Конспект
уроку
літератури рідного краю
у 5 класі
за темою
«Дитячі
твори Дніпрової Чайки»
Мета уроку: ознайомити учнів із життям і творчістю славної
доньки рідної Таврії – Дніпровою Чайкою, ввести в чарівний світ її прози,
зокрема ознайомити із «Казкою про Сонце і його сина», поезією в прозі
«Дівчина-чайка», «Морське серце»; розвивати усне мовлення школярів, вміння
аналізувати прозовий текст; вдосконалювати навики виразного читання;
розвивати естетичні смаки; розвивати вміння працювати в групі; спонукати
виховувати в дітях любов до рідного слова, рідного краю; виховувати доброту,
чесність, відповідальність, взаємоповагу;
Тип уроку: урок-проект.
Перебіг уроку
Хотіла б я словом
цілющим
Скропити і серце трудне,
Щоб в очах нещасних
засяяло
Кришталями сонце ясне.
Дніпрова Чайка «Бажання»
I. Організаційний
момент
Емоційне налаштування на урок. Вибери емоцію (на полях у зошита замальовуємо сьогоднішній
настрій на початку уроку).
II. Актуалізація
опорних знань.
Учитель. Сьогодні на уроці будемо знайомитися із творчістю херсонської письменниці.
А хто ця людина? Вам допоможе дізнатися ребус.
Ребус Дніпрова Чайка
III. Мотивація
навчальної діяльності
Вірш Дніпрової Чайки «Бажання»
Слово вчителя. Діти, ця чудова поезія херсонської письменниці, Дніпрової Чайки, під назвою
«Бажання» вводить нас у прекрасний світ творчості землячки і водночас знайомить
нас з її поетичним кредо – творити добро і красу на землі.
Тому, епіграфом уроку нехай будуть останні рядки
із цієї поезії:
Хотіла б я словом
цілющим
Скропити і серце трудне,
Щоб в очах нещасних
засяяло
Кришталями сонце ясне.
Саме так прагнула до гармонії й краси в стосунках між людьми, в стосунках
із природою.
IV. Оголошення теми
й очікуваних результатів
Учитель. Наш рідний край – … (Херсонщина),
багатий на талановитих людей, омивається морями, зігрітий сонечком. Цей урок
буде присвячено літературі рідного краю. Ми познайомимося однією із найвідоміших
українських письменниць, яка народилася на Миколаївщині, жила і працювала на
Херсонщині, потім переїхала до Києва. Які ж твори написала, з ким була знайома?
Усе це нас чекає попереду. А поки що вирушаємо у мандрівку рідним краєм
V. Опрацювання
навчального матеріалу
Одним із
завдань для вас, любі учні, було дізнатися більше про свій південний край.
Зараз розпочинаємо бліцопитування:
Звучить запис шуму моря й квиління чайок.
1) Що ми зараз
бачимо?(Карта , прапор, герб Херсонщини)
2) Обласним
центром є (місто Херсон, 1778 рік)
3) S: 28461км2.
4) Область заснована: 30 березня 1944року.
5) Розташування
регіону на карті України: південь
України.
6) Річка: Дніпро.
7) Моря: Чорне й Азовське.
8) Найбільша
пустеля в Східній Європі: Олешківські
піски.
9) Природний
біосферний заповідник «Асканія-Нова».
Слово вчителя. Дніпрова Чайка? Хто вона? Звідки прилинула в українську літературу? Що
принесла на крилах своєї фантазії. Саме зараз, діти, завітала до нас сама
письменниця.
Батьки мої були веселими, гостинними,
дуже любили народні пісні. Казок та пісень я ще з дитинства знала безліч...
Казали про мене тоді, що я і як балакаю, то співаю.
На восьмому році життя мене
відвезли в Херсонську жіночу гімназію. Одначе я тяжко захворіла на кір і
бронхіт та ще й осліпла, а відтак мене було забрано додому, де через рік я вже
одужала. Продовжила своє навчання вже в Одесі, але кожні свої канікули
проводила під Херсоном — у тих селах, де правив службу Божу батько (а це
Маячка і Збур'ївка), гостювала у дядька Петра Березіна в Голій Пристані, у
родичів та друзів у Білозерці, Олешках.
Закінчивши Одеську гімназію 1879
року, я розпочала педагогічну діяльність — спочатку як приватна вчителька,
потім працювала у сільських школах Херсонської губернії, пізніше на Одещині, в
Бессарабії. У 80-х роках брала участь в учительських з'їздах у Херсоні, в
Олешках й Одесі.
1885 року в українській
літературі з'являється нове ім'я — Дніпрова Чайка. Таким псевдонімом вперше підписала
свої вірші «Вісточка» і «Пісня», оповідання «Знахарка», які були надруковані в
одеському альманасі «Нива».
