Урок 4
Тема. Незмінювані іменники.
Мета: повторити й поглибити
знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення
роду іменників, сформувати поняття про незмінювані іменники, навчити визначати
в них рід;
розвивати вміння вживати незмінювані іменники у
зв'язному мовленні, визначати їх роль у реченнях, розвивати творче мислення,
пам'ять, увагу, кмітливість;
виховувати бажання збагачувати свій лексикон.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал
Хід уроку
I.
Організаційний момент.
Учитель. Покажіть мені долоньки. Візьміть уважність,
наполегливість і покладіть на одну долоньку. На іншу я подарую вам терпіння і
любов. А тепер обміняймося подарунками – торкнемося долоньками.
II.
Актуалізація опорних знань учнів.
1. Лінгвістичний двобій «Запитання – відповідь».
(Двоє
учнів по черзі ставлять, підготовлені вдома питання)
- Яка частина мови називається іменником?
- За чим змінюється іменник?
- Як визначити рід іменника?
- Які іменники належать до власних назв?
- Як пишуться власні назви?
- До якого роду належать назви осіб за професією чи
посадою?
- У якому роді вживаються при таких іменниках
означення-прикметники?
- Які іменники належать до спільного роду?
2. Дібрати до іменників прикметники і поставити
утворені словосполучення у давальному відмінку.
Зразок:
професор Корчагіна – відомому професору Корчагіній (Д. в.)
Директор Олена Михайлівна Пасічникова, секретар Ольга
Шевченко, касир Віра Павлова, лікар Василь Головенко.
У чому переконались ми, виконавши це завдання?
(Прикметники
при іменниках на позначення осіб за професією чи посадою ставляться тільки у
формі чоловічого роду)
3. «Перекладач»
Перекласти
українською мовою, у дужках вказати рід.
Зразок: песчаная насыпь (ж. р.) – піщаний насип (ч. р.).
Широкая степь, памятная запись, осенняя ярмарка,
высокий тополь, новый филиал. (Зіставте рід іменників і зробіть висновок)
III.
Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
IV.
Мотивація навчальної діяльності учнів.
– А зараз, діти, послухайте, що трапилось одного разу
з вашим однолітком Миколкою.
В останній день тижня учителька Марія Іванівна
порадила дітям відвідати зоопарк і про своє враження написати твір.
Настав понеділок. Миколка з нетерпінням чекав уроку,
щоб прочитати свій твір. Діти уважно слухали хлопця.
Твір Миколки
Зоопарк. Яке це диво! Я так давно мріяв про зустріч із
різними звірятками. Нарешті моя мрія здійснилась.
У неділю ми з татом поїхали до зоопарку. Спочатку
автобус мчав нас шосем, а потім ми їхали метром. І ось довгождана зустріч. Перш
за все ми побачили велике шимпанзе. Воно, здавалось, байдуже дивилось на нас, а
коли я пригостив його смачним ескімом, то зразу зраділо і кумедно бігало по
вольєру. Чубата какаду вражала своїми строкатими барвами. А якою чудовою була
маленька колібра. Потім нашу увагу привернула незграбна кенгуру. Зачарований я
був і рожевим фламінгом.
Стомлені, але щасливі ми повернулись додому,
розповідали мамі про цікавих звірів, а вона пригощала нас смачною какавою.
– Діти сміялись разом з Марією Іванівною, а Миколка
нічого не розумів: він же так старався.
Учитель.
-
Чому ж сміялись
діти?
-
Тому що Миколка
не знає, що є незмінювані іменники.
V.
Усвідомлення учнями нового матеріалу практично.
1. Робота в парах (учні читають правила на с. 31-32,
аналізують, ставлячи один одному питання і наводячи приклади)
2. Евристична бесіда
– Які ж іменники належать до незмінюваних?
– До якого роду належать незмінювані іменники
назви неістот?
– Назви людей?
– Назви тварин і птахів?
Учитель. А зараз повертаємось до
Миколчиного твору (він записаний на дошці). Які іменники вжито неправильно?
– Як потрібно сказати? Поясніть лексичне
значення слів. Записати до зошитів ці іменники в правильній формі.
3. Робота з підручником.
4. Робота біля дошки «Найкмітливіший».
Замість крапок ввести слово таксі і визначити його відмінок у кожному з речень.
Таксі – найкращий вид міського транспорту.
... довелось чекати недовго. Біля стоянки ...
утворилась черга. У ... було тепло та затишно.
Висновок: відмінок незмінюваних іменників
визначається за контекстом.
VІ. Закріплення
нового матеріалу.
1. Замінити словосполучення незмінюваним
іменником.
Автомобільна дорога (шосе), стоянка паровозів (депо),
поїздка за кордон (турне), теплий шарф (кашне), маленький гаманець (портмоне),
швейна майстерня (ательє).
2. Творча робота «У кафе»
Складаємо асоціативний
кущ. Створюємо матрицю – добираємо
до цих іменників прикметники.
Наприклад.
Ø Меню - багате, бідне, обмежене.
Ø Ситро - свіже, солодке, газоване.
Ø Какао - смачне, гаряче, солодке.
Ø Рагу - овочеве, м ясне, свіже.
Ø Пюре - рідке, густе, гаряче, смачне.
Ø Олів'є - запашне, дороге.
Диференційоване завдання: учням І - ІІ рівнів
скласти речення, ІІІ - ІV рівнів - написати твір-мініатюру, використовуючи
подані словосполучення.
VІ. Підсумки уроку
вчителем.
Саморефлексія «Кольорова
феєрія»
-
«Я все зрозумів».
- «Мені дещо незрозуміло».
-
|
- «Мені складно зрозуміти».
Або ж:
1. Що сподобалось на уроці?
2. Що нового дізнались?
3. Де можна знайти лексичне значення незнайомого
слова?
4. Якими вміннями і навичками оволоділи?
VІІ. Оцінювання знань, коментування оцінок.
VІІІ.
Домашнє завдання з інструктажем.
Скласти сканворд із незмінюваними іменниками.
Немає коментарів:
Дописати коментар