пʼятниця, 26 лютого 2016 р.

ул №46 В. Симоненко "Лебеді материнства" 7 клас

Тема. Василь Симоненко - «лицар на білому коні» в українській літерату­рі. «Лебеді материнства». Фольклорна основа поезії. Символічний зміст обра­зу лебедів.
Мета: поглибити знання школярів про життєвий і творчий шлях В. Симоненка; проаналізувати його поетичний твір «Лебеді материнства», звертаючи увагу на ідейно-художній та символіч­ний зміст, жанр, образи; розвивати нави­чки виразного читання ліричних творів, уміння аналізувати їх, зв'язно й грамотно викладати свої думки; плекати почуття любові до батьківщини, повагу й синів­ську вдячність матері.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет В. Симоненка, бібліотечка його творів, аудіозапис поезії «Лебеді материнства» у виконанні автора, відеокліп пісні «Виростеш ти, сину...» із репертуару І. Стиць, репродукції гобелена М. Біласа.
Методи, прийоми і форми роботи: виразне читання поезії вчи­телем, інтерактивні вправи «Доведи або спростуй» та «Мікрофон», бесіда, слово вчителя, створення спектра твору, скла­дання 11-слів'їв.
Перебіг уроку
Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Виразне читання вірша вчителем.
Василеві Симоненку...
У місті над Славутичем прадавнім,
Де славою застиг Вітчизни біль,
Свободи дух живе у вічно-травні,
І вічно молодий там спить Василь.

Свічадо правди, полум'яне серце
Вкраїні сяє крізь безодню бід.
Не стишиться душі джерельне скерцо,
Із слів не облетить духмяний цвіт.

Безсмертні письмена він нам залишив,
Спішив творити, ніби знав про те,
Що спів його так швидко змінить тиша
І доля терном у піснях зросте.

Не долюбив, не доспівав, та гідно
Звання Людини по житті проніс.
Кохав свободу і Вкраїну рідну
До саможертви, до кривавих сліз.

