Урок № 68
Тема. Контрольна робота (тестові завдання). Контрольне
аудіювання тексту наукового стилю.
Мета: формувати ключові компетентності:
• уміння вчитися — самоорганізуватися до навчальної
діяльності;
• загальнокультурну — розвивати логічне та образне мислення,
орфографічну пильність, пам'ять, навички самостійної роботи, увагу;
• соціальну — проектувати стратегію своєї поведінки
з урахуванням інтересів та потреб інших.
Визначити рівень сформованих предметних компетентностей
і компетенцій шляхом виконання контрольних практично зорієнтованих завдань
відповідно до змістових ліній:
• мовної і мовленнєвої — оцінити рівень навчальних
досягнень учнів із теми «Прислівник як частина мови. Правопис прислівників»;
формувати вміння та навички застосовувати здобуті теоретичні знання на
практиці; удосконалювати вміння логічно мислити, порівнювати, узагальнювати,
робити висновки; з'ясовувати можливі недоліки у процесі опанування мовної
теорії та прийняти рішення про подальшу організацію навчальної діяльності під
час вивчення цього розділу; перевірити здатність школярів сприймати на слух
незнайомий за змістом текст наукового стилю й розуміти його з одного
прослуховування.
• діяльнісної — удосконалювати навички самостійної
роботи; розвивати спостережливість, логічне мислення, пам'ять;
• соціокультурної — виховувати працьовитість,
самостійність, відповідальність.
Тип уроку: урок перевірки й корекції знань, умінь та
навичок.
Обладнання: тест (варіанти І, II, ІІІ, ІV).
Перебіг уроку
Організаційний момент.
Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку.
Проведення
інструктажу щодо виконання
завдань тестового характеру й перевірки рівня сприймання-розуміння наукового
тексту.
Виконання завдань тестового характеру закритої й відкритої форми.
Варіант І
þ З-поміж поданих варіантів відповідей оберіть один
правильний.
1. Від іменників утворено всі прислівники рядка:
А відтепер, востаннє, втрьох;
Б занизько, замолоду, гірко;
В вочевидь, внічию, зісподу;
Г довіку, вгору, вволю.
2.
При творенні
простої форми вищого ступеня порівняння відбувається чергування в обох
прислівниках рядка:
А широко, ясно;
Б довго, вузько;
В чітко, весело;
Г швидко, мудро.
3.
Неправильно
утворено ступінь порівняння прислівника:
А найбільш весело;
Б веселіше;
В більш веселіше;
Г найвеселіше.
4.
Не можна
вживати без не всі прислівники
рядка:
А неабияк, недаром, невибагливо;
Б незабаром, нетерпляче, нетепло;
В небагато, нескучно, нехолодно;
Г невідь-як, невмисно, нещодавно.
5. Разом потрібно писати всі прислівники рядка:
А від/тепер, на/далі, що/року;
Б без/вісти, в/цілому, аби/хто;
В по/волі, до/речі, в/основному;
Г зі/споду, по/суті, по/троє.
6. Прислівники на е можна утворити від усіх слів рядка:
А добрячий глухий, лячний;
Б вражаючий, палкий, прудкий;
В рипучий, мокрий, віртуозний;
Г нетерплячий, хороший, блискучий.
þ Прочитайте текст. Виконайте завдання після нього.
Узимку, (1)уночі, на край великої
лісової балки скрадливо виходили вовки. Вони глибоко загрузали в сніг, бо лише
не/давно скінчилась заметіль. До/вкола була буйна піна. Вони без/упину брели,
(2)злегка похитуючись на гнучких лапах. Їхні спини, шиї й морди були (3)напруженно
витягнуті, вуха до/гори наставлені, усі
рухи пристрасно скеровані (4)вперед. Віддалік могло видатись, що вони не бредуть,
а випливають з лісових нетрів (За А. Любченком).
7. До прислівників способу дії належать усі
слова, крім:
А скрадливо;
Б глибоко;
В віддалік;
Г пристрасно.
8. Орфографічну помилку допущено в написанні
прислівника, позначеного цифрою:
А 1;
Б 2;
В 3;
Г 4.
9.
Окремо потрібно
писати прислівник:
А не/давно;
Б до/вкола;
В без/упину;
Г до/гори.
þ Виконайте завдання.
