середа, 17 січня 2018 р.

СПР з кількома підрядними частинами

Тема. Складнопідрядне речення з кількома підрядними
Мета: формувати ключові та предметні компетентності й компетенції шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих завдань відповідно до змістових ліній: ознайоми­тися з теоретичним матеріалом про складнопід­рядні речення з кількома підрядними; узагальнити й систематизувати знання про складнопідрядне речення; пояснити орфограми та пунктограми, використовуючи вивчені правила; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; розвивати творчі здібності, спостережливість, логічне мисле­ння, увагу, уміння добирати аргументи й робити висновки; навчати висловлювати власну думку; збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів; виховувати повагу до співрозмовника, здатність підтримувати дискусію; любов до знань та бажання дізнаватися більше нового.
Обладнання: підручник, таблиця «Види під­рядності у СПР із кількома підрядними», словник, мультимедійна презентація.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Коли іде боротьба між людьми з різними поглядами, найбільше втрачає той, хто не має ніяких поглядів.
Святослав Вакарчук
Хід уроку
I.  Організаційний момент
Вправа «Незакінчене речення»
Від сьогоднішнього уроку я очікую...
II.  Актуалізація опорних знань
1.  Перевірка домашнього завдання
2.  Лінгвістична гра «Сформулюй визна­чення»
Продовжте визначення, пригадавши вивчений матеріал.
  Що вивчає синтаксис?
  На які групи поділяються складні речення?
  Що називається складнопідрядним речен­ням?
  На які види поділяються підрядні речення? Наведіть приклади.
  Який розділовий знак ставиться у складно­підрядному реченні найчастіше?
  Коли в СПР ставимо кому й тире?
  У якому виді підрядних речень місце коми має принципове значення? Наведіть приклад.
3.  Вибірковий диктант (за варіантами)
Випишіть речення (й побудуйте схему), які: 1) містять головну частину перед підрядною, 2) містять підрядну частину всередині головної, 3) містять підрядну частину після головної. Назвіть види підрядних речень. Розділові знаки пропущено (див. додаток 1).
  Запишіть фонетичною транскрипцією слова з епіграфа уроку: боротьба, найбільше.
  Визначте кількість граматичних основ у реченні.
  Який тип зв'язку між ними?
  На які питання відповідають підрядні речення?
Учитель. СПР, що складаються з більше ніж двох умовно простих речень, називаються складно­підрядними реченнями з кількома підрядними. Відношення між частинами таких синтаксичних конструкцій значно складніші, ніж у звичайних складнопідрядних реченнях. Порівняйте: Скільки б не судилося страждати, все одно благословлю завжди день, коли мене родила мати для життя, для щастя, для біди (В. Симоненко). Тут головним є друге речення, а перше і третє — підрядні. На схемі таке речення має такий вигляд:
незважаючи на що? який?
(Скільки б...), [  ], (коли...).
В іншому реченні — Мале тоді смішне, коли воно мізерне, коли себе поставить над усе (В. Симо­ненко). — головним і для другого, і для третього речень є перше. Причому обидва підрядні обста­винні умови. Схематично таке речення можна зобразити так:
за якої умови? за якої умови?
[  ], (коли...), (коли...).
2.  Робота з таблицею (або у підручнику за О. П. Глазовою: с. 154)
Розгляньте таблицю. З'ясуйте, як можуть бути поєднані частини СПР із кількома підрядними.
Таблиця
Види СПР із кількома підрядними
Вид підрядності
Опис
Приклад
Однорідна
Підрядні одного виду залежать від того самого члена в головному реченні або від усього головного речення
Я в ніч піду, бо не піти несила, бо і мені ніч зорі засвітила, бо і мені сприя весна моя.
Неоднорідна
Підрядні залежать від різних слів у головному реченні або відповідають на різні питання, поставлені від одного слова чи речення
Відкрий мені таємне джерело, де дерево росте старезне, вузлувате, і покажи, як глибоко вросло у землю моїх пращурів коріння. Якщо не можна вітер змалювати, прозорий вітер на ясному тлі, — змалюй дуби, могутні і крислаті, котрі од вітру гнуться до землі (Л. Костенко).
Послідовна
Перше підрядне залежить від головного, друге — від першого й так далі
Але затям собі, що колись можуть настати такі часи, коли нашої мови не буде пам'ятати навіть найменший соловейко (І. Малкович).
Змішана
Поєднує різні види підрядності. Містить чотири й більше частини
Карпо дивився на голі білі гори, що зовсім зливалися з білим небом у вечірній імлі так, що не можна було розібрати, де кінчались гори, де починалося небо (І. Нечуй-Левицький).
