Мета: формувати ключові та предметні компетентності й
компетенції шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих
завдань відповідно до змістових ліній: ознайомитися з теоретичним матеріалом
про складнопідрядні речення з кількома підрядними; узагальнити й
систематизувати знання про складнопідрядне речення; пояснити орфограми та
пунктограми, використовуючи вивчені правила; удосконалювати культуру усного й
писемного мовлення; розвивати творчі здібності, спостережливість, логічне мислення,
увагу, уміння добирати аргументи й робити висновки; навчати висловлювати власну
думку; збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів; виховувати повагу до
співрозмовника, здатність підтримувати дискусію; любов до знань та бажання
дізнаватися більше нового.
Обладнання: підручник, таблиця «Види підрядності у СПР із
кількома підрядними», словник, мультимедійна презентація.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Коли іде боротьба між людьми з
різними поглядами, найбільше втрачає той, хто не має ніяких поглядів.
Святослав Вакарчук
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вправа «Незакінчене речення»
Від сьогоднішнього уроку я
очікую...
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Лінгвістична гра «Сформулюй визначення»
Продовжте визначення, пригадавши
вивчений матеріал.
— Що вивчає синтаксис?
— На які групи поділяються складні речення?
— Що називається складнопідрядним реченням?
— На які види поділяються підрядні речення? Наведіть
приклади.
— Який розділовий знак ставиться у складнопідрядному
реченні найчастіше?
— Коли в СПР ставимо кому й тире?
— У якому виді підрядних речень місце коми має
принципове значення? Наведіть приклад.
3. Вибірковий диктант (за варіантами)
Випишіть речення (й побудуйте
схему), які: 1) містять головну частину перед підрядною, 2) містять підрядну
частину всередині головної, 3) містять підрядну частину після головної. Назвіть
види підрядних речень. Розділові знаки пропущено (див. додаток 1).
— Запишіть фонетичною транскрипцією слова з епіграфа
уроку: боротьба, найбільше.
— Визначте кількість граматичних основ у реченні.
— Який тип зв'язку між ними?
— На які питання відповідають підрядні речення?
Учитель. СПР, що складаються з більше ніж двох умовно простих речень, називаються складнопідрядними реченнями з кількома
підрядними. Відношення між частинами таких синтаксичних конструкцій значно
складніші, ніж у звичайних складнопідрядних реченнях. Порівняйте: Скільки б
не судилося страждати, все одно благословлю завжди день, коли мене родила мати
для життя, для щастя, для біди (В. Симоненко). Тут головним є друге
речення, а перше і третє — підрядні. На схемі таке речення має такий вигляд:
незважаючи на що? який?
(Скільки б...), [ ], (коли...).
В іншому реченні — Мале тоді смішне, коли воно
мізерне, коли себе поставить над усе (В. Симоненко). — головним і для
другого, і для третього речень є перше. Причому обидва підрядні обставинні
умови. Схематично таке речення можна зобразити так:
за якої умови? за якої умови?
[ ],
(коли...), (коли...).
2. Робота з таблицею (або у підручнику за О. П. Глазовою: с. 154)
Розгляньте таблицю. З'ясуйте, як можуть бути
поєднані частини СПР із кількома підрядними.
Таблиця
Види СПР із кількома підрядними
Вид підрядності
|
Опис
|
Приклад
|
Однорідна
|
Підрядні одного виду залежать від того самого
члена в головному реченні або від усього головного речення
|
Я в ніч піду, бо не піти
несила, бо і мені ніч зорі засвітила, бо і мені сприя весна моя.
|
Неоднорідна
|
Підрядні залежать від різних слів у головному
реченні або відповідають на різні питання, поставлені від одного слова чи
речення
|
Відкрий мені таємне джерело, де дерево росте
старезне, вузлувате, і покажи, як глибоко вросло у землю моїх пращурів
коріння. Якщо не можна вітер змалювати, прозорий вітер на ясному тлі, —
змалюй дуби, могутні і крислаті, котрі од вітру гнуться до землі (Л.
Костенко).
|
Послідовна
|
Перше підрядне залежить від
головного, друге — від першого й так далі
|
Але затям собі, що колись
можуть настати такі часи, коли нашої мови не буде пам'ятати навіть найменший
соловейко (І. Малкович).
|
Змішана
|
Поєднує різні види підрядності. Містить чотири й
більше частини
|
Карпо дивився на голі білі гори, що зовсім
зливалися з білим небом у вечірній імлі так, що не можна було розібрати, де
кінчались гори, де починалося небо (І. Нечуй-Левицький).
|
— Визначте частини в складних реченнях, установіть
вид підрядних речень. Накресліть схеми, визначте вид підрядності (див.
додаток 2).
— Назвіть частки, використані в реченнях
— Поясніть розділові знаки в останньому реченні.
З поданих частин відновіть складнопідрядні речення
з кількома підрядними (див. додаток 3).