10. До дієслова доберіть і запишіть прислівники, різні
за значенням. У дужках укажіть розряд прислівника за значенням.
…
Варіант
II
þ З-поміж поданих варіантів відповідей оберіть один
правильний.
1. Від числівників утворено всі прислівники рядка:
А утрьох, по-іншому, всього-на-всього;
Б до двоє, по-нашому, в цілому;
В по-перше, по четверо, поодинці;
Г чимало, щороку, тимчасово.
2. При творенні простої форми вищого ступеня
порівняння відбувається чергування в обох прислівниках рядка:
А низько, голосно;
Б дорого, вузько;
В дешево, хитро;
Г дуже, гостро.
3. Неправильно утворено ступінь порівняння
прислівника:
А щасливіше;
Б більш щасливо;
В найбільш щасливіше;
Г найщасливіше.
4. Без не можна вживати всі прислівники рядка:
А неабияк, невесело, незабаром;
Б недорого, неквапом, ненадовго;
В неминуче, неподалік, непосидюче;
Г небагато, неважко, ненадовго.
5. Із дефісом потрібно писати всі прислівники
рядка:
А де/таки, ось/ось, гидко/бридко;
Б по/нашому, зі/споду, в/сімох;
В казна/де, чим/дуж, до/краю;
Г десь/то, спід/лоба, до/пізна.
6. Прислівники на о можна утворити від усіх слів рядка:
А навмисний, добрячий, болючий;
Б імовірний, в'юнкий, безуспішний;
В даремний, певний, рішучий;
Г боязкий, гнітючий, терплячий.
þ Прочитайте текст. Виконайте завдання після нього.
Край балки, де внизу бовваніла
смуга кущів, вовки зупинилися. Тільки один, обережно загрібаючи лапами, ступив
кілька кроків у/перед. (1)Звідси краще можна було осягти зором велику лісову
балку. Тоді передній вовк злегка пригнувся. На/мить стала надзвичайна тиша.
По/заду вовків здіймалася висока стіна лісу, по/переду лежала чимала кручена
балка. У височині рясно палахкотіли зорі, (2)незміно й (3)неможливо пашів
розпечений морозом сніг. Усе (4)довкола ніби зупинилося (За А. Любченком).
7. До прислівників місця належать усі слова, крім:
А внизу;
Б уперед;
В звідси;
Г злегка.
8.
Орфографічну
помилку допущено в написанні прислівника, позначеного цифрою:
А 1;
Б 2;
В 3;
Г 4.
9.
Окремо потрібно
писати прислівник:
А у/перед;
Б на/мить;
В по/заду;
Г по/переду.
þ Виконайте завдання.
10.
До дієслова доберіть і запишіть прислівники,
різні за значенням. У дужках укажіть розряд прислівника за значенням.
…
Оцінювання тестових завдань.
Тип завдання
|
Завдання закритої
форми з вибором однієї правильної відповіді
|
Завдання відкритої форми
|
||||||||
Номер завдання
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
І варіант
|
Г
|
Б
|
В
|
Г
|
А
|
Г
|
В
|
В
|
В
|
|
II варіант
|
В
|
Б
|
В
|
Г
|
А
|
Б
|
Г
|
Б
|
Б
|
|
Кількість балів
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
3
|
þ Орієнтовне оцінювання тестових завдань ІІІ і ІV варіантів.
Завдання 1 – 6 — вибір однієї
правильної відповіді з чотирьох запропонованих — 1 бал за кожне виконане завдання.
Завдання 7 — завдання на встановлення відповідності — 4
бали за правильно виконане завдання.
Завдання 8 – 9 — творчі — 1 бал за кожне виконане
завдання.
