Урок № 73
Тема. Перехід
прикметників з однієї групи в іншу.
Мета: пояснити учням явище переходу прикметників з
однієї групи в іншу; удосконалювати вміння визначати групи прикметників, які
вживаються в переносному значенні; удосконалювати культуру усного й писемного
мовлення; виховувати любов до природи рідного краю.
Очікувані
результати: учні
знають поділ прикметників на групи, розуміють причини та принципи явища
переходу прикметників з однієї групи в іншу, уміють працювати з підручником,
узагальнювати навчальний матеріал.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, тлумачний
словник.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I.
Організаційний момент.
II.
Актуалізація опорних знань учнів
þ Перевірка домашнього завдання.
þ Експрес-контроль
Із тексту випишіть прикметники, поставте до них
питання.
Стояла січнева ніч. За вікном художник побачив
сумну синичку. Він відчинив вікно і впустив бідолашну пташку.
Кілька днів синичка відігрівалась і від'їдалася.
Та пташині дорога воля. Тому художник випустив її.
Синичка розповіла про все іншим птахам, і вони
почали злітатися до художникового вікна. А коли настала весна, птахи спитали,
чим віддячити за порятунок. Відповів художник:
— Я мрію намалювати ясне небо, морську хвилю,
срібний іній. Але не маю для цього фарб!
І почав він знаходити біля вікна дивовижні
фарби. Були вони то в кленовому листочку, то у м'якій пір'їнці. І написав
художник прекрасні картини.
(За Г. Вєтровою)
(Січнева — яка? Сумну — яку? Бідолашну — яку?
Дорога — яка? Художникового — чийого? Ясне — яке? Морську — яку? Срібний —
який? Дивовижні — які? Кленовому — якому? М'якій — якій? Прекрасні — які?)
þ Бесіда.
▼
На які групи за значенням поділяються прикметники?
▼
Які з них можуть виражати різний ступінь якості ознаки?
▼
Які прикметники можуть сполучатися з прислівниками?
▼
На яку ознаку вказують відносні прикметники? Чи мають вони ступені
порівняння? Чому?
▼
Як називаються прикметники, що називають ознаку за приналежністю чогось
людині або тварині? На які питання вони відповідають?
þ
Практична робота.
Поширте
текст якісними, відносними прикметниками. Визначте їх рід, число, відмінок.
Складіть два речення з присвійними прикметниками, які були б продовженням чи
частиною поданого тексту або відповідали темі.
Поле. Жито
нахиляється під вагою колосків і хвилюється, як море, від вітру. А над полем
піднімаються сосни, освітлені сонцем. Шумлять на вітрі їх гілки. Дорога в'ється
між полями. Вона стрічкою біжить у долину, потім зникає. Обабіч дороги ростуть
волошки, ромашки, зеленіє трава. (Із часопису)
þ Морфологічний футбол (учитель кидає м'яча і одночасно називає питання
з теми)
1) Прикметник — це службова частина мови? (Ні.)
2) Прикметник відповідає на питання який? чий?
(Так.)
3) Прикметник виражає... (ознаку предмета або
його належність комусь.)
4) Прикметник змінюються за... (родами, числами
і відмінками)
5) Початкова форма прикметника... (називний
відмінок однини чоловічого роду)
6) У реченні прикметник є... (означенням, рідше
присудком).
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація
навчальної діяльності школярів
þ
Проблемне питання.
-
Діти, допоможіть мені розібратися з плутаниною.
Прикметник
золотий у словосполученні золотий перстень належить до розряду
відносних прикметників, оскільки виступає назвою ознаки за відношенням її до
предмета, тобто перстень із золота.
— А чи
можна сказати те саме стосовно прикметника золотий у словосполученні
золоті руки? Аргументуйте відповідь.
þ
Слово вчителя.
Прикметники
можуть переходити з одного розряду за значенням до іншого.
Якісні прикметники
переходять у відносні, якщо втрачають здатність виражати певну кількість
більшою чи меншою мірою: білий лебідь — біла раса.
Якщо
відносні прикметники вживаються в переносному значенні, вони переходять у
якісні: дві срібні чарочки — срібні роси.
Присвійні
прикметники переходять у відносні та якісні, якщо набувають їхніх ознак:
ведмежа лапа — ведмежа послуга, заяча нора — заяча душа.
þ
Робота з підручником.
► Опрацювання теоретичного матеріалу на с. 148.
►
Виконання вправ 334, 335.