  Визначте частини в складних реченнях, установіть вид підрядних речень. Накресліть схеми, визначте вид підрядності (див. додаток 2).
  Назвіть частки, використані в реченнях
  Поясніть розділові знаки в останньому реченні.
З поданих частин відновіть складнопідрядні речення з кількома підрядними (див. додаток 3).
Очікувані результати. 1. Хоча ми з Петром однолітки, він вважає, що йому треба старшувати наді мною. 2. Де сивими туманами димлять роз­буджені карпатські полонини, шумлять смереки, звихрено шумлять, неначе кличуть в гори і долини. 3. Коли ми йшли удвох з тобою вузькою стежкою по полю, я гладив золоте колосся, як гладить милому волосся щаслива, ніжна наречена. 4. З невеселою радістю, що пробивалася крізь усі тривоги, я вискочив на весняну вулицю, де кожна калюжка тримала в собі клапоть сонця.
-  Назвіть сполучні засоби в утворених склад­нопідрядних реченнях.
-  Які з частин СПР є односкладними?
5. Конструювання (робота в групах)
За поданим початком утворіть складнопід­рядні речення з кількома підрядними, щоб вони відповідали схемам. Назвіть вид отриманих речень (див. додаток 4).
6.    Виконання вправ із підручника: вправа 279 «Я – редактор»
VI. Підбиття підсумків уроку
1. Рефлексія. Вправа «Незакінчені речення»
На уроці я зрозумів(ла)...
Навчив(ла)ся...
Усвідомив(ла)...
Сподобалося...
Не сподобалося...
Мені було важко...
Було легко...
Було цікаво...
2. Оцінювання навчальних досягнень учнів
VII. Домашнє завдання
  Підготувати усну відповідь на лінгвістичну тему «Будова СПР із кількома підрядними», опрацювавши § 24 (с.154)
  Вправа 280, а 278 усно.
Додаток 1
Вибірковий диктант (за варіантами)
Випишіть речення, які: 1) містять головну частину перед підрядною; 2) містять підрядну частину всередині головної; 3) містять підрядну частину після головної. Назвіть види підрядних речень. Розділові знаки пропущено.
1. Для того щоб не гинути на чужих війнах нам потрібно виграти війну з власною байдужістю, власним страхом і власною безвідповідальністю (Св. Вакарчук). 2. Понеси мене на крилах радосте моя де на пагорбах і схилах сонця течія (В. Симоненко). 3. І як за сонцем повертає сонях так довго вслід чомусь дивились ми (Л. Костенко).
Додаток 2
Коментоване письмо
-  Визначте частини в складних реченнях, установіть вид підрядних речень. Накресліть схеми, визначте вид підрядності.
1. Колись давно, в сумних біженських мандрах, коли дитям я ледве вже брела, старі хатки в со­лом'яних скафандрах стояли в чорних кратерах села (Л. Костенко). 2. Йде людина у пітьмі, весь час позирає на лісосмугу, щоб не збитися, не скособочити, бо твоїм слідом підуть інші, бо з тебе починається стежка (В. Близнець). 3. І хоч Стрибог на поїзд пересів, і вже дахи струсились від соломи, тут, за щитом смарагдових лісів, моїх жар-птиць блакитні космодроми (77. Костенко). 4. Як хороше радіти без причини, коли на місто сутінь опада і чується, як тихо, безупинно дзюрчить у стоки весняна вода (В. Симоненко). 5. Хоч було у кав'ярні повно, та, здається, ніхто й не помітив, що до нас крізь усі перепони прилітало на каву літо (Ю. Гончар). 6. Хто в хижку вселився, а трон обминув, хто кинув багатство — ні срібла, ні злота, — той Бога досяг, бо нарешті збагнув, що жити на світі — найважча робота (М. Руденко).
-  Назвіть частки, використані в реченнях
-  Поясніть розділові знаки в останньому реченні.
Додаток 3
Творче завдання
-     З поданих частин відновіть складнопідрядні речення з кількома підрядними.
1. Йому треба старшувати наді мною. Він вважає. Хоча ми з Петром однолітки. 2. Де сивими тума­нами димлять розбуджені карпатські полонини. Неначе кличуть в гори і долини. Шумлять смереки, звихрено шумлять. 3. Як гладить милому волосся щаслива, ніжна наречена. Коли ми йшли удвох з тобою вузькою стежкою по полю. Я гладив золоте колосся. 4. Що пробивалася крізь усі тривоги. Де кожна калюжка тримала в собі клапоть сонця. З невеселою радістю я вискочив на весняну вулицю.
Додаток 4
Конструювання
- За поданим початком утворіть складнопідрядні речення з кількома підрядними, щоб вони відповідали схемам. Назвіть вид отриманих речень.
Варіант 1
Не маючи принципів, людина ніколи не стане щасливою,...
чому? незважаючи на що?
[  ], (адже...), (хоч...).
Конструювання
-За поданим початком утворіть складнопідрядні речення з кількома підрядними, щоб вони відпо­відали схемам. Назвіть вид отриманих речень.
Варіант 2
Якщо переконання людини стійкі, ...
за якої умови? чому?
(Якщо...), [ ], (тому що...).




