Урок 1
Тема. Іменник як
частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета: повторити й
поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок
визначення морфологічних ознак іменників; формувати загальнопізнавальні вміння
знаходити іменники в текстах, визначати їх роль у реченнях;
розвивати
творчі вміння використовувати іменники у власних висловлюваннях, критичне
мислення, увагу, спостережливість, пам'ять;
за
допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу звернути увагу
учнів на звичаї та обряди українського народу, які відзначають у листопаді.
Тип
уроку: урок
засвоєння нових знань з елементами повторення.
Форма
проведення:
урок-дослідження.
Обладнання:
підручник
«Українська мова. 6 кл» (за заг. ред. О. П. Глазової), асоціативні таблиці
«Розділи мовознавства», «Іменник», дидактичний матеріал.
Хід
уроку
I. Організаційний момент.
II. Установчо-мотиваційний етап.
Ø Які розділи
мовознавства ви знаєте?
Ø Який розділ
мовознавчої науки вивчає частини мови?
Ø Скільки частин
мови існує в українській мові?
Ø За якими
принципами поділяють слова за частинами мови? (Смисловий, морфологічний, синтаксичний, словотворчий).
Частини мови
А частини мови – різнокольорові,
Як пташині звуки у густій діброві.
Всі вони цікаві, всі вони чудові
І потрібні людям всі під, час розмови.
Десять їх існує в українській мові:
Шість з них самостійні, ну, а три – службові.
Вигук – особлива, спонукає волю.
Всі частини
мови –
різнокольорові.
Олена Вадава
III. Генералізація знань учнів (актуалізація мотиваційних
резервів)
Колективна робота з текстами
Ø
Прочитати
текст. Пояснити його заголовок.
·
Народні звичаї
та обряди. – Які ви знаєте великі церковні свята?
Надходить місяць «падолист»...
Текст 1
У день Святого великомученика Димитрія
люди поминають померлих родичів у церкві та обідом удома. Існує вірування, що
вночі можна побачити на кладовищі тіні померлих, які відвідують своїх родичів
із нагоди свята. Тому слід справити поминки померлих родичів і друзів. Щоб
достойно пом'янути, зазвичай замовляють службу в церкві або просто свічки
ставлять, а також улаштовують святковий обід удома. Обід цей не схожий на інші,
він має подаватися ввечері. Існує повір'я, що душі померлих прийдуть уночі,
щоб і собі попоїсти, тому слід від кожної страви відкласти по ложці й поставити
окремо, бажано під образами або на іншому «урочистому» місці. Поруч треба
поставити воду й новий рушник – раптом
якась душа схоче напитися або омитися.
За народними уявленнями, святий Дмитро
приносить зиму, а також завершує весільний сезон. Якщо якась дівчина на порі
залишилася не засватана, то вона вже мала чекати аж на наступний весільний.
ü Виписати з
першого речення іменники. Поставити до них запитання, визначити синтаксичну роль.
Яке значення виражають іменники?
ü Знайти власні
назви. Пояснити їх правопис.
Ø
Прочитати
текст. Пояснити його заголовок.
·
Народні звичаї
та обряди
Надходить місяць «падолист»...
10 листопада – день Святої П'ятниці
Здавна жінки в Україні особливо вшановували
дванадцять п'ятниць:
• п'ятниця перед Благовіщенням;
• десята п'ятниця після Великодня;
• п'ятниця перед Зеленими святами;
• п'ятниця перед Успінням;
• п'ятниця перед Головосіком;
• п'ятниця перед Воздвижениям;
• п'ятниця перед святою Покровою;
• п'ятниця перед Введенням;
• п'ятниця перед Різдвом Христовим;
• п'ятниця перед Водохрещем;
• дві п'ятниці Великого посту.
День Великомучениці Параскеви, або святниці П'ятниці,
відзначався в церкві з великими урочистостями ще на початку XVIII століття.
Цього дня забороняється прясти й шити. Є повір'я, що свята П'ятниця може
з'явитися у вигляді побитої цвяхами й порізаної ножами бідної жінки – це так
знівечили святу П'ятницю люди, які працюють у цей вихідний день.
ü Виписати з
першого речення іменники. Поставити до них запитання. визначити синтаксичну
роль. Яке значення виражають іменники?
ü Знайти власні
назви. Пояснити їх правопис.
IV. Сприймання й вивчення нового матеріалу.
Створення
мовленнєвої ситуації на основі роботи зі схемою (вивчення лінгвістичного
матеріалу)
Ø
Прочитати
вірш «Іменник».
Ø
Дати
відповіді на питання:
1.
Що
називається іменником?
2.