Творення присвійних
і відносних прикметників
|
|
Відносні
|
Присвійні
|
• Відносні прикметники творяться за допомогою
суфіксів -н-, -ан, -ян, -ов-, -ев-, -ськ-: залізний, піщаний, весняний, зимовий,
кисневий, київський;
•
-льн- (у прикметниках, що вказують на відношення предмета до дії):
освітлювальний
|
§ Присвійні прикметники утворюються ви іменників першої та другої відмін.
§ Від іменників першої відміни присвійні
прикметники утворюються за допомогою суфікса -ин: Галина — Галинин, Галя — Галин, Микола — Миколин, сестра
— сестрин, сусіда — сусідин, мати — материн.
§ Суфікс -ін- (на письмі -їн) уживається після основи на [й]: Марія — Маріїн.
§ Від іменників другої відміни присвійні
прикметники утворюються за допомогою суфікса -ів (-їв), який чергується з
-ов або -ев (-єв): батьків
— батькова, братів — братова, Андріїв — Андрієва, Василів — Василева
|
I Запишіть словосполучення, утворивши відносні
прикметники від поданих у дужках іменників і дієслів. У прикметниках виділіть
суфікси
Зразок. (Народ) пісня — народна пісня.
(Україна)
мова; (студент) хор; (вишня) сад; (дерево) будинок; (живити) джерело; (шовк)
сорочка; (солома) бриль; (мідь) прикраса; (цемент) завод; (танцювати) колектив;
(рік) звіт; (навчати) рік.
(Українська мова; студентський хор; вишневий сад;
дерев'яний будинок; живильне джерело; шовкова сорочка; солом'яний
бриль; мідна прикраса; цементний завод; танцювальний колектив; річний
звіт; навчальний рік).
I Утворіть присвійні прикметники від поданих слів
Сестра, брат, прадід, Іван, Микола, Андрій,
Марина, Марія, Наталя, учитель, школяр, учень, друг, однокласник.
(Сестрин, братів, прадідів, Іванів, Миколин,
Андріїв, Маринин, Маріїн, Наталин, учителів, школярів, учнева, другова,
однокласників).
Правопис присвійних прикметників
|
• Присвійні прикм-ки,
утворені від іменників-власних назв, пишемо з великої літери: Сергіїв олівець, Софіїн вінок, Шевченкова
поема.
• З малої літери
пишемо присвійні прикм-ки, що належать до народних назв рослин: петрів батіг (цикорій), адамове ребро
(купина).
• З мал. літери пишемо
утворені від власних імен присв. прикм-ки, які належать до складу
фразеологізмів (езопова
мова, аріаднина нитка, прокрустове ложе) або наукових
термінів
(піфагорова теорема).
|
þ Тренувальні вправи.
1.
До кожного прикметника доберіть по два такі іменники, щоб в отриманих
словосполученнях прикметники належали до різних розрядів. Зразок: заячий хвіст (присв.) — заяча шапка (відн.), заяча вдача
(якісн.).
Оксамитовий, вовчий, батьківський, материнська,
ведмежий.
2.
Замініть у реченнях виділені прикметники іншими відповідниками-синонімами
(бажано 2 і більше прикладів). Придумайте свої 2-3 приклади речень з якісними
прикметниками (у переносному їх значенні) і запишіть.
§ У моєї матері — золоте серце, у тата —
золоті руки, а в бабусі — золоті поради.
§ Марічка має срібний голос. Я з дитинства
маю срібну мрію.
§ Малята зазвичай бачать рожеві сни.
§ Його залізній витримці дивувались усі.
§ Не треба мені ведмежої послуги!
3.
Утворіть словосполучення, потім уведіть їх у речення: 1) з відносними та
присвійними прикметниками; 2) — якісними.
Зразок: бузковий (цвіт, сукня).
1) Бузковий
цвіт чарував і манив. 2) Бузкова сукня дуже пасувала мамі.
§
Материнська (турбота, ласка).
§
Вишневий (сік, хустка).
§
Малиновий (напій, костюм).
§
Собача (голова, зграя, холод).
§
Орлиний (дзьоб, пір'я, погляд).
?
Вправа з ключем
Випишіть у колонку словосполучення в такій
послідовності: 1) з якісними; 2) з відносними; 3) з присвійними прикметниками.
Лисячий усміх, золотий
браслет, золоте правило, риб'ячий жир, лисяче манто, гусячий пух, горобина ніч,
лисячі нори.
• З останніх букв повинні скластися останні два
слова вислову французького просвітителя ХVІII ст. Ш. Монтеск'є: «Треба багато вчитися, щоб знати... (хоч трохи)».
Якісні: лисячий усміх, золоте правило, горобина ніч.
Відносні: золотий браслет, риб'ячий жир, лисяче манто.
Присвійні: гусячий пух, лисячі нори.
þ Робота в групах.