Відповіді
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
||||
Варіант ІІІ
|
Г
|
А
|
В
|
А
|
Г
|
А
|
1 – А
|
2 – В
|
3 – Б
|
4 – Ґ
|
Варіант ІV
|
В
|
А
|
А
|
Б
|
Г
|
Б
|
1 – В
|
2 – А
|
3 – Г
|
4 – Б
|
Варіант ІІІ
1. Визначте, у якому рядку всі слова – прислівники:
|
2. Укажіть рядок, у якому всі
прислівники слід писати разом:
|
А рішуче, навпаки, вчетверо,
повеселішало
Б жартома, ясно, дякуючи,
наввипередки
В спідлоба, пиріжки, близько,
навпростець
Г пішки, власноруч, заздалегідь,
тонко
|
А (с) першу, (у) зимку, (ані)
скільки, (без) вісти
Б (по) моєму, (на) зразок, (за)
одно, (де) коли
В (без) кінця краю, (що) (як)
найбільше, (у) знаки
Г (з) дня (на) день, (будь)
коли, (над) голодь, (що) тижня
|
3. Через дефіс треба
писати всі прислівники в рядку:
|
4. Які прислівники пишуться через
два дефіси?
|
А (по) середині, (ані) звідки,
(де) далі, (вряди) годи, (де) небудь
Б (за) видна, (рано) вранці,
(по) друге, як (от)
В (по) латині, (будь) куди, (по)
вашому, давним (давно)
Г (часто) густо, (на) пам'ять,
(з) низу, (під) силу
|
А Всього (на) всього, як (не)
як, де (не) де, віч (на) віч
Б сама (самотою), пліч (о) пліч,
(по) своєму, рік (у) рік
В раз (у) раз, хоч (не) хоч,
(будь) де, день (у) день
Г багато (багато), з діда
(прадіда), (у) (до) світа, (на) (в) помацки
|
5. Визначте, у якому рядку всі
прислівники пишуться з НЕ окремо:
|
6. Укажіть рядок, у якому всі
прислівники пишуться з -нн-:
|
А (не) ухильно, (не) нароком, (не) досить, (не) варто
Б (не) давно, (не) вигідно, (не) щодавно, (не) гайно
В (не) минуче, (не) рано, (не) покоїтись, (не) легко
Г (не) дуже, (не) цілком, (не) зовсім, (не) варто
|
А сумлін...о, натхнен...о,
буден...о, погодин...о
Б акуратн...о, зелен...о,
замріян...о, несказан...о
В сонячн...о, сон...о,
заслужен...о, необачн...о
Г багрян...о, гостин...о,
завчен...о, послідовн...о
|
7. Установіть відповідність між прислівниками та їх написанням:
Написання
|
Прислівники
|
||
1
|
разом
|
А
|
(на)вмисне
|
2
|
через дефіс
|
Б
|
(по)двоє
|
3
|
окремо
|
В
|
(по)перше
|
4
|
через два дефіси
|
Г
|
(до)брий
|
Ґ
|
пліч(о)пліч
|
8. Побудуйте речення з прислівником по-вашому та речення з
поєднанням слів по вашому.
9. Наведіть власний приклад речення із двома
прислівниками.
Варіант ІV
1. Визначте, у якому рядку всі
слова – прислівники:
|
2. Укажіть рядок, у якому всі
прислівники слід писати разом:
|
||||
А впевнено, насправді, обережно,
бажаючі
Б навколішки, зопалу, той, явно
В солодко, хтозна-де, навмання,
знизу
Г холодно, вгорі, гірський,
дорого
|
А (аби) хто, (де) далі, (до)
пізна, (чи) мало
Б (де) небудь, (уві) сні, (по)
одинці, (на) раз
В (по) перше, (що) найширше,
(на) весні, (на) вагу
Г (без) смаку, (на) решті, (з)
ліва, так (то)
|
||||
3. Через дефіс треба
писати всі прислівники в рядку:
|
4. Які прислівники пишуться через
два дефіси?