Не страшно молодими помирати,
Коли у мріях і у серці рай,
І людям із добром заповідати:
«Радій життю, надійся, вір, кохай!»
Л. Ніколаєнко
¨       На вашу думку, про кого з україн­ських поетів ідеться в поезії? Які цьому є підтвердження? Відповідь обґрунтуй­те.
Актуалізація опорних знань учнів.
þ  Гра «Шифрограма» - асоціативні слова
Біївці
2
12
13
3
27
12
В. Щербань
3.
30
7
21
2
1
18
31
С. Василенко
22.
3
1
22
11
16
7
18
15
19
Симон
22
11
17
19
18
лебеді
16
7
2
7
6
12
мати
17
1
23
11
син
22
11
18
Батьківщина
2
1
23
31
15
12
3
30
11
18
1
Пашкевич А.
20
1
29
15
7
3
11
28
¨       Що ви пам'ятаєте про життя і долю В. Симоненка, його творчість із вивчено­го в попередніх класах?
G  Перегляд док. видавництва «ГЛАС» про В. Симоненка.
-         Де народився?
-         Які збірки вийшли за життя поета?
-         Що вас вразило?
Оголошення теми й мети уроку.
Опрацювання навчального матеріалу.
Учитель. Навряд чи можна знайти серед біографій поетів-шістдесятників долю яскравішу і трагічнішу, ніж життя Василя Симоненка. За свої 28 років він зробив і багато, і мало водночас. Багато, зважаючи на ту самобутню літературну спадщину, яку він залишив нащадкам; мало, з огляду на те, скільки поет міг ще зробити, якби не смерть, що забрала його в розквіті сил та творчої енергії.
Василь Симоненко народився 8 січня 1935 року в давньому козацькому селі Біївці на Лубенщині, глибоку синівську любов до якого проніс через усе життя.
Серед спогадів дитинства - багато горя, важкі повоєнні роки. Далі - на­вчання у школі. Як згадували вчителі, хлопець вирізнявся з-поміж інших розу­мом, був найкращим учнем, багато чи­тав і писав вірші. Вищу освіту здобував, навчаючись на факультеті журналістики Київського університету імені Тараса Шевченка. Потім працював у редакці­ях газет «Молодь України», «Черкаська правда», «Робітнича газета». Як жур­наліст у своїх статтях критикував хиби партійно-бюрократичного апарату, через що зазнавав систематичного цькування з боку офіційних владних структур.
За двома датами, між якими проляг­ли його дороги, - чимало добрих справ і напружена творча праця. За життя поета вийшла друком лише одна його збірка - «Тиша і грім» (1962). Друга - «Земне тяжіння» побачила світ лише у вересні 1964 року. Непростий шлях долали на­ступні книжки письменника - збірка новел «Вино з троянд» (1965), «Поезії» (1966), «Лебеді материнства» (1981).
Уже перші вірші Василя Симоненка, надруковані в газетах і журналах, засвід­чили, що в літературу прийшов поет не­звичайного хисту й високої громадської свідомості. Це підтвердила збірка «Тиша і грім», від якої повіяло свіжістю, щирі­стю, розважливістю і молодим завзяттям.
Письменник, публіцист, борець за права людини, він у досить молодому віці мав міцні переконання й суворі принци­пи, чітке усвідомлення сутності людини, навколишньої дійсності, творчості.
Василь Симоненко звертався до різних жанрів та форм. Він - автор громадян­ської й патріотичної лірики, гумористич­них і сатиричних творів, казок для дітей, щоденникових записів, прозових творів.
Подією в житті митця стало обгово­рення його поезій на творчому вечорі в республіканському будинку літераторів, де прозвучали зокрема ті вірші, які не могли на той час бути надрукованими.
4 грудня 1963 року Василь Симонен­ко помер після звірячого та безкарного побиття його міліцією.
У 1995 році поетові було посмертно присуджено Національну премію Укра­їни імені Тараса Шевченка.
Симоненкова лірика приваблює само­бутньою образністю поетичної мови, від­критістю й чесністю автора, пристрастю й непоборним духом своїм. А ще більше - ніжністю і ліризмом, глибоким проник­ненням у душу людини. Сповнена вогнем його палкої душі, вона й нині є окрасою нашої літератури.
Одним із найпопулярніших віршів Василя Симоненка, який став справжнім поетичним шедевром, є його «Лебеді ма­теринства».
Робота з текстом поезії «Лебе­ді материнства».
Прослуховування твору з голосу В. Симоненка(muzofon.com/search/Живий%20голос%20Василя Симоненка).
?  Чи сподобався вам вірш? Які емо­ції він у вас викликав? Відповідь обґрун­туйте.
?  Які картини виникли у вашій уяві, коли ви слухали поезію?
Виразне читання поезії учнями по строфах.
Бесіда
      Що могло стати поштовхом до написан­ня вірша «Лебеді материнства»?
      На скільки частин можна умовно поді­лити поезію? Відповідь обґрунтуйте. («Лебе­ді материнства» можна умовно поділити на дві частини. У першій ми бачимо, як мати піклується про маленького сина, що лежить у колисці. Мати для немовляти - це весь світ. У другій частині образ матері переростає в образ Батьківщини, рідної поетові України. Життя поставить перед сином нові вимоги, з'являться нові клопоти, утім мати завжди буде переживати й турбуватися про сина.)
      Визначте мотиви вірша «Лебеді мате­ринства». (У творі простежуються мотив казкового дивосвіту, створений материн­ським піклуванням і ніжністю, та мотив до­роги як вибору життєвого шляху вже дорос­лою людиною.)
      Чи можна сказати, що вірш Василя Си­моненка «Лебеді материнства» сповнений ро­мантичного пафосу? Відповідь обґрунтуйте.