У
якому розділі науки вивчається іменник:
3.
На
які питання відповідає?
4.
Які
морфологічні ознаки властиві іменникові?
5.
Яку
синтаксичну роль виконує іменник?
Іменник
Іменник назви
надає
Всьому, що бачить око.
Буває власний і загальний,
Істота – неістота.
Він має чітко
рід, відміну,
Причому рід постійний,
І цим від іменних частин
Іменник і відмінний.
А змінні ознаки його –
Відмінок і число.
Олена Вадава
Коментар учителя. Іменники бувають з конкретним і
абстрактним значенням.
Конкретні
|
Абстрактні
|
Виражають
поняття, в яких передається все те, що сприймається безпосередньо органами
чуття: дівчина, школа, рушник, ікона
|
Назви
узагальнених понять – якостей, властивостей, дій, процесів: ніжність, свято, уявлення, традиції
|
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної
роботи
·
Робота
з підручником
§ 19, /с. 96/
Починаю із запитання: від якого слова утворено назву частини мови - іменник? Від слова ім'я, яке означає «найменування, назва».
Спостереження
1. Пропоную учням
на прикладах з'ясувати, які граматичні ознаки властиві іменникам. Розглядаючи
іменники день, п'ятниця,ікона,свято,
вікно, двері, діти
доходять висновку, що іменники мають рід (чоловічий, жіночий, середній) і число (однину й множину).
Спостереження
2. Для уточнення
щойно виведеного правила пропоную спробувати поставити в множині іменники мідь, горох, молодь,
дружба і в однині ножиці, ворота, канікули. Цього зробити не можна. Отже, роблять
висновок діти, є такі іменники, які вживаються лише в однині або лише в
множині.
Спостереження
3. Пропоную дітям
визначити рід іменників у словосполученнях: цей сирота і ця сирота, такий базікало і таке базікало. Учні виявляють для себе, що деякі іменники можуть
водночас належати до двох родів. Пояснюю, що такі іменники називаємо
іменниками
подвійного роду
(не «спільного»).
Спостереження
4. Чи можна
визначити рід іменників ножиці, ворота, канікули? Іменники, які вживаються лише в множині, роду не
мають.
·
Лінгвістична гра ♪♫
«Нотослів’я»
Правила гри.
Зашифровуються склади слів із використанням назв нот. Пояснити значення слова,
вказати рід.
Завдання
1.
(...)повідь,
(...)ф, (...)сурс, (...)монт, ке(...)ль, (...)но, (...)зан, (...)яч, (...)лоня,
ка(...)та.
Відповіді:доповідь, міф, ресурс, ремонт, кефаль, сіно, фазан,
сіяч, долоня, карета.
2.
П(...)шка,
т(...), (...)зерв, (...)(...), с(...)х, (...)ст, (...)затор, (...)кел,
бо(...)ць, со(...).
Відповіді: пляшка, тля, резерв, доля, сміх, міст, дозатор, факел,
борець, софа.
3.
Во(...),
га(...)вина, (...)вн, ва(...)ник, (...)віра, (...)нтазія, во(...)гін,
(...)ворит, (...)ванш, (...)сто.
Відповіді: воля, галявина, фавн, вареник, довіра, фантазія,
водогін, фаворит, реванш, місто.
·
«Мовне протиборство»
Правила гри.
Учні поділяються на дві команди, які отримують певну тему для змагання.
Завдання гравців обох команд полягає в почерговому називанні визначених
учителем мовних явищ за ланцюговим принципом. Якщо гравець однієї з команд не
може назвати потрібного слова, він вибуває з гри, наступне ж слово має назвати
гравець із команди-суперниці. Команда, у якій не залишається гравців, отже,
програє змагання; команда ж, у складі якої лишається бодай один гравець, визначається
переможницею.
Завдання:
1)
Іменники
подвійного роду.
2)
Іменники
жіночого роду на букву В.
VI. Підсумок уроку.
Ø
Уявити
ситуацію, що вам доручили розказати учням 6 класу про іменник як частину мови.
Скласти зв'язне висловлювання і розказати своїм одноліткам.
VII. Рефлексія
За поданими
опорними запитаннями складіть «телеграму-блискавку».
(Учні в групах обговорюють результати роботи на
уроці, складають «телеграму»).
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Чого навчилися?
- Що вдалося? Які ваші успіхи, невдачі?
- Що найбільше запам'яталося, вразило на уроці?
- Над чим іще слід попрацювати?
VIII.
Оцінювання з
коментарем.
IX. Домашнє завдання з інструктажем.
Опрацювати §19, виконати вправу 202.
Скласти кросворд «Іменник».
Немає коментарів:
Дописати коментар