Упродовж 1895-1908 років я знову
жила і працювала в Херсоні. У 1905 році за участь у виступах на зборах із
закликом боротися проти експлуататорів, а також за допомогу політичним
в'язням, котрих час від часу переховувала в своєму домі, мене було
заарештовано. У вересні 1908 року вона назавжди залишила Херсонщину і
переїхала до Києва.
Дружила з багатьма відомими на
той час творчими людьми: Лесею
Українкою, Оленою Пчілкою, Михайлом Старицьким, Борисом Грінченком,
Михайлом Коцюбинським. Знаю, що в
Херсоні є дитяча обласна бібліотека, яка названа на мою честь. Може, ви туди
завітаєте у вихідні?
Ø Вправа «Стежками Дніпрової Чайки». (Завдання для учнів: на кожній зупинці прочитати пункт і роз’яснити
його, за бажанням можна доповнити).
Слово вчителя. Ви прослухали цікаву розповідь про письменницю, багато нового для себе
дізналися. Думаю, що на вихідних можна поїхати до Херсонської обласної дитячої
бібліотеки, яка носить її ім’я.
Знайомство із теорією літератури.
þ Поезія в прозі – це невеликий за розміром твір-легенда, завдяки своїм звучанням, завдяки
великій емоційності, ліризму і й підкресленій мовній ритмічності, вона близька
до поезій / невеликий за розміром ліричний твір, написаний прозою, близький до
вірша ритмічністю, емоційністю, ліризмом.
Ø Кросворд учня (Кочетова І.) про Дніпрову Чайку.
Слово вчителя. Письменниця дуже любила дітей, знала їх психологію, уміла з ними
розмовляти.
Приятель сім’ї Конаценко згадував,
що діти були для неї всім. «Коли б я не заходив, завжди заставав Людмилу
Олексіївну серед дітей своїх (їх було троє) й чужих. Вона, сидячи на канапі,
заставляла їх читати й розповідати про прочитане або й сама читала або
розказувала їм цікаві оповідання. В неділю або свята виспівували разом багато
народних пісень. Вона вчила дітей передавати не лише форму, а й душу пісні».
Люблячи дітей, вона й сама писала для них казки,
легенди. Вдома ви ознайомилися з творами цього жанру, створили ілюстровану
міні-книжечку для шкільної бібліотеки.
v Група «Казка про Сонце та його сина».
Ø Обмін ребусами.
Ø Ілюстрації.
1. Зачитайте опис світанку.
2.
Яка пригода трапилася із
промінцем?
3. Установіть послідовність зустрічі промінця
А водяна маківка;
Б хлопчик;
В бджілка;
Г конвалія;
Ґ комар, верховодки, риби, щука;
Д пташка. Відповідь: а, ґ, г, в, д, б
4.
Що означає вислів ні в сих ні в тих? (Скрутне становище, безвихідь).
5. Установіть послідовність подій:
А хвора дівчинка;
Б убивство у печері;
В щире благословення Сонця;
Г в’язень;
Ґ гнів Сонця. Відповідь: г, а, б, ґ, в
6. Що прагнув творити промінь?
7. Чого вчить нас казка? (Ідея: творити добро, добро повернеться)
Ø Осауленко О. підготувала кросворд, ребус,
питання.
Ø Кросворд
|
р
|
а
|
д
|
і
|
С
|
н
|
о
|
|
|
|
д
|
О
|
б
|
р
|
о
|
|
|||
г
|
Н
|
і
|
в
|
|
|||||
|
с
|
о
|
н
|
Ц
|
е
|
в
|
и
|
ч
|
|
г
|
а
|
р
|
я
|
ч
|
Е
|
|
1) Сонце-батько
казав: «Освічуй і огрівай тісні куточки, щоб ставало тепло і ...» .
2) Найменший
син-промінь прагнув творити ... .
3) Своїми
діями промінчик викликав у батька ... .
4) Як
ще називали проміння сонця?
5) Сонце
зазначав, що в найменшого сина ... серце.
Слово вчителя. «Дівчина-чайка» та «Морське серце» увійшли до циклу «Морські малюнки». Їх і
проаналізуймо.
v Група «Дівчина-чайка»
(слайд-чайка).
Ø Обмін ребусами.
Ø Ілюстрації.
1. Який опис в легенді нас особливо приваблює своєю
красою? (зачитують)
2. Як в літературі називається опис природи?
3. Чому він, на вашу думку, тривожний, сумний?
4. Як вийшло, що на острові тім, оселилися люди?
5. Яке добро чоловік творив для людей? Яке враження
у вас склалося про нього?
6. Хто ще з ним жив?
7. Як описана дівчина у тексті? (зачитують)
8. Які звірі розмовляли на березі?
9. Яку таємницю знала птиця-бабич?
10.
Чому птиця теж була вдячна красуні?