    Знайдіть і прокоментуйте засоби художньої виразності у вірші «Лебеді материнства». (У поезії чимало різних за­собів художньої виразності: надзвичайно яскраві, промовисті епітети - «лебеді рожеві», «зорі сургучеві», «сивими очи­ма», «материнська добра ласка», «тихі зорі», «рожевим пір'ям», «золотим су­зір'ям», «приспані тривоги», «хмільні смеркання», «мавки чорноброві», «сади зелені», «хлопців чорночубих», «білява хата», порівняння «лебеді, як мрії». Письменник також застосовує уособлен­ня: «заглядає в шибу казка», «будуть мандрувати очі материнські і білява хата», «прийдуть з України верби і то­полі, стануть... листям затріпочуть... душу залоскочуть» і метафор: «мріють крилами... лебеді», «сиплють ночі... зорі», «темряву тривожили криками півні», «танцювали лебеді, лопотіли крилами і... пір'ям, лоскотали марево». Тропи відзна­чаються національним колоритом, допо­магають розкрити зміст образів твору.)
    Проаналізуйте мовні особливості поезії. Яка роль їх? (Риторичні звертан­ня (лебеді, тихі зорі, сину) надають мові твору виразності. Заперечення «Вибра­ти не можна тільки Батьківщину», «... не можна рідну матір вибирати» експресив­но виражають аксіоматичність суджен­ня. Уміло застосована інверсія в кількох реченнях акцентує на прикінцевих словах-образах: «За тобою завше будуть мандрувати очі материнські і білява хата»; «Прийдуть з України верби і то­полі»; «Будуть тебе кликать у сади зе­лені хлопців чорночубих диво-наречені».)
   Дослідіть ритмічну будову тво­ру. (Поезія за ритмомелодикою нагадує коломийки. В. Симоненко звернувся до традиції чотирнадцятискладника, по­ступово переходячи до дванадцяти- та тринадцятискладового розміру.)
   Прокоментуйте назву вірша. Що символізують лебеді?
   Визначте і прокоментуйте інші образи-символи, наявні у творі.
   Схарактеризуйте образ матері в по­езії. (Якісь конкретні риси матері лірич­ного героя у творі не описано, але вірш сповнений такою щирою любов'ю до неї, що образ матері зримо постає перед чи­тачем. Понад те, оповідь ведеться від її імені, це своєрідний заповіт синові. Цей твір набуває водночас і національного, українського характеру, і загальнолюд­ського звучання. Адже шанобливе став­лення до Батьківщини притаманне будь-якій національно свідомій людині. Отже, образ матері нерозривно поєднаний у творі з образом Батьківщини.)
   Сформулюйте ідею твору? (Оспіву­вання загальнолюдських цінностей: мате­ринства, любові до дитини, знання і збе­реження звичаїв і традицій рідного краю).
1) Мати — центральний в духовному Космосі українців починаючи з трипільської доби. В народному уявленні мати завжди ототожнювалася з Батьківщиною. Тому зрада їй вважалась непростимим гріхом, а втрата — катастрофою. Вибір іншої Батьківщини постійно осуджувався, оскільки призводив до самознищення нації.
І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі...
·           Тополя (у народних легендах) — це перевтілена дівчина (про це йдеться і в поемі Т. Шевченка «Тополя»)
·           Верба — це дерево життя.
Інтерактивна вправа «Мікрофон». Дайте стислі відповіді на запитання.
-   Чому саме останні два рядки вір­ша «Лебеді материнства» викарбувано на могилі поета в Черкасах?
-   Чи актуальна нині поезія В. Симоненка? Наведіть 1-2 аргументи.
Інтерактивна вправа «Доведи або спростуй». Доведіть або спростуй­те тезу: «У поезії "Лебеді материнства" наявні спільні риси з українськими ко­лисковими».
Учитель. Зі спогадів сучасників про поета та з чернеток його творів ми знаємо, що Василь Симоненко дуже ре­тельно працював над кожним словом. Міг неодноразово переробляти, виправ­ляти, доповнювати написане, добираючи якнайточніші слова, ритмічний та опти­мальний малюнок поезій.
«Лебеді материнства» він «шліфував» тривалий час, викреслював деякі неточні фрази і навіть строфи. Коли порівняти різні текстологічні варіанти, можна поба­чити в них істотну відмінність, загальну спрямованість автора на вдосконалення поетичного мовлення. Попервах вірш по­чинався словами суто особистісного ха­рактеру, що їх пізніше було знято:
Прилітайте до колиски лебеді рожеві,
Заспівайте пісню-мрію сину Василеві.
Кількох варіантів зазнав епітет «бі­лява хата» («українська», «батьківська»), допоки не віднайшовся у місткому озна­ченні, оповитому виразно національним колоритом. Ці приклади засвідчують, що поет вельми серйозно ставився до своїх творів, вбачав у них могутню силу есте­тичного та ідейного впливу.
Знамениті «Лебеді материнства» В. Симоненка – своєрідний гімн синів­ської любові, патріотизму. Частина цьо­го твору згодом стала піснею, музику до якої написав Анатолій Пашкевич.
G  Перегляд відеокліпу пісні «Виростеш ти, сину...» із репертуару Ірини Стиць.
¨      Порівняйте текст вірша і пісні. Чому саме слова з другої частини поезії, на вашу думку, стали піснею?
¨      На чому акцентується увага в пое­зії? в пісні?
¨      Розгляньте гобелен М. Біласа «Ле­беді материнства». Прокоментуйте поба­чене в контексті образної системи вірша.

