Урок №66
Тема. Контрольна робота. Синтаксис. Пунктуація.
Речення з однорідними членами, звертаннями, вставними словами і відокремленими
членами (тестування).
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень
восьмикласників з теми «Речення з відокремленими членами»; перевірити знання й
уміння, потрібні для доречного використання відокремлених членів у мовленні;
удосконалювати навички розпізнавати й застосовувати мовні явища,
увідповіднювати їх, групувати тощо.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
Перебіг уроку
I. Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й
завданнями уроку.
II. Проведення інструктажу щодо виконання тестових завдань із вибірковими
відповідями й на увідповіднення.
III. Виконання тестових завдань.
Варіант
І
þ З-поміж поданих варіантів відповідей оберіть один
правильний.
1. Відокремленими можуть бути всі члени речення, КРІМ
А означення
Б додатка
В обставини
Г присудка
2. Означення є невідокремленим у реченні
(розділові знаки вилучено)
А Перед очима попливла суха трава витоптана
копитами (В. Дрозд).
Б Під ноги білому коневі стелилася висока трава неторкана косою (В.
Дрозд).
В Вимочені дощами стерні зчорніли (За Гр. Тютюнником).
Г Сіркове обличчя було суворе осяяне невидимим світлом (Ю. Мушкетик).
3. Відокремленою прикладкою ускладнено речення
А Марія Заньковецька, здобувши професійну освіту в консерваторії, стала
окрасою національної сцени.
Б Марія Заньковецька, видатна українська
трагедійна актриса, стала окрасою національної сцени.
В Марія Заньковецька, народжена у дворянській сім'ї
на Чернігівщині, стала окрасою національної сцени.
Г Марія Заньковецька, отримавши уроки майстерності
від Марка Кропивницького, стала окрасою національної сцени.
4. Ускладненим відокремленою обставиною буде речення
З моря вставала рожева зоря ..., якщо до нього додати
А усміхнена від ранкового теплого вітерцю
Б яка захопила хмарки рожевим кольором
Г зокрема з
морської пелени
þ Прочитайте текст. Виконайте завдання після нього.
1. Першим українським книжкам
майже тисяча років! 2. До сьогодні їх дійшло небагато, зокрема «Повість
минулих літ», «Слово про Ігорів похід», «Слово про закон і благодать». 3.
Давню історію нашого краю ми знаємо передусім завдяки «Повісті минулих літ»,
написаній літописцем Нестором. 4. Хто ж такий Нестор і що це за повість? 5.
Нестор-літописець жив у другій половині XI – на початку XII сторіччя. 6. Він
присвятив своє життя релігійній справі, будучи до кінця своїх днів ченцем
Києво-Печерської лаври. 7. Але прославився монах передусім, як автор найдавнішого
літописного зібрання «Повість минулих літ», що проливає світло на нашу
історію. 8. Адже написаних майже тисячу років тому пам'яток дуже мало (За Д.
Павленком).
5. Відокремленим додатком ускладнене речення
А друге
Б п'яте
В шосте
Г сьоме
6. Невідокремлене означення, яке не потрібно виділяти
комою (комами), наявне в реченні
А третьому
Б четвертому
В шостому
Г восьмому
7. До речень, неускладнених відокремленими членами,
належать усі, КРІМ
А перше
Б четверте
В шосте
Г сьоме
8. Пунктуаційну помилку допущено в реченні
А другому
В шостому
Г сьомому
þ До кожного з чотирьох рядків, позначених цифрами,
виберіть один правильний варіант-відповідник, позначений буквою.
9. Увідповідніть
види відокремлених членів із прикладами речень.
1 означення
2 прикладка
3 додаток
4 обставина
А На дворі, замість похилої хатини, стояв веселий будинок (Панас
Мирний).
Б Мудра Кліо – високочола муза Історії й покровителька
істориків – не вельми поспішає ділитися своїми секретами (В. Смолій).
В Дослідження впливу невагомості, безперечно,
дадуть чимало нового науці (К. Земляк).
Г Перечекавши небезпеку в немирівському замку
Збаразького, Підкова знову повертається до своїх планів (Т. Чухліб).
Д Людям, по-справжньому одержимим Історією,
щастить почути від мудрої Кліо розповіді про нерозгадані таємниці (В.
Смолій).
Варіант II
þ З-поміж поданих варіантів відповідей оберіть один
правильний.