Таблиця
Види СПР із кількома підрядними
Вид підрядності
Опис
Приклад
Однорідна
Підрядні одного виду залежать від того самого члена в головному реченні або від усього головного речення
Я в ніч піду, бо не піти несила, бо і мені ніч зорі засвітила, бо і мені сприя весна моя.
Неоднорідна
Підрядні залежать від різних слів у головному реченні або відповідають на різні питання, поставлені від одного слова чи речення
Відкрий мені таємне джерело, де дерево росте старезне, вузлувате, і покажи, як глибоко вросло у землю моїх пращурів коріння. Якщо не можна вітер змалювати, прозорий вітер на ясному тлі, — змалюй дуби, могутні і крислаті, котрі од вітру гнуться до землі (Л. Костенко).
Послідовна
Перше підрядне залежить від головного, друге — від першого й так далі
Але затям собі, що колись можуть настати такі часи, коли нашої мови не буде пам'ятати навіть найменший соловейко (І. Малкович).
Змішана
Поєднує різні види підрядності. Містить чотири й більше частини
Карпо дивився на голі білі гори, що зовсім зливалися з білим небом у вечірній імлі так, що не можна було розібрати, де кінчались гори, де починалося небо (І. Нечуй-Левицький).

Додаток 1
Вибірковий диктант (за варіантами)
Випишіть речення, які: 1) містять головну частину перед підрядною; 2) містять підрядну частину всередині головної; 3) містять підрядну частину після головної. Назвіть види підрядних речень. Розділові знаки пропущено.
1. Для того щоб не гинути на чужих війнах нам потрібно виграти війну з власною байдужістю, власним страхом і власною безвідповідальністю (Св. Вакарчук).
2. Понеси мене на крилах радосте моя де на пагорбах і схилах сонця течія (В. Симоненко).
3. І як за сонцем повертає сонях так довго вслід чомусь дивились ми (Л. Костенко).
Додаток 2
Коментоване письмо
-  Визначте частини в складних реченнях, установіть вид підрядних речень. Накресліть схеми, визначте вид підрядності.
1. Колись давно, в сумних біженських мандрах, коли дитям я ледве вже брела, старі хатки в со­лом'яних скафандрах стояли в чорних кратерах села (Л. Костенко). 2. Йде людина у пітьмі, весь час позирає на лісосмугу, щоб не збитися, не скособочити, бо твоїм слідом підуть інші, бо з тебе починається стежка (В. Близнець). 3. І хоч Стрибог на поїзд пересів, і вже дахи струсились від соломи, тут, за щитом смарагдових лісів, моїх жар-птиць блакитні космодроми (77. Костенко). 4. Як хороше радіти без причини, коли на місто сутінь опада і чується, як тихо, безупинно дзюрчить у стоки весняна вода (В. Симоненко). 5. Хоч було у кав'ярні повно, та, здається, ніхто й не помітив, що до нас крізь усі перепони прилітало на каву літо (Ю. Гончар). 6. Хто в хижку вселився, а трон обминув, хто кинув багатство — ні срібла, ні злота, — той Бога досяг, бо нарешті збагнув, що жити на світі — найважча робота (М. Руденко).
-  Назвіть частки, використані в реченнях
-  Поясніть розділові знаки в останньому реченні.
Додаток 3
Творче завдання
-    З поданих частин відновіть складнопідрядні речення з кількома підрядними.
1. Йому треба старшувати наді мною. Він вважає. Хоча ми з Петром однолітки. 2. Де сивими тума­нами димлять розбуджені карпатські полонини. Неначе кличуть в гори і долини. Шумлять смереки, звихрено шумлять. 3. Як гладить милому волосся щаслива, ніжна наречена. Коли ми йшли удвох з тобою вузькою стежкою по полю. Я гладив золоте колосся. 4. Що пробивалася крізь усі тривоги. Де кожна калюжка тримала в собі клапоть сонця. З невеселою радістю я вискочив на весняну вулицю.
Додаток 4
Конструювання
-             За поданим початком утворіть складнопідрядні речення з кількома підрядними, щоб вони відповідали схемам. Назвіть вид отриманих речень.
Варіант 1
Не маючи принципів, людина ніколи не стане щасливою,...
чому? незважаючи на що?
[  ], (адже...), (хоч...).
Конструювання
-        За поданим початком утворіть складнопідрядні речення з кількома підрядними, щоб вони відпо­відали схемам. Назвіть вид отриманих речень.
Варіант 2
Якщо переконання людини стійкі, ...
за якої умови? чому?

(Якщо...), [ ], (тому що...).

Немає коментарів:

Дописати коментар