Створення спектра твору. Скла­діть спектр твору, додержуючи послідов­ності виконання, поданої у пам'ятці.
Методична ремарка. Спектр - багатобарвна смуга, схожа на веселку, яка утворюється при проходженні світлового
променя крізь призму або якесь інше середо­вище, що заломлює проміння. Ми називаємо спектром творче завдання у вигляді кола або квадрата, розділеного на сегменти різних ко­льорів згідно з колірною палітрою аналізова­ного твору.
Пам'ятка з виконання спектра
1.     Сформулюйте тему й осно­вну думку твору.
2.     Визначте, які емоції викли­кає у вас цей твір.
3.     Зіставте ці емоції з різними : кольорами (наприклад: почуття са­мотності - сірий колір).
4.   Подумки визначте, яких емо­цій у творі більше: позитивних чи негативних.
5.   Намалюйте на аркуші паперу коло або іншу геометричну фігуру.
6.     Розбийте фігуру на сектори, розфарбовуючи його кольорами ваших емоцій: чим більше розмір певного сектора, тим більше цей твір викликає у вас певну емоцію. У вашому спектрі може бути будь-яка кількість кольорів.
7.     Прокоментуйте свою роботу: який колір яку емоцію символізує, якими словами з тексту можна під­твердити правдивість ваших спо­стережень.
Закріплення вивченого
Проведення тестового опитування
1.    Колір лебедів у поезії: а) білий; б) рожевий; в) сірий.
2.    Лебеді порівнюються з: а) хмарами; б) чаклунством; в) мріями.
3.    Мати не пускала до хати гойдати колиску: а) досаду; б) смуток; в) лихо.
4.    Лебеді панували в хаті на стіні:
а) під час темряви; б) у будь-який час; в) тільки у дощову погоду.
5.    Коли син виросте, то він:
а) вирушить у дорогу; б) відремонтує батьківську хату; в) змайструє млин.
6.    Мавки чорноброві чекатимуть від дорослого хлопця:
а) ніжності й любові; б) уваги і грошей; в) багато позитивних емоцій.
7.    В житті, на думку В. Симоненка, кожна людина не може вибирати:
а) друга; б) дружину; в) матір.
8.    Останній рядок поезії має такий виклад:
а) «Вибрати не можна тільки Батьківщину»;
б) «Та не можна рідну матір вибирати»;
в) «Можна все на світі вибирати, сину...».
9.    Поезія В. Симоненка «Лебеді материнства» покладена на музику композитором:
а) М. Лисенком; б) П. Майбородою; в) А. Пашкевичем.
10.  «Лебеді материнства» за своєю будовою нагадують:
а) стрілецьку пісню; б) веснянку; в) коломийку.
11.  Образ лебедів у творі асоціюється з: а) мужністю; б) вірністю; в) ніжністю.
12.  У народних легендах верба, яка згадується у вірші, означає дерево:
а) життя; б) добробуту; в) мужності і наполегливості.
Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.
Рефлексія. Підсумок уроку.
Складання 11-слів'їв [сенкану] до поезії «Ле­беді материнства»
Орієнтовне виконання.
Зворушлива.
Чарівна казка.
Почуття патріотизму - святе.
Я люблю рідну Україну.
Колискова.
Оцінювання. Аргументація оцінок.
۩ Загальне. Скласти тести, кросворд, ребуси за творчістю В. Симоненка. Написати невеликий твір на тему «Лебеді материнства летять над моєю долею».

Індивідуаль­не. Підготувати історичні довідки про X. Колумба й Ф. Магеллана.

Немає коментарів:

Дописати коментар