
ж таке речення? Речення – це… (слово або група слів, що передають повідомлення, питання
або пораду, прохання, наказ; ... найменша одиниця людського спілкування;
речення є засобом вираження думки.)
þ Робота з підручником. Опрацювання правил на с. 59 – 61.
þ Робота з таблицею «Головні члени речення».
Прочитайте
і обговоріть у парах матеріал про граматичну основу речення, що таке підмет і
присудок, якими частинами мови вони виражені, на які питання відповідають, як
їх підкреслюють у реченнях. Після хвилинного обговорення, кожна команда задає
по два питання.
3. Конкурс. Робота з роздатковим матеріалом у групах (командах).
þ Відтворення деформованого тексту.
Визначити межі речень. Списати,
розставити розділові знаки. Прочитати, слідкуючи за тим, як у кінці речення
знижується голос (слайд 9).
Осінь
Прийшла осінь у зелені коси беріз вплелися золотисті
стрічки різнобарвними вогнями горять осики дикі груші важкі жолуді падають з
дубів лісові миші наповнюють свої нірки насінням кленів бруслини.
Відповідь. (Слайд 10)
(Прийшла осінь. У
зелені коси беріз вплелися золотисті стрічки.
Різнобарвними
вогнями горять осики, дикі груші. Важкі жолуді падають з дубів.
Лісові миші наповнюють
свої нірки насінням кленів, бруслини.)
- Пригадайте, що
таке тема тексту?
- На вашу думку,
заголовок передає тему чи основну думку?
4.
Конкурс.
Дослідження-моделювання. Установіть зв'язок між словами, поставте їх так, щоб
утворилося речення-прислів’я. Доведіть, що в цій конструкції наявні всі ознаки
речення.
І команда. Боляче, осіння, кусає, муха. (Осіння муха боляче кусає.)
ІІ команда. Конí, на, осінь, рябому, їздить. (Осінь на рябому коні їздить.)
5.
Конкурс
Міні-диктант із завданням. Запишіть речення, підкресліть граматичні основи в кожному
з них. Дайте заголовок тексту, визначте стиль його.
Скрізь багряніє осіннє намисто. Дерева й
кущі ніби змагаються між собою своїми
барвами. Їхні листочки шумлять, дзвенять, шелестять.
Пахне останніми хризантемами. Осінь...
(З журн.)
- Якою
частиною мови найчастіше виражаються підмет і присудок? Скористайтеся
таблицею.
- Зверніть увагу на передостаннє й останнє
речення. Що ви помітили?
Запам'ятайте! (Слайд 11)Речення, граматична основа якого складається
з підмета і присудка, називається двоскладним. (Правило у
підручнику на с. 62)
-Яке речення називається односкладним?
6. Конкурс. (Слайд 12)
Кодовий диктант. Позначте цифрою 1 двоскладні речення, а 2 –
односкладні.
Теплий, погожий ранок. Розвидняється. Сонечко
сміливіше розправило промінчики-руки. Не спить вже моє місто. Прокинувся і я.
Радію новому дню.
Код: 221112. (Слайд
13)
Фізкультхвилинка.
Хтось
постукав тихо в клас.
Так,
перерві ще не час.
Тут
підказує Марійка:
«Це, звичайно, фізкультхвилинка!»
(Під мелодію діти виконують вправи):
Станьмо,
діти, чітко в ряд,
Вирушаємо
у сад.
Руки
вгору підіймаєм,
Наче
яблука зриваєм.
Назбираємо
багато,
Щоб
узимку ласувати.
7.
Конкурс.
Диспут. Прокоментуйте ситуацію: Яна й Акрам засперечалися. Яна стверджувала,
що осінь і осінній день – це відповідно
слово й словосполучення. Акрам заперечив, мовляв, це можуть бути односкладні
речення. Хто з дітей має рацію? Обґрунтуйте.
Методична
ремарка.
Учитель, вислухавши міркування, наголосить, що поза контекстом це, безумовно,
слово й словосполучення. Однак якщо є інтонаційна завершеність, то в тексті осінь
і осінній
день будуть односкладними реченнями.
8.
Конкурс.
Пояснювальний диктант. Відгадати
загадки. Визначити граматичні основи речень, яким частинами мови вони виражені,
обґрунтувати, двоскладним чи односкладним є подане речення. (Слайд 14)
І команда. Без крил летять,
без ніг біжать, без води пливуть. (Хмари.) Сіре сукно лізе у вікно. (Туман.)
ІІ команда. Рукавом змахнув – дерево зігнув. (Вітер.) З неба зійшов, у землю пішов. (Дощ.)
9.
Конкурс «Показуха»
Два учасника із кожної команди
показують жестами, мімікою предмет, явище, особу (підмет) і дію (присудок).
10. Конкурс.
Дослідження-реконструювання. Робота
з роздатковим матеріалом у парах.
Перебудувати речення з одним головним
членом на речення з підметом і присудком. Граматичні основи підкреслити.
У лісі мені дихалося вільно. (У лісі я
дихав вільно.) На галявині пахло свіжою травою. ( На галявині пахла свіжа трава.)
Мені хочеться
багато знати. (Я хочу багато знати.) Із садочка віє пахощами. (Із садочка віють пахощі.)
11.
Конкурс.
Творча
робота.
І команда (слайд
15)
Завдання перекладачам. Записати
текст українською мовою.
Осень.
Золотая осень. В ясном небе белоснежными астрами проплывают облака.
Осенние
цветы ещё улыбаются золотому солнцу. Они напоминают нам теплое лето.
(Осінь. Золота
осінь. У ясному небі білосніжними айстрами пропливають хмарки. Осінні квіти ще
посміхаються золотому сонцю. Вони нагадують нам про тепле літо.)
ІІ команда
Уявіть, про що могли б розмовляти
квіти між собою на осінньому балу.
Складіть і запишіть діалог квітів на осінньому балу.
V. Підсумок уроку.
þ Термінологічний диктант. Запишіть терміни, які відповідають поданим
визначенням (слайд 16).
G Найменша одиниця людського спілкування - це ... речення.
G Граматична основа речення - це ... підмет і присудок.
G На питання хто? що? відповідає
... підмет.
G Член речення, що означає предмет, про який ідеться в
реченні, - це... підмет.
G Член речення, який відповідає на питання який є підмет? хто він такий? що він таке?
- це ... присудок.
G Двома лініями підкреслюють ... присудок.
G Найчастіше присудок виражається ... дієсловом.
G Речення, граматична основа якого складається лише з
підмета або лише з присудка, називається ... односкладним.
þ
Рефлексія
(метод незакінченого речення).
- На уроці я …
повторив…
зрозумів…
навчився…
Я не вміла, а тепер умію…
(Повернення до
епіграфа.)
Учитель. Повернімося до
смайликів. Виберіть собі смайлик і знову намалюйте на полі олівцем. Чи однакові
вони?
VІ.
Домашнє завдання, інструктаж. (Слайд
17)
Опрацювати § 10 (с. 51 - 55), на 1 – 9 балів – виконати
вправи 94, 95; на 10 – 12 балів – написати творчу
роботу « Я – осінній листочок. Я відчуваю…».
VІІ. Заключне слово вчителя.
Оцінювання
з коментарем.
Підрахунок кількості набраних листочків
дасть змогу визначити найактивнішого учня класу.
(Слайд 18)
Полюбімо
природу палко,
Не
топчімо ногами фіалку…
Як
розорим світ оцей вщерть,
Вирок
нам без війни буде: смерть.
Зупинімось
– останній є шанс.
Ця
планета не тільки для нас…
Зоя Кучерява
Немає коментарів:
Дописати коментар