11.
Кому не сподобалось почуте?
12.
Хто просить дівчину не втручатись в цю справу?
13.
Що думає дівчина на шипіння та рев моря?
14.
Чи розповіла дівчинка про біду татові, яка
наближалася? Чому?
15.
Що скоїлось з човном?
16.
Чи врятувала вона козаків?
17.
Як діяла дівчина, коли не стало човна?
18.
Що ж трапилося з нею?
19.
Горе батька було таким великим, що… (закінчіть
речення)
21.
Чи назовсім згибли батько та дочка?
22.
Установіть послідовність:
1птиця-бабич
2 морська свинка
3 рибонька-золоті пера
А перли, коралі, ясні самоцвіти
Б скаже, новину, таїну велику.
В навчить плавати, пірнати
1-
Б, 2- В, 3- А.
Творчі запитання.
23.
Чи сподобалася легенда? Чим?
24.
Які думки і почуття виникли після знайомства
із твором?
25.
Хто із персонажів твору тебе
привабив?
26.
Чи можна, на вашу думку, захоплюватися
вчинком та вдачею дівчини-чайки? Обґрунтуйте свою думку.
27.
Чого вчить нас легенда? (Ідея: взаємодопомагати).
Ø Кросворд
|
б
|
а
|
б
|
и
|
Ч
|
|
||||
м
|
о
|
р
|
с
|
ь
|
к
|
А
|
||||
|
б
|
а
|
Й
|
д
|
у
|
ж
|
е
|
|||
р
|
и
|
б
|
о
|
н
|
ь
|
К
|
а
|
|
||
|
к
|
о
|
з
|
А
|
к
|
и
|
1. Птиця-...,
торбонос.
2. Свинка
...
3. Дівка
не слухає грізне море, бо їй ...
4. ...
обіцяла дівчині перли, коралі, самоцвіти.
5. Люди
чудні: завзяті, чубаті, веслами січуть-зневажають море.
v Група «Морське серце» («Медуза»).
Ø Обмін ребусами.
Ø
Ілюстрації.
Ø Аналіз легенди.
1. Яке лихо сталося в морі?
2. Яку метафору використовує автор?
3. Чому старший брат не пішов рятувати?
4. Як кликав його молодший?
5. Що на те відповів старший?
6. Хто розсердився на хлопця та вирішив його
покарати?
7. З яких слів автора помітна симпатія до меншого
брата?
8. Як Людмилі Олексіївні вдалося виразити огиду до
полохливого та зрадливого старшого брата?
Творчі
завдання.
10.
Які почуття викликають
у вас брати?
11.
У чому краса та
сила цієї легенди, на вашу думку?
12.
Як ви вважаєте, чому море
перетворило серце молодшого брата на корали,
а старшого – на медузу?
13.
Чого вчить ця поезія у прозі? (Ідея: не полишати нікого у біді, простягнути
руку допомоги)
Ø Кросворд
|
М
|
е
|
д
|
у
|
з
|
а
|
|
|||
|
д
|
н
|
О
|
|
||||||
|
с
|
т
|
а
|
Р
|
ш
|
о
|
г
|
о
|
||
ж
|
а
|
л
|
к
|
Е
|
|
1. Морське
серце.
2. Меншого
брата сховала морська цариця на ... .
3. Серце
якого брата стало гидким?
4. Серце
... (яке?), наче кропива.
VI.
Закріплення вивченого матеріалу за допомогою програми Classtime.
Учні, використовуючи мобільний додаток QR-сканер, зчитуютьQR-код,
переходять до виконання онлайн-тестів.
Тестові завдання.
1.
Справжнє ім’я
Дніпрової Чайки?
а) Лариса Березіна;
б) Людмила Березіна-Василевська.
2.
Де народилася письменниця?
а) На Миколаївщині;
б) на Київщині.
3. За жанром «Дівчина-чайка» ...
а) поезія в прозі;
б) оповідання;
в) казка.
4. Який композитор писав
музику на драматичні твори?
а) М. Лисенко;
б) Б. Лепкий.
5.
Що трапилося із
промінцем у кінці твору? («Казка про Сонце і його сина»)
а) Розгніваний батько нікуди його
більше не відпускав;
б) поселився у людських серцях;
в) нікому більше не допомагав.
6. Яку іншу назву має легенда «Медуза»?
а) «Морське серце»;
б) «Струмок».
VII.
Оцінювання роботи учнів на уроці з коментарем
VIII.
Підсумок уроку вчителем
-
Яка ж емоція залишилася
з вами?
-
Чи все вдалося
зробити на сьогоднішньому уроці?
IX.
Домашнє завдання з інструктажем
Підготувати коротку інформацію про Василя Короля-Старого, прочитати казку
«Хуха-Моховинка».
Немає коментарів:
Дописати коментар