Складіть усний твір-мініатюру на одну з тем.
Група І — «Весна в рідному краї».
Група II — «Літо-літечко веселе».
Група III — «Падає останній листочок».
Група IV — «Красуне-зима».
Розподільний диктант
► Розподіліть словосполучення в 6 колонок. Перша колонка — якісні
прикметники, друга — відносні, третя — присвійні, четверта — відносно-якісні,
п'ята — присвійно-якісні, шоста — присвійно-відносні.
Червона троянда (якіс.), собача шкіра (присв.), залізні ворота (віднос.),
журавлиний ключ (присв. -віднос.), малиновий стяг (віднос.-якіс.),
вовчий апетит (присв.-якіс.), вдала спроба (якісн.), мамині вуста (присв.),
мамина посмішка (присв.-віднос).
Дослідження-зіставлення. (Праву частину
дошки закрито.) Прочитайте словосполучення. Визначте групи прикметників за
значенням. Обґрунтуйте відповідь, срібна каблучка срібна роса залізна решітка
залізна дисципліна собачий хвіст собачий
холод
срібна каблучка
залізна решітка
собачий хвіст
заяча лапа
срібна роса
залізна дисципліна
собачий холод
заяча душа
Ø Прочитайте
словосполучення правої колонки. У прямому чи переносному значенні вжито в них
прикметники? Чи вказують прикметники срібна, залізна на відношення до
матеріалу, а собачий, заяча - на належність чогось тварині? Доберіть
синоніми до кожного прикметника у словосполученнях правої колонки.
(Наприклад: срібна роса - прозора, блискуча; заяча душа - полохлива,
боягузлива.)
Ø Яку ознаку
виражають ці прикметники? Зробіть висновок, коли відносні та присвійні
прикметники переходять у якісні.
Дослідження-класифікація. Визначте, до якої групи за значенням належать
прикметники в поданих словосполученнях.
Кам'яна
стіна, кам'яне серце; солодка мрія, солодка халва; золоті вироби, золоті руки;
бронзова медаль, бронзова засмага; зміїне жало, зміїна посмішка, зміїна шкіра;
вовче лігво, вовча шапка, вовчий погляд; гусячий пух, гусяча шкіра; березова
каша, березова гілка.
Міркуйте: зміїне жало - це жало, що належить змії, присвійний; зміїна шкіра - матеріал, відносний; зміїна посмішка - зла, страшна посмішка, якісний.
Ø Складіть речення з двома словосполученнями на
вибір.
Творча хвилинка. Утворіть словосполучення з поданими
прикметниками, щоб вони належали до різних лексико-граматичних груп.
Овечий (І
варіант), орлиний (II варіант).
Робота біля дошки. Запишіть речення. Поясніть орфо- і пунктограми.
Установіть належність кожного речення до стилю мовлення. Укажіть фразеологізми
і термінологічні сполучення. Назвіть розряд прикметників, що входять до
складу фразеологізмів (термінів). Які з цих прикметників перейшли з одного
розряду в інший?
Серпень
синьоокий, бо Петрові батоги цвітуть, і верес, і айстри (Д. Чередниченко).
Наступним етапом розв'язування задачі стане квадратне рівняння. Бачиш, яка
квітка вогненна? Це бузьків вогонь (Д. Чередниченко). Для поліпшення економічної
ситуації в країні потрібно дати зелену вулицю вітчизняним товаровиробникам
(3 газ.). Прем'єр-міністр Великобританії увійшла в історію як «залізна
леді» (3 газ.). Дітки, у нашого Вовки сьогодні вовчий апетит! (О.
Винничук)
• Виконайте морфологічний, словотвірний і розбір
за будовою слова товаровиробникам.
Творчо-розподільна робота. Установіть розряд поданих прикметників.
Крижаний,
гарячий, золотий, кам'яний, солодкий, кислий, оксамитовий, сталевий, металевий,
залізний, медовий, гострий, широкий, глибокий.
• Утворіть словосполучення з цими прикметниками,
щоб вони вживалися в переносному значенні і характеризували риси людини.
Ø Розподіліть словосполучення за значенням.
Молочний
кисіль, молочне світло, холодне серце, холодний день, легка атлетика, легка
сумка, сліпий дощ, сліпий музикант, біла армія, білий сніг, шоколадний
відтінок, шоколадна плитка, залізна воля, залізний прут, шовкова трава, шовкова
блузка, золоті руки, золоті прикраси, риб'ячий жир, риб'ячий хвіст,
дівочий хоровод, дівоча коса, дівоча пам'ять, батьківська хата, батьківська
любов, ластів'яче гніздо, ластів'яче пір'я.