1. Дієприслівниковим зворотом може бути виражений
(-а, -е) відокремлений (-а, -е)
А означення
Б додаток
В обставина
Г уточнювальний член
2. Ускладнені відокремленими додатками всі речення,
КРІМ
А У весняному лісі блискучо зеленіли дерева, крім
старого ясеня.
Б У весняному лісі блискучо зеленіли дерева, за винятком хворого клена.
В У весняному лісі блискучо зеленіли дерева,
посаджені нашими батьками.
Г У весняному лісі блискучо зеленіли дерева,
зокрема осики, берези, вільхи.
3. Ускладненим відокремленим означенням буде речення
З півночі дихнув вітерець ... , якщо до нього додати
А лагідно огортаючи нас теплом
Б який сховав сонце за хмарки
В понадимавши на човнах вітрила
Г сповнений запахами польових квітів
4.Невідокремлене означення є в реченні (розділові
знаки вилучено)
А Олександр Вертинський став співаком популярним у всій Європі (О.
Балабко).
Б Ім'я задивленого в небо українця Юрія Кондратюка
відоме небагатьом (З часоп).
В Данило Заболотний уважний до української мови
знав і чужі мови (З часоп).
Г Музейний меморіал Кобзаря відкритий у Петербурзі
лише приблизно передає дух тогочасної напруги (М. Шундря).
þ Прочитайте текст. Виконайте завдання після нього.
1. На правому березі річки
Самари, за десять миль від Дніпра, розташоване українське село Спасівка. 2.
Даремно шукав би хто його в теперішню пору. 3. Воно пропало, зруйноване,
поросле травою. 4. Спасівка не відрізнялася своєю долею від інших сіл. 5. Такі
самі хати з дéрева та глини, укриті соломою або очеретом. 6. Хати стояли
рядком віконцями на південь, оточені городами й садками. 7. Посередині села
стояла невелика дерев'яна церква розміщена на майдані. 8. Не було тут видно
якоїсь заможності. 9. Кожний клав хатку, захищаючись насамперед від холоду й
спеки (За А. Чайковським).
5. Відокремленим уточнювальним членом ускладнене
речення
А перше
Б третє
В п'яте
Г дев'яте
6. Речень із відокремленими означеннями в тексті
А одне
Б двоє
В троє
Г четверо
7.
Дев'яте речення
ускладнене
А відокремленим означенням
Б відокремленою обставиною
В відокремленим додатком
Г відокремленим уточнювальним членом
8. Пунктуаційну помилку допущено в реченні
А другому
Б четвертому
В сьомому
Г
восьмому
þ До кожного з чотирьох рядків, позначених цифрами,
виберіть один правильний варіант-відповідник, позначений буквою.
9. Увідповідніть види відокремлених членів із
прикладами речень.
1 означення
2 прикладка
3 додаток
4 обставина
А Богдан Хмельницький зустрічав послів, виконуючи
встановлений в Українській державі церемоніал (В. Горобець).
Б Із постанням Української козацької держави та
її дипломатично-посольської служби – тогочасного міністерства закордонних
справ – відпрацьовувалося питання постійного
перебування козацьких представників у тій чи тій країні (В. Горобець).
В Рід Маркевичів у козацькій Україні, як відомо з
історичних документів, був одним із найзаможніших і наймогутніших (В. Горобець).
Г Генеральний писар, окрім керування поточними
справами канцелярії, мав право брати участь у дипломатичних переговорах (Т.
Чухліб).
Д Одним із головних обов'язків посла було оголошення вимог чи прохань,
уміщених у письмовій інструкції (Т. Чухліб).
IV. Організований збір зошитів для контрольних робіт.
V. Відповіді вчителя на запитання, що виникли в учнів
під час виконання контрольної роботи.
VI. Оцінювання тестових завдань.
Номер завдання
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
1-Д, 3-А,
2-Б, 4-Г
|
|||||||||
Варіант І
|
Г
|
В
|
Б
|
В
|
А
|
Г
|
В
|
Г
|
|
1-Д, 3-Г,
2-Б, 4-А
|
|||||||||
Варіант II
|
В
|
В
|
Г
|
Б
|
А
|
Г
|
Б
|
В
|
|
К-ть балів
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
2
|
4
|
VII. Підсумок уроку.
۩ Підготувати письмову розповідь у науково-популярному
стилі про одного з видатних вітчизняних учених-дослідників, використовуючи
різні види відокремлених членів.
Немає коментарів:
Дописати коментар