Очікувані результати. 1. Хоча ми з Петром однолітки, він вважає, що
йому треба старшувати наді мною. 2. Де сивими туманами димлять розбуджені
карпатські полонини, шумлять смереки, звихрено шумлять, неначе кличуть в гори і
долини. 3. Коли ми йшли удвох з тобою вузькою стежкою по полю, я гладив золоте
колосся, як гладить милому волосся щаслива, ніжна наречена. 4. З невеселою
радістю, що пробивалася крізь усі тривоги, я вискочив на весняну вулицю, де
кожна калюжка тримала в собі клапоть сонця.
- Назвіть сполучні засоби в утворених складнопідрядних
реченнях.
- Які з частин СПР є односкладними?
5. Конструювання (робота в групах)
За поданим початком утворіть складнопідрядні
речення з кількома підрядними, щоб вони відповідали схемам. Назвіть вид
отриманих речень (див. додаток 4).
6. Виконання вправ із підручника: вправа 279 «Я –
редактор»
VI. Підбиття підсумків уроку
1. Рефлексія. Вправа «Незакінчені речення»
На уроці я зрозумів(ла)...
Навчив(ла)ся...
Усвідомив(ла)...
Сподобалося...
Не сподобалося...
Мені було важко...
Було легко...
Було цікаво...
2. Оцінювання навчальних досягнень учнів
VII. Домашнє завдання
— Підготувати усну відповідь на лінгвістичну тему
«Будова СПР із кількома підрядними», опрацювавши § 24 (с.154)
— Вправа 280, а 278 усно.
Додаток 1
Вибірковий диктант (за варіантами)
Випишіть речення, які: 1) містять
головну частину перед підрядною; 2) містять підрядну частину всередині
головної; 3) містять підрядну частину після головної. Назвіть види підрядних
речень. Розділові знаки пропущено.
1. Для того щоб не гинути на
чужих війнах нам потрібно виграти війну з власною байдужістю, власним страхом і
власною безвідповідальністю (Св. Вакарчук). 2. Понеси мене на крилах
радосте моя де на пагорбах і схилах сонця течія (В. Симоненко). 3. І як
за сонцем повертає сонях так довго вслід чомусь дивились ми (Л.
Костенко).
Додаток 2
Коментоване письмо
- Визначте частини в складних реченнях, установіть
вид підрядних речень. Накресліть схеми, визначте вид підрядності.
1. Колись давно, в сумних
біженських мандрах, коли дитям я ледве вже брела, старі хатки в солом'яних
скафандрах стояли в чорних кратерах села (Л. Костенко). 2. Йде людина у
пітьмі, весь час позирає на лісосмугу, щоб не збитися, не скособочити, бо твоїм
слідом підуть інші, бо з тебе починається стежка (В. Близнець). 3. І хоч
Стрибог на поїзд пересів, і вже дахи струсились від соломи, тут, за щитом
смарагдових лісів, моїх жар-птиць блакитні космодроми (77. Костенко). 4.
Як хороше радіти без причини, коли на місто сутінь опада і чується, як тихо,
безупинно дзюрчить у стоки весняна вода (В. Симоненко). 5. Хоч було у
кав'ярні повно, та, здається, ніхто й не помітив, що до нас крізь усі перепони
прилітало на каву літо (Ю. Гончар). 6. Хто в хижку вселився, а трон
обминув, хто кинув багатство — ні срібла, ні злота, — той Бога досяг, бо
нарешті збагнув, що жити на світі — найважча робота (М. Руденко).
- Назвіть частки, використані в реченнях
- Поясніть розділові знаки в останньому реченні.
Додаток 3
Творче завдання
- З поданих частин відновіть складнопідрядні речення
з кількома підрядними.
1. Йому треба старшувати наді
мною. Він вважає. Хоча ми з Петром однолітки. 2. Де сивими туманами димлять
розбуджені карпатські полонини. Неначе кличуть в гори і долини. Шумлять
смереки, звихрено шумлять. 3. Як гладить милому волосся щаслива, ніжна
наречена. Коли ми йшли удвох з тобою вузькою стежкою по полю. Я гладив золоте
колосся. 4. Що пробивалася крізь усі тривоги. Де кожна калюжка тримала в собі
клапоть сонця. З невеселою радістю я вискочив на весняну вулицю.
Додаток 4
Конструювання
- За поданим початком утворіть складнопідрядні
речення з кількома підрядними, щоб вони відповідали схемам. Назвіть вид
отриманих речень.
Варіант 1
Не маючи принципів, людина ніколи не стане щасливою,...
чому? незважаючи на що?
[ ],
(адже...), (хоч...).
Конструювання
-За поданим початком утворіть складнопідрядні речення з кількома підрядними,
щоб вони відповідали схемам. Назвіть вид отриманих речень.
Варіант 2
Якщо переконання людини стійкі, ...