Із виділеними словосполученнями складіть
речення.
þ Слово вчителя.
— Уявіть
собі, що за роботу в класі ви одержали великий пиріг. Поділіть цей пиріг на
всіх у залежності від того, хто як працював. Скажіть, чому саме так ви
поділили пиріг?
V.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
?
Опрацювати теоретичний матеріал на с. 148 + конспект у зошиті.
?
Виконати вправу 336.
?
Написати невелику казку чи твір-мініатюру на тему «Моя подорож у країну
мрій».
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
-
Уявіть собі, що за роботу в класі ви одержали
великий пиріг. Поділіть цей пиріг на всіх у залежності від того, хто як
працював. Скажіть, чому саме так ви поділили пиріг?
НЕТРАДИЦІЙНІ ЗАВДАННЯ
№ 5. Кодовий диктант. Визначте групу прикметників за значенням і
«закодуйте» їх: якщо прикметник якісний, поставте цифру 0, відносний - 9,
присвійний - 3.
Добрий, луцький, далекий, мамин, синій, учорашній, м'який, дідів, світлий,
алюмінієвий, смачний, лисячий.
– Які цифри періодично повторюються? Що ви знаєте про цю дату?
ВІДПОВІДЬ: 0, 9, 0, 3,
0, 9, 0, 3, 0, 9, 0, 3 – день народження Т. Шевченка.
№ 6. Кодовий диктант. У словосполученнях визначте групу прикметників
за значенням і «закодуйте» їх: якщо прикметник якісний, поставте цифру 2, відносний
- 5, присвійний - 0.
Лисячий характер, лисячий комір, лисячий хвіст, близька дорога, залізний
характер, залізний стовп, сусідове авто, холодна зима.
– Які цифри періодично повторюються? Що ви знаєте про цю дату?
ВІДПОВІДЬ: 2, 5, 0,
2, 2, 5, 0, 2 – день народження Лесі Українки.
№ 7. Розподільний диктант. Розподіліть словосполучення залежно від розряду
прикметників і запишіть у три колонки: а) якісні; б) відносні; в) присвійні.
Хороші здібності, весняна злива, хлопчикове скельце, родюче поле, сестрин ірис,
небесна зірка, смачне яблуко, волинський спортсмен, мамині мальви, батькова
оселя, учнівський зшиток, довге крило, важке колосся, материнське серце,
висока статуя, Наталине диво, маленька ластівка.
Ключ. В іменниках підкресліть другу
літеру. Прочитаєте вислів Г. Гейне.
ВІДПОВІДЬ: «Доброта ліпше краси».
Я
хороші здібності
родюче поле
смачне яблуко
довге крило
важке колосся
висока статуя
маленька ластівка
В
весняна злива
небесна зірка
волинський спортсмен
учнівський зшиток
материнське серце
П
хлопчикове скельце
сестрин ірис
мамині мальви
батькова оселя
Наталине диво
№ 8. «Знайди "зайве"». У кожному рядку
вкажіть «зайве» словосполучення. Поясніть.
Золоті сережки, золоті ріки, золоте серце.
Срібний ланцюжок, срібний браслет, срібне павутиння.
Залізні нерви, залізні
двері, залізний кулак.
Лисячий хвіст, лисячий
характер, лисяча нора.
Зозулині черевички, зозулині яйця, зозулине пір'я.
Лебедине крило, лебедина пісня, лебедина вірність.
№ 10. Розподільний диктант. Розподіліть прикметники у три колонки: а) якісні; б)
відносні; в) присвійні.
Спокійний, північний, їжачий, зручний, далекий, учнівський, Миколин,
металевий, особистий, жвавий, анонімний, Степанів, здібний, столярів, березовий,
лагідний, ляльчин.
Ключ. У словах
підкресліть другу літеру. Прочитаєте початок вислову Квінта Горація
Флакка: «... – ось мета
моїх роздумів».
ВІДПОВІДЬ: «Правда і чесне життя…»
Я
спокійний
зручний
далекий
жвавий
здібний
лагідний
В
північний
учнівський
металевий
особистий
анонімний
березовий
П
їжачий
Миколин
Степанів
столярів
ляльчин
№ 11. «Ланцюжок прикметників». До кожного ланцюжка
доберіть відповідний ряд прикметників.
якісний / відносний
/ присвійний
присвійний / відносний / якісний
присвійний / відносний
дідова хата / дідівська хата /
дідівські методи
лисячий характер / лисяча шкура
/ лисячий хвіст
Шевченкове слово /
шевченківський стиль
важка сумка
/ важка промисловість
шоколадні цукерки / шоколадний
відтінок
Немає коментарів:
Дописати коментар