|
||||
А (будь) куди, (по) третє, де
(таки), (казна) де
Б (мимо) хідь, (де) небудь, (на)
чолі, (в) горі
В (по) трохи, (до) дому, ледве
(ледве), все (таки)
Г (все) одно, так (то), (що)
найдорожче, (в) затишку
|
А Кінець (кінцем), будь (що) будь, раз (у) раз, (аби) як
Б хоч (не) хоч, де (не) де, всього (на) всього, пліч (о) пліч
В рік (у) рік, пліч (о) пліч, (з) діда (прадіда), (казна) коли
Г добре (добре), коли (не) коли, без (кінця) краю, (з) дня (на) день
|
||||
5. Визначте, у якому рядку всі
прислівники пишуться з НЕ окремо:
|
6. Укажіть рядок, у якому всі
прислівники пишуться з -н-:
|
||||
А (не) порушно, (не) нароком, (не) забаром, (не) зграбно
Б (не) даремно, (не) охоче, (не) далеко, (не) щодавно
В (не) байдуже, (не) вдоволено, (не) впинно, (не) вилазно
Г (не) дуже, (не) досить, (не) варто, (не) зовсім
|
А спокійн...о, відмін...о,
послідовн...о, негативи...о
Б безладн...о, таємн...о,
непоган...о, віддай...о
В доречн...о, старан...о,
гостин...о, закон...о
Г гуман...о, безжурн...о,
ритмічн...о, незмін...о
|
||||
7. Установіть відповідність між прислівниками та
їх написанням:
|
|||||
Написання
|
Прислівники
|
||||
1
|
разом
|
А
|
(по)третє
|
||
2
|
через дефіс
|
Б
|
віч(на)віч
|
||
3
|
окремо
|
В
|
(на)перекір
|
||
4
|
через два дефіси
|
Г
|
(по)троє
|
||
Ґ
|
(ти)хий
|
||||
8. Побудуйте речення з прислівником по-новому та речення з поєднанням слів по новому.
9. Наведіть власний приклад речення із двома
прислівниками.
þ Контрольне аудіювання тексту наукового стилю.
Учитель читає
текст від початку до кінця, учні сприймають його.
Біосфера
Учені вважають, що Земля, як планета,
виникла близько 4,5 млрд років тому. Вона була безлюдною. Мертву тишу порушував
тільки гуркіт вулканів, які вивергали розпечену лаву та хмари розжареного
попелу.
Близько 3,5 млрд років тому в
мілководних частинах морів з'явилися перші живі істоти – грудочки білка, що
живилися, рухалися, розмножувалися.
Минали сотні мільйонів років.
Живі організми змінювались і вдосконалювались. Про це свідчать скам'янілі
залишки, які можна побачити в краєзнавчих музеях. Спочатку основні види живих
організмів жили в морській воді. Тільки близько 450 млн років тому вони почали
виходити на суходіл, створивши до сьогодні суцільну оболонку життя на Землі – біосферу.
Усі організми об'єднують у
четверо царств живої природи: рослини (близько 500 тис. видів), тварини
(близько 1,5 млн видів), гриби (понад 100 тис. видів), мікроорганізми
(мікроскопічні, часто одноклітинні організми). Живі організми, що належать до
різних царств, тісно взаємозв'язані. Рослини здатні створювати органічні
речовини з неорганічних, виділяючи кисень. Цей процес називають фотосинтезом.
Тварини не здатні самі створювати
органічних речовин і дістають їх, з'їдаючи траву (травоїдні) чи інших тварин
(хижаки).
На відміну від інших оболонок
Землі, біосфера не має власних меж, а розміщується в межах інших оболонок.
Значному поширенню живих
організмів сприяє їхня здатність пристосовуватися до різноманітних умов.
Зокрема, нижчі організми були виявлені в ісландських гейзерах з температурою
води +93 °С. Спори окремих бактерій зберігають життєздатність за температури
-253 °С. Більшості живих організмів для дихання необхідний кисень, та трапляються
бактерії, здатні жити глибоко під землею без нього. Мешканці океанічних глибин
витримують надзвичайно сильний тиск товщі води.
Уся гідросфера заселена живими
організмами, які виявлені навіть на величезних глибинах. Тваринний світ океану
багатий і різноманітний.
У літосфері межі біосфери вчені
визначають по-різному: від кількох сотень метрів (ближче до поверхні
трапляються личинки комах, у печерах – кажани, у підземних річках – сліпі
риби) до кількох кілометрів – межі життя бактерій, здатних існувати без
повітря.
Отже, біосфера охоплює шари
атмосфери, усю гідросферу та верхні частини земної кори.
Поширення живих організмів на
Землі дуже нерівномірне. До полюсів кількість їхніх видів постійно
зменшується. Це залежить від клімату.
У приекваторіальній зоні
суходолу, з високими температурами та великою кількістю опадів протягом усього
року, розвивається розкішна рослинність. Верхівки дерев змикаються, утворюючи
непроникне для сонячних променів зелене шатро. Окремі дерева досягають 60-80 м
заввишки. Вони оповиті ліанами, на стовбурах і гіллі дерев оселяються інші
рослини, які засвоюють вологу з повітря. Рослинність настільки густа, що ліси
майже не прохідні. Дуже багато тварин і птахів маскуються серед квіток та
листя цього вічнозеленого лісу, типовими представниками якого є мавпи.