за якої умови? чому?
(Якщо...), [ ], (тому що...).
Таблиця
Види СПР із кількома підрядними
Вид підрядності
|
Опис
|
Приклад
|
Однорідна
|
Підрядні одного виду залежать від того самого
члена в головному реченні або від усього головного речення
|
Я в ніч піду, бо не піти
несила, бо і мені ніч зорі засвітила, бо і мені сприя весна моя.
|
Неоднорідна
|
Підрядні залежать від різних слів у головному
реченні або відповідають на різні питання, поставлені від одного слова чи
речення
|
Відкрий мені таємне джерело, де дерево росте
старезне, вузлувате, і покажи, як глибоко вросло у землю моїх пращурів
коріння. Якщо не можна вітер змалювати, прозорий вітер на ясному тлі, —
змалюй дуби, могутні і крислаті, котрі од вітру гнуться до землі (Л.
Костенко).
|
Послідовна
|
Перше підрядне залежить від
головного, друге — від першого й так далі
|
Але затям собі, що колись
можуть настати такі часи, коли нашої мови не буде пам'ятати навіть найменший
соловейко (І. Малкович).
|
Змішана
|
Поєднує різні види підрядності. Містить чотири й
більше частини
|
Карпо дивився на голі білі гори, що зовсім
зливалися з білим небом у вечірній імлі так, що не можна було розібрати, де
кінчались гори, де починалося небо (І. Нечуй-Левицький).
|
Додаток 1
Вибірковий диктант (за варіантами)
Випишіть речення, які: 1) містять головну частину перед підрядною; 2)
містять підрядну частину всередині головної; 3) містять підрядну частину після
головної. Назвіть види підрядних речень. Розділові знаки пропущено.
1. Для того щоб не гинути на чужих війнах нам потрібно виграти війну з
власною байдужістю, власним страхом і власною безвідповідальністю (Св.
Вакарчук).
2. Понеси мене на крилах радосте моя де на пагорбах і схилах сонця течія
(В. Симоненко).
3. І як за сонцем повертає сонях так довго вслід чомусь дивились ми (Л.
Костенко).
Додаток 2
Коментоване письмо
- Визначте частини в складних
реченнях, установіть вид підрядних речень. Накресліть схеми, визначте вид
підрядності.
1. Колись давно, в сумних біженських мандрах, коли дитям я ледве вже брела,
старі хатки в солом'яних скафандрах стояли в чорних кратерах села (Л.
Костенко). 2. Йде людина у пітьмі, весь час позирає на лісосмугу, щоб не
збитися, не скособочити, бо твоїм слідом підуть інші, бо з тебе починається
стежка (В. Близнець). 3. І хоч Стрибог на поїзд пересів, і вже дахи
струсились від соломи, тут, за щитом смарагдових лісів, моїх жар-птиць блакитні
космодроми (77. Костенко). 4. Як хороше радіти без причини, коли на
місто сутінь опада і чується, як тихо, безупинно дзюрчить у стоки весняна вода
(В. Симоненко). 5. Хоч було у кав'ярні повно, та, здається, ніхто й не
помітив, що до нас крізь усі перепони прилітало на каву літо (Ю. Гончар).
6. Хто в хижку вселився, а трон обминув, хто кинув багатство — ні срібла, ні
злота, — той Бога досяг, бо нарешті збагнув, що жити на світі — найважча робота
(М. Руденко).
- Назвіть частки, використані в
реченнях
- Поясніть розділові знаки в
останньому реченні.
Додаток 3
Творче завдання
- З поданих частин відновіть
складнопідрядні речення з кількома підрядними.
1. Йому треба старшувати наді мною. Він вважає. Хоча ми з Петром однолітки.
2. Де сивими туманами димлять розбуджені карпатські полонини. Неначе кличуть в
гори і долини. Шумлять смереки, звихрено шумлять. 3. Як гладить милому волосся
щаслива, ніжна наречена. Коли ми йшли удвох з тобою вузькою стежкою по полю. Я
гладив золоте колосся. 4. Що пробивалася крізь усі тривоги. Де кожна калюжка
тримала в собі клапоть сонця. З невеселою радістю я вискочив на весняну вулицю.
Додаток 4
Конструювання
-
За поданим початком утворіть складнопідрядні речення з кількома підрядними,
щоб вони відповідали схемам. Назвіть вид отриманих речень.
Варіант 1
Не маючи принципів, людина ніколи не стане
щасливою,...
чому? незважаючи на що?
[
], (адже...), (хоч...).
Конструювання
-
За поданим початком утворіть складнопідрядні речення з кількома підрядними,
щоб вони відповідали схемам. Назвіть вид отриманих речень.
Варіант 2
Якщо переконання людини стійкі, ...
за якої умови? чому?
(Якщо...), [ ], (тому що...).
Немає коментарів:
Дописати коментар