На північ і південь від екватора,
у зоні тропіків, де температури високі, а опадів мало, клімат посушливий.
Рослинність бідна, тварин мало. Багато з них зариваються в пісок або живуть у
норах (змії, ящірки, дрібні ссавці). Інші можуть тривалий час не пити води
(верблюди) або пробігати великі відстані в її пошуках (антилопи).
У помірних широтах, де
температура змінюється за сезонами, а опадів буває достатньо, ростуть ліси,
дерева яких на зиму скидають листя.
Біля полюсів в умовах низьких
температур рослин майже немає. У товщі снігу й льоду живуть тільки бактерії та
деякі одноклітинні водорості. Серед тварин найпоширенішими є білі ведмеді
(Арктика) та пінгвіни (Антарктида), яких налічують кілька видів.
Отже, склад біосфери змінюється
від екватора до полюсів (З енцикл., 510 сл).
þ Виконання завдань до тексту.
1. Основне призначення прослуханого тексту:
А представлення наукових даних суспільству;
Б активний вплив на слухача й спонукання до
творчої діяльності;
В регулювання ділових відносин у суспільно-виробничій
сфері;
Г формування моральних якостей та естетичних
смаків слухача.
2. Властиві текстові стильові особливості вміщено в рядку:
2. Властиві текстові стильові особливості вміщено в рядку:
А образність мовлення, використання слів у
переносному значенні;
Б емоційність, простота, доступність;
В велика кількість термінів, точність слововживання;
Г багатозначна образна лексика, декларативність.
А рельєфу;
Б клімату;
В температури повітря;
Г впливу людини.
А літосферу;
Б тропосферу;
В стратосферу;
Г біосферу.
А антропогенезом;
Б онтогенезом;
В біосинтезом;
Г фотосинтезом;
6. Помилковим є твердження:
6. Помилковим є твердження:
А тварини здатні самі створювати органічні
речовини;
Б біосфера розміщується в межах інших оболонок;
В у зоні тропіків клімат посушливий;
Г біля полюсів в умовах низьких температур рослин
майже немає.
7. Упослідовніть пункти плану відповідно до викладу думок у тексті:
7. Упослідовніть пункти плану відповідно до викладу думок у тексті:
А різноманітність організмів на Землі;
Б поширення живих організмів;
В зародження життя на Землі;
Г межі біосфери.
8. Увідповідніть назви тварин з місцем їхнього заселення.
8. Увідповідніть назви тварин з місцем їхнього заселення.
1. Мавпи;
А Антарктида;
2. верблюди, антилопи; Б
зона тропіків;
3. білі ведмеді; В Арктика;
4. пінгвіни;
Г Австралія;
Ґ приекваторіальна зона суходолу.
9.
Відновіть
твердження, уставивши однорідні члени речення: Усі організми об'єднують у
четверо царств живої природи: ..., ..., ..., ... .
Оцінювання
тестових завдань аудіювання «Біосфера».
Номер завдання
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Правильні відповіді
|
А
|
В
|
Б
|
Г
|
Г
|
А
|
В,
А,
Г,
Б
|
А-4,
Б-2,
В-3,
Ґ-1
|
рослини,
тварини,
гриби,
мікроорганізми
|
Кількість балів
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
2
|
2
|
2
|
Організований
збір зошитів для контрольних робіт.
Відповіді
вчителя на запитання, що виникли в учнів під час виконання контрольної роботи.
Підсумок уроку.
۩ Скласти або пригадати й занотувати рекламні гасла
(10-12) із прислівниками й прислівниковими словосполуками. Наприклад:
Робімо добро разом! Завжди вигідно! Ідеально для дому. Визначити розряд
прислівників за значенням; з'ясувати, яку роль вони відіграють у рекламному
тексті.
¨ Повторити вивчений теоретичний матеріал.
¨
Підготувати
зв'язну розповідь на лінгвістичну тему «Прислівник як частина мови» за
матеріалами одного чи кількох параграфів підручника, використавши
узагальнювальні таблиці і схеми.
Немає коментарів:
